• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 16 °C

Kılıçdaroğlu: "Davalar çökmüştür"

Kılıçdaroğlu: "Davalar çökmüştür"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TÜBİTAK’ın Balyoz ve Poyrazköy davalarının en önemli delilleri arasındaki ‘5 No’lu harddisk’ için “Disk ile oynanmış” raporu vermesiyle ilgili “Davaların çöktüğünü gösterir” dedi.

Eski CHP Genel Başkanı ve eski Başbakan Bülent Ecevit’in heykelinin CHP’nin Ankara Çevre Sokak’taki eski genel merkez binasının önüne dikilmesi törenine katılan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

DİNLEMEDİLER
Biz defalarca bu delillerin sahte olduğunu, üretildiğini, ısrarla ve ısrarla dile getirdik. Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında pek çok uzman bu delillerin üretildiğini ifade etti. Ama hiç kimse dinlemedi. TÜBİTAK yeni bir rapor vermiş, davanın çöktüğünü gösteriyor bu. O sahte delillerle masum insanların mahkûm edildiğini gösteriyor. Davanın tabii yeniden açılması gerekiyor. Biz öteden beri şunu savunduk: Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılmalı ve bu mahkemelerde görülen davalar normal mahkemelerde yeniden görüşülmeli.

ÇİÇEK’E DESTEK
(HSYK konusundaki ‘Uzlaşma Komisyonu ya da Anayasa değişikliği’ alternatifleriyle ilgili) Biz Uzlaşma Komisyonu’nun görev yapmasını ısrarla istedik. AKP gelmemesine karşın 3 siyasal partinin temsilcileri Uzlaşma Komisyonu’nu sürdürmek istedi. 3 kez gittiler. Ne Sayın Çiçek ne de AKP milletvekilleri geldi. Dolayısıyla bu Uzlaşma Komisyonu sona erdi. Ama yeni bir uzlaşma komisyonu oluşturmak isterse Sayın Çiçek, bunu anlayışla karşılarız ve arkadaşlarımızı görevlendiririz.

ECEVİT ÖĞRETTİ
(Ecevit’in heykelinin dikilmesiyle ilgili) Temiz siyasetin ne olduğunu Bülent Ecevit bu topluma öğretti. Mütevazı yaşamın ne olduğunu, kendi malını kullanmanın ne kadar önemli olduğunu Bülent Ecevit bu topluma öğretti. Biz o değerlerden biraz koptuk ama Bülent Ecevit’in izinden giderek o değerleri yeniden yakalayacağız. Toplumu temiz kılmak, Türkiye’yi temiz kılmak, siyaseti temiz kılmak Bülent Ecevit’in önderliğinde kendi yolumuz olacaktır.”            
ANKARA

HEYKELLİ, ‘BÜLENT ECEVİT PARTİ OKULU’
CHP-MSP Koalisyonu’nun resmen kurulduğu 26 Ocak 1974’ün 40’ıncı yıldönümünde düzenlenen törene Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit de katıldı. Eski CHP genel merkez binasının ismi ise ‘Bülent Ecevit Parti Okulu’ olarak değiştirildi. Parti Okulu’nun önüne konulan Bülent Ecevit’in heykelinin açılışını Kılıçdaroğlu ile Rahşan Ecevit birlikte yaptı. Kılıçdaroğlu, Rahşan Ecevit’in koluna girip, elinden tutarak yürümesine yardımcı oldu. 

www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim