• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 21 °C

Kılıçdaroğlu: Özgürlükçü demokrasi oluşturmada sınıfta kaldık

Kılıçdaroğlu: Özgürlükçü demokrasi oluşturmada sınıfta kaldık
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, özgürlükçü demokrasi oluşturmada sınıfta kalındığını söyledi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, özgürlükçü demokrasi oluşturmada sınıfta kalındığını söyledi. Ülke içinde kavga ederek çağdaş uygarlığa ulaşılamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, "Bizim dördüncü bir devrime ihtiyacımız var, özgürlükçü demokrasi devrimine ihtiyacımız var. Bugün gazetecilerin manşetleri demokrasi söylemiyle çıkıyorsa ülkede bir sorun var demektir. Bunu aşmak zorundayız." dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde 35. Kurultay sonrası yeni seçilen parti meclisi ve yüksek disiplin kurulu üyeleriyle ilk toplantısını yaptı.

Demokrasiyi kendi evlerinde oluşturmaya çalıştıklarını belirten Kılıçdaroğlu, "İşimizin zor olduğunu benim kadar siz de biliyorsunuz. Önemli olan zor işleri başarmak. Son 1 haftada 3 acı olayı yaşadık. İş dünyasının önemli siması Mustafa Koç'u kaybettik. Cumhuriyete bağlı bir aile Koç. Çalışan üreten kendi ülkesinin çıkarları için çalışan bir gelenekten geliyor. Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Tahsin Yücel'i kaybettik. Sanat dünyamızı zenginleştiren önemli kilometre taşlarından biriydi. Dün İstanbul'daydım. Yakınları haber gönderdi. Kamer Genç, pazar gününe yetişmeyebilir. Toplantıları iptal edip kendisini ziyaret ettim. Son görüşüm oldu. Birkaç saat içinde vefat haberi geldi. Uzun yıllardır tanıdığım bir siyasetçiydi. Siyaset dünyasının en renkli kişilerindendi." diye konuştu. Siyaset dünyasında rüzgara karşı yürüyen biri olarak bahseden Kılıçdaroğlu, "Siyasette en deneyimli birikimli insanlardan biriydi. Yakınlarına sabır ailesine başsağlığı diliyorum. Acılar düşündüğümüz kadar kısa süreli gelip geçici değil. Uğur Mumcu'yu da hiçbir zaman unutmayacağız." dedi.

Bu ülkenin altın tepsi içinde verilmediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bu ülkeyi acı ve ağır bedellerle kurduk. Bütün insanları bu ülkenin inancı, yaşam tarzı ne olursa olsun ulusal kurtuluş savaşında tek yürek olarak ortaya çıktı. Biz o devrimin mirasçılarıyız. Ama sorgulamalıyız bunu. Cumhuriyeti kurarken bütün mazlum ülkelere örnek oldu. Bütün mazlum ülkeler Atatürk ve kurduğu ülkeyi örnek aldı. Arkasından demokrasiyi getirecektik çok partili hayatı getirdik. Bunu da kör topal belli noktalara taşıdık." şeklinde konuştu.

Özgürlükçü demokrasi oluşturmada sınıfta kalındığını kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Bunu kendi ülkenize getiremezseniz uygarlığın bir parçası olamazsınız. İçerde kavga ederek mi çağdaş uygarlığa ulaşacağız? Bizim dördüncü bir devrime ihtiyacımız var, özgürlükçü demokrasi devrimine ihtiyacımız var. Bugün gazetecilerin manşetleri demokrasi söylemiyle çıkıyorsa ülkede bir sorun var demektir. Bunu aşmak zorundayız. Demokrasi neden önemli? Demokrasisi gelişmemiş bir ülke zaten gelişemez. Kişi başı gelirin 25 bin ila 58 bin dolar olduğu ülkelerin hepsinde birinci sınıf demokrasi var. Ahlaki temeller ve ahlaki kurallar oldukça yüksek. 4 saat su akmadı diye istifa eden bir belediye başkanının ahlakını düşünün, 15 gün bir başkenti susuz bırakırsınız, bir de onun ahlakını düşünün."

Kılıçdaroğlu: Özgürlükçü demokrasi oluşturmada sınıfta kaldık

Kılıçdaroğlu: Özgürlükçü demokrasi oluşturmada sınıfta kaldık

Kılıçdaroğlu: Özgürlükçü demokrasi oluşturmada sınıfta kaldık

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim