• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 21 °C

Kılıçdaroğlu: Türkiye üzerine düşeni yapmıştır

Kılıçdaroğlu: Türkiye üzerine düşeni yapmıştır
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Türkiye mülteci konusunda üzerine düşeni yapmıştır, 2,5 milyon kişiyi almıştır, bakmıştır, Avrupalı seyretmiştir" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye mülteci konusunda üzerine düşeni yapmıştır, 2,5 milyon kişiyi almıştır, bakmıştır, Avrupalı seyretmiştir" dedi.

Kılıçdaroğlu, İzmir'de Ege Genç İşadamları Derneğinin (EGİAD) "72. Ege Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, tarihin iktidar kadar muhalefetin de yaptıklarını yazacağını, bunların farkında olarak eleştiri ve önerilerde bulunduklarını belirtti. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Avrupa'nın kendilerine gelen Suriyelilerden kurtulmak için Türkiye'ye bazı dayatmalar içerisinde olduğunu belirterek, Suriyelilerin yanı sıra ülkelerindeki Afgan ve Pakistanlıları da göndermek istediklerini anlattı.

Gelen kişiler arasındaki okumuş olanların Avrupa tarafından alınacağını bildiren Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Ayrıca sana 3 milyar avro vereceğim yetmez bir 3 daha vereyim, Türkiye bir tampon ülkemi ben de şunu söyledim biz size verelim 6 milyar avro siz hepsini alın niye bize veriyorsunuz. Biz bunu böbürlenerek anlatıyoruz, insanlar arasında seçim yapılmaz bu insan haklarına aykırıdır. Hem Avrupa hem Türkiye'nin yönetimi insan hakları bağlamında sınıfta kalmıştır. Ege Denizi'nde binlerce insan yatıyor sorumlusu kim. Biz bunu da sormak zorundayız. Avrupa'ya gittiğimde bu sorunları aynen Avrupa Birliği yetkililerine söyledim. Türkiye göçmen konusunda üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır ama siz gereğini yapmadınız. Nasıl çözeceksiniz 1, Suriye'deki iç savaşı durduracaksınız 2, Suriyelilerin kendi topraklarına gitmesi için elinizi cebinize atacaksınız ve Suriye'yi yeniden onaracaksınız ki tamamıyla gitmez ama en azından gidenler huzur içerisinde kendi topraklarına gidebilirler." 

"Daha Suriyelilerin bize maliyetinin farkında değiliz"

CHP Genel Başkanı  Kılıçdaroğlu, "Daha Suriyelilerin bize maliyetinin farkında değiliz, şu anda farkında olduğumuz sadece mali yükleri, yarın bu insanların içerisinde yer altı dünyasının önemli aktörleri çıkacak nasıl geçinecekler" dedi.

"Yargı bağımsızlığı istiyoruz"

Kemal Kılıçdaroğlu, kendilerinin güçlendirilmiş bir parlamenter sistem istediklerini bunu da açıkça dile getirdiklerini vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Yargı bağımsızlığı istiyoruz, yargısı bağımsız olmayan bir ülkede demokrasi olmaz, adalet olmaz, adalet dediğimiz sistemi yok etmiş oluruz hiç kimsenin can ve mal güvenliği olmaz. Yargının bağımsız olduğu yerlerde herkes yargı kararlarına saygı duyar, uygular ama yargı kararlarını eleştirebilir o da düşünceyi açıklama özgürlüğünün bir parçasıdır. Ama ben yargı kararlarına uymayacağım, Anayasa Mahkemesi kararına saygı duymayacağım ve uymayacağım diyor kim? Ülkenin başındaki kişi. Şimdi ne diyor ben anayasayı koruyorum diyor. Allah esirgesin sakın sen koruma kardeşim senin ne işin var, sen başka işlerle uğraş."

Doğu ve Güneydoğu

Kemal Kılıçdaroğlu, Doğu ve Güneydoğu'da izlenen politikaları da eleştirerek, yaşanan sorunların çözülmesi için uyarılarda bulunduklarını ve dönemin başbakanına sorunun çözüm yollarını içeren bir mektup verdiğini anımsattı.

Etkinliğe, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Erdal Aksünger, CHP Milletvekilleri EGİAD Başkanı Seda Kaya, işadamları ve davetliler katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim