• BIST 108.541
  • Altın 173,752
  • Dolar 4,0955
  • Euro 4,9888
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 29 °C

Kırmızı Kitap'ta 'cemaat' olmayacak

Kırmızı Kitap'ta 'cemaat' olmayacak
Son dönemin en çok merak edilen konularının başında paralel yapıyla mücadelenin nasıl sürdürüleceği, MGSB'de ne şekilde yer alacağı geliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bu can bu bedende oldukça mücadele devam edecek” dediği ‘paralel yapı’ konusunda beklendiği gibi Erdoğan’ın başkanlık ettiği ilk Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) karar alındı ve çalışmalar başlatıldı. MGK’da ele alınan konu, bir ‘öngörüşme’ niteliğindeydi; bu karardan sonra çalışmalar süratle başlatıldı. Taslak çalışma 1 ay içinde tamamlanacak.

Peki ilgili birimlerin üzerinde çalıştığı düzenleme nasıl olacak, kaygılar nasıl giderilecek? İşte detaylar:

ASLINDA MAVİ VE 23 SAYFA

Giriş niteliğinde birkaç bilgi: “Devletin milli güvenlik siyasetinin anayasası olarak kabul edilen ve ‘Kırmızı Kitap’ olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (MGSB) aslında kırmızı değil, mavi. 2010’da yapılan değişiklikten sonra sayfa sayısı 42’den 23’e düştü. Genel ifadelerin ve tehdit tanımlamalarının yer aldığı kitap, ulusal güvenliğin ‘anayasası’ olarak kabul edilirse; altında, kurumlara uygulamaları için görevler veren yasa olarak nitelendirilebilecek 3 adet strateji belgesi yer alıyor: “İç Güvenlik Strateji Belgesi, Dış Güvenlik Strateji Belgesi, Askeri Güvenlik Strateji Belgesi.”

‘GERİYE DÖNÜŞ OLMAYACAK’

2010’daki değişiklikle MGSB’de çok ciddi bir zihniyet dönüşümü yapılmış, “irtica” gibi soyut kavramlar, “tarikatlar”, “cemaatler” tehdit olarak sayılmamıştı. Son kararla eskiye dönüleceği ve yine “soyut tehdit tanımlamalarının yapılacağı” gibi kaygılar oluştu. Ancak çalışmalarda bu hassasiyetin korunduğu ifade edildi.

2010’daki belgeyi hazırlayanlar arasında yer alan bir isim şunları söyledi: “Biz, son MGSB’de bir zihniyet değişikliği yaptık. Soyut kavramlar, tanımlanması güç tehditler çıkarıldı, yeni tanımlamalar getirildi. Bundan geriye dönüş asla olmayacaktır. Ancak ‘paralel yapı’ tehdidinin de bir şekilde belgede yer alması gerekir.” 2010’da kitap, geçmişteki gibi, “düşman” tanımlamalarından çok bir “vizyon ve strateji” belgesi olarak yazıldı; kurumlara çeşitli görevler yüklenirken çerçeve çizilerek kurumların kendi eylem planlarını yazmalarına olanak tanındı.

‘PARALEL YAPI’NIN TARİFİ YAPILACAK

MGSB’de ‘paralel yapı’ tehdidine ilişkin, “Kamu imkânlarını kullanarak, kadrolaşarak, devletin içinde örgütlenen; dış bağlantılarla, hukuk dışı girişimlerle, iletişim sistemi üzerinden casusluk faaliyetlerinde bulunarak hükümeti yıkmaya, devlet mekanizmasını ele geçirmeye yönelik yapılara karşı tüm kurumlar topyekûn mücadele eder...” gibi bir tanımlama yapılacak.

DETAYLAR STRATEJİ BELGELERİNDE

MGSB’de Türkiye’nin ulusal güvenliğini tehdit eden yapılanmalar ve faaliyetler genel olarak yazıldıktan sonra yenilenecek İç Güvenlik Strateji Belgesi, Dış Güvenlik Strateji Belgesi ve Askeri Güvenlik Strateji Belgesi’nde mücadelenin detayları yer alacak. Strateji belgelerinde, orduya sızmalar, kumpas girişimleri, çeşitli metotlarla itibarsızlaştırma, bazı kadroların tasfiyesi gibi girişimlere yönelik adımlar bulunacak. Çeşitli grupların kadrolaşma hareketlerine yönelik atılacak adımlar yer alacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim