• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 16 °C

Kız Öğrencilere ‘Çocuk Yaşta Evliliğin Zararları’ Anlatıldı

Kız Öğrencilere ‘Çocuk Yaşta Evliliğin Zararları’ Anlatıldı
Sabancı Vakfı'nın desteklediği Muş Kadın Çatısı Derneği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen "Çocuk İstismarına Dur De" projesi...

Sabancı Vakfı'nın desteklediği Muş Kadın Çatısı Derneği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen "Çocuk İstismarına Dur De" projesi kapsamında Korkut ilçesinde kız çocuklarına çocuk yaşta evliliğin zararları anlatıldı.

Muş Kadın Çatısı Derneği Başkanı Nurcan Çetinbaş ve dernek üyeleri, Korkut Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni ziyaret ederek kız çocuklarına yönelik etkinlikler düzenledi. Kız öğrencilere çocuk yaşta evliliğin zararları, toplumsal cinsiyet rolleri, ulusal ve uluslararası yasalarla ilgili bilgilendirmeler yapılarak, öğrencilere kitaplar dağıtıldı.

Proje kapsamında daha önce "kadın ve insan hakları" ve "yaratıcı drama" eğitimleri alan rehber öğretmenlerle birlikte okullarda atölye çalışmaları yaptıklarını belirten Muş Kadın Çatısı Derneği Başkanı Nurcan Çetinbaş, 2016 yılında 2 bin 500 kız çocuğuna ulaşmayı planladıklarını söyledi. Proje kapsamında iki yıldır çalıştıklarını ve geçen sene 4 bin 200 kız çocuğuna ulaştıklarını ifade eden Çetinbaş, "Sabancı Vakfı'nın desteklediği Muş Kadın Çatısı Derneği'nin yürüttüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortak olduğu "Çocuk İstismarına Dur De" projesi kapsamında köy okulundayız. İki yıldır devam eden projede geçen yıl 4 bin 200 kız çocuğuna ulaştık. Bu yılda 2 bin 500 kız çocuğuna; çocuk yaşta evliliğin zararları, toplumsal cinsiyet rolleri, ulusal ve uluslararası yasalarla ilgili çocuklara bir atölye uyguluyoruz. Bu atölyede Bilgi Üniversitesi'nin de ciddi katkıları oldu. Daha önce rehber öğretmenlerimize "kadın ve insan hakları" eğitim programı ve "yaratıcı drama" eğitimleri vermiştik. Şimdi öğretmenlerimiz okullarda bu eğitimlerin çalışmasını uyguluyorlar ve sonrasında da anne ve babalarla bir araya geleceğiz. Anne ve babalara yönelik eğitim seminerleri uygulanacak. Bu eğitim seminerlerinde genel olarak kadın hakları, çocuk yaşta evliliğin zararları, ulusal ve uluslararası yasalarla toplumsal cinsiyet rolleri anlatılacak" dedi.

"CİDDİ ANLAMDA ÇOCUK YAŞTA EVLİLİKLER VAR"

Bu projeyi yapmalarındaki temel nedenlerinden birinin ciddi anlamda çocuk yaşta evliliklerin olduğunu kaydeden Çetinbaş, "Bu projeyi yapmamızın temel nedenlerinden biri Muş'ta ciddi anlamda çocuk yaşta evliliğin çok fazla olması. Yaptığımız araştırmalarda Muş merkezde yüzde 65, kırsalda ise yüzde 70 oranında çocuk yaşta evliliklerin bu nesilde, bu çağda halen devam ediyor ve berdel, kan davası gibi nedenlerden dolayı da kız çocukları rahatlıkla kurban edilebiliyor ve para karşılığında da maalesef verilebiliyor. Biz bunları anlattığımızda, "bunlar geride kaldı" kamudan veya başka yerlerden bu tür tepkiler alabiliyoruz. Fakat hem kamudan aldığımız hem de kendi yaptığımız araştırmalar sonucunda bu problemin kronikleştiği ve toplumunda aslında bu sorunu normalleştirdiği ile ilgili ciddi verilere ulaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

'Çocuk İstismarına Dur De" atölye çalışması eğitimlerinden faydalanan lise öğrencisi Sevcan Kabayer (14) de, "Benim çevremde erken evlenenler var, nişanlı olanlar var. Ben okuyup doktor olmak istiyorum" dedi.

Anne ve babasının okuyamadığını, bunun için hayallerini gerçekleştirmek istediğini vurgulayan Zehra Gündoğdu ise, "Biz altı kardeşiz, bu altı kardeşten iki kişi okuyoruz. Ben ileride hemşire olmak istiyorum. Benim gibi bir sürü kız çocuğu da hemşire olmak istiyor. Çevremizde erken evlenenler ve şu anda nişanlı olanlar, var bunun önüne geçmek istiyorum. Benim annem ve babamın en büyük hayali okumaktı. Babam evin en büyüğü olduğu için kardeşlerine bakmak zorunda kaldı, onlar okuyamadı. Annem okuyamadı. Annem ve babam bizim okumamızı çok istiyor. Annem ve babamın hayalini gerçekleştirmek için buradayım ve sonuna kadarda gideceğim" şeklinde konuştu.

Kız Öğrencilere ‘Çocuk Yaşta Evliliğin Zararları’ Anlatıldı

Kız Öğrencilere ‘Çocuk Yaşta Evliliğin Zararları’ Anlatıldı

Kız Öğrencilere ‘Çocuk Yaşta Evliliğin Zararları’ Anlatıldı

Kız Öğrencilere ‘Çocuk Yaşta Evliliğin Zararları’ Anlatıldı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim