• BIST 111.575
  • Altın 174,258
  • Dolar 4,0379
  • Euro 4,9676
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 22 °C

Kılıçdaroğlu: Rakı sofrasındakileri temizleyeceğim!

Kılıçdaroğlu: Rakı sofrasındakileri temizleyeceğim!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin 18. Olağanüstü Kurultayı'nda konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

Diyorlar ki CHP sağa kaydı. CHP Atatürkü dışladı diyorlar. CHP elitist parti diyorlar. CHP devleti yönetemez diyorlar. Ben de şunu söylüyorum. CHP çağdaş bir partidir, CHP büyük bir partidir. CHP'nin kökünde kuvayi milliye vardır. 

Biz özgürlük ve demokrasi devrimine hazırlanıyoruz. 

Diyorlar ki CHP sağa kaydı. Beni iyi dinleyin. Televizyonları başında bizi izleyen sevgili yurttaşlarım. Değerli aydınlarımız beni iyi dinleyin. 12 Eylül darbe hukukuna açıkça karşı çıkan parti CHP'dir. Şimdi biz sağa mı kaydık? Seçim barajının kaldırılmasını savunan parti CHP'dir, şimdi biz sağa mı kaydık. Siyasal partiler kanununun değişmesi için mücadele eden parti CHP'dir. Şimdi biz sağa mı kaydık?

CANLI: 

Demokrasiyi savunacağız, evrensel değerleri getireceğiz. Diyorlar ki sen doğuda başka batıda başka konuşuyorsun. Nereye gittiysem aynı şeyi söyledim. 

Hakkari'de yerel yönetim özerklik şartını getireceğim dedim. CHP kurultayında da söylüyorum, yerel yönetim özerklik şartını mutlaka getireceğiz. Niye söylüyorum? Bizim büyükşehir belediye başkanlarımız var. Ortak hukuku egemen kılmak zorundayız. Sadece CHP'li olduğu için kentsel dönüşüm kararnamesi iki buçuk sene bekledi. Biz Trabzon için de Diyarbakır için de aynı hukuk olmasını isteriz. Özerkliği mi, demokrasiyi mi savunuyorsunuz. Yerel yönetici yani belediye başkanı Maliye bakanlığı kapısında saatlerce beklememelidir. O söz verdiği halka beldeye hizmet etmelidir. Onun yeterli gelire kavuşması da CHP'nin görevidir. 

Diyorlar ki, demokrasi ve özgürlüğü yeteri kadar savunamadı. Batman'a gittim, belediye başkanları hiçbiri CHP'li değil. Ellerine kelepçe vurulmuş. Arkadan. Fotoğrafları çekiliyor. O insanlar bizim insanlarımız. Ona tahammül edemedim. Doğru değil dedim yine doğru değil diyorum. 

Bizim devrimciliğimiz kağıttan devrimcilik değil. Bizim devrimciliğimiz yürek ister yürek. Baskıcı devlete karşı çıktım. Her zaman karşı çıkacağım. Devlet vatandaştan hesap soran değil hesap veren devlet olacak. Hep böyle söyleyeceğiz. Çünkü biz sosyal demokratız. Bizim siyasetimizin odağında insan var. 

Burada Gezi eylemlerinden de kısa bir bölüm izlettirdik. Taksim'i kapatmışlardı. Kadıköy mitingimizi iptal ettik ve Taksim'e yürüdük. Eğer Taksim meydanı Gezicilere açıldıysa onu yapan CHP'lilerdir. 

Açıkça söylüyorum. Bütün dünya dinlesin. Ben sağcı solcu ayrımı yapmadan bütün insanlarımı seviyorum. 

Çünkü bizim anlayışımıza göre, iktidar olduktan sonra sadece solculara hizmet etmeyeceğiz bu ülkenin bütün insanlarına hizmet edeceğiz. Sağ sol ayrımı yapmadan. Benim için vatandaş var, Ülkemin çıkarları var. Benim anlayışım budur. Camide, kilisede, havrada, cemevinde, nerede ibadet yaparsa yapsın, onun ibadetine saygı göstereceğim. Belediye başkanlarıma talimat verdim bütün ibadethaneleri tertemiz yapacaksınız dedim. Bu bizim bu millete borcumuzdur. 

Bu söylediklerim bir pencereden. Bir de ekonomi penceresi var. 

Çöpten kağıt toplayan yüzbinler var. Geçimini oradan sağlıyor. Çöpten kağıt toplayan o insanların haklarını kim savundu bugüne kadar? Biz savunduk. Biz nasıl oldu da sağa kaymış oluyoruz? Şunu söyledim. Sanayici, ekonominin kamu görevlisidir. Risk alır, üretim yapar, istihdam yaratır, kendisini sürekli yenilemek zorundadır. CHP olarak biz üreten Türkiye diyorsak sanayici önündeki engelleri kaldıracağız. Onları her ortamda savunacağım. 

Sosyal açıdan bakalım sağa mı kaymışız. İşsizlik temel sorun. 12 yıllık iktidarda işsizlik çözülemedi. Üreten zenginleşen Türkiye neden diyoruz? İşsizliği bitirmek için. Bu bizim boynumuzun borcu. Unutmayın işsizlik bütün kötülüklerin anasıdır. Uyuşturucunun arkasında işsizlik var, boşanmaların arkasında işsizlik var. Toplumsal uyumsuzluk mu, arkasında işsizlik var. Bunu en güzel şekilde dile getiren, bu sorunu çözme konusunda açık irade koyan tek parti CHP'dir. Şimdi biz sağcı mı olduk?

Elitlik var, elitizm var. 

“BANA ÇALIŞAN ADAM LAZIM, RAKI SOFRALARINDA KONUŞAN ADAM DEĞİL”

CHP elitist bir parti diyorlar. Elitlere saygım var, aydındır. Ama bir elitistler var. Rakı sofralarında Türkiye’yi kurtarırlar. Bunlardan partiyi temizleyeceğim. Bunu herkes iyi bilsin. Bana çalışan adam lazım, rakı sofralarında konuşan adam değil. Elitizmi reddediyorum. Dersimli Kemalim, devrimci Kemalim. Bir cumhuriyet çocuğuyum ben. İnsanıma aşığım ben.

Dersim’in köyünde bir Aralık ayında doğdum. 7 kardeşiz. En büyük ablam okuma yazma bilmez. Annem de okuma yazma bilmiyor. Babam küçük bir memur. Yedi kardeşten üniversiteye giden tek benim. Haram lokma yemedim. Helalin peşinde oldum.
Kitabımda hırsızlık, kul hakkı yemek yok.

“DÜNE KADAR SUSTUM…”

Kılıçdaroğlu seçildi, çok demokrattı şimdi baskıcı olmaya başladı. Kimse demokrat dersi vermesin, kimse de kusura bakmasın. Demokrasinin de disiplinin de ne olduğunu bilirim. Düne kadar sustum. Sabah mikrofonu gören koşa koşa gidip CHP’yi eleştirirse kimse kusura bakmasın buna izin vermeyeceğim. Benim genel başkanlığım zamanında o tüzük değişikliği olmasaydı yeni bir genel  başkan adayı çıkamazdı.

Ben genel başkan adayları çıksın diye çaba harcıyorum. Ben bu yarışın bütün koşullarını hazırladım.

“AMA DEMOKRASİ KAOS DEMEK DEĞİLDİR”

Yan yana oturuyoruz. Telefon ettim. Ne kadar istiyorsa davetiye de gönderelim. Demokrasiden yanayız. Ama demokrasi kaos demek değildir. Ya bu partinin kurallarına bağlanırsınız ya da ayrılırsınız.

Tüzüğü değiştirdik. Yüzde 33 cinsiyet kotası getirdik. 2015 seçimleri kadın ağırlıklı bir seçim olacak. Aktif pasif üyelik getireceğiz. Aidatını ödeyen gelecek seçme seçilme hakkını kullanacak. Mobil aidat ama.

“PARTİ AĞALARINI DA SİLECEĞİM”

Bir sendika ağaları var bir de parti ağaları. Parti ağalarını da sileceğim. Yok öyle bir şey. Demokrasiyi partiye CHP olarak getirdik. CHP geçmişiyle neden yüzleşmesin. Özgüveni olan bir partiyiz. Yer zamanı geldiğinde elbette yüzleşiriz. Geçmişimizle onur duyuyoruz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim