• BIST 94.552
  • Altın 193,230
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 25 °C

Kıl testereyle kanseri nasıl yendi?

Kıl testereyle kanseri nasıl yendi?
Mehmet Ali Hoş’a 18 yıl önce beyin kanseri teşhisi konuldu. İstanbul’da çeşitli hastanelerde tedavi gören Hoş’a doktorlar, 11 ay ömür biçti.

Eskişehir’in Kırka ilçesinde yaşayan 52 yaşındaki Mehmet Ali Hoş, kıl testere sayesinde 10 yıl içinde beyin kanserini yendiğini ve yeniden hayat tutunduğunu söyledi.

Mehmet Ali Hoş’a 18 yıl önce beyin kanseri teşhisi konuldu. İstanbul’da çeşitli hastanelerde tedavi gören Hoş’a doktorlar, 11 ay ömür biçti. Tedavi sırasında mesai arkadaşlarından hatıra kalması için bir gemi isteyen Hoş, olumsuz cevabı alınca kendisine Eskişehir’den bir kıl testeresi alarak çeşitli objeler yapmak için çalışmaya başladığını anlattı. Mehmet Ali Hoş, sağ tarafında hastalığımdan dolayı uyuşma olduğunu, gemiden önce ilk olarak peçetelik yapmak için sabırla kıl testeresini kullanmaya başlamış. Yavaş yavaş önce 3 santimetre sonra 5 santimetre derken uyuşuk olan vücudunun sağ yanını kullanmaya başlamış ve ilk çalışması olan peçeteliği 1 yılda bitirmiş. Doktorların 11 ay ömür biçtiği süreyi aşan 3 çocuk babası Mehmet Ali Hoş, çevresini de şaşırtmış. Çalışmalarına devam eden hasta adam 10 yılın sonucunda tamamen beyin kanserini yendiğini doktorlardan öğrenmiş. Kıl testeresini o günden sonra da bırakmayan Hoş’un şimdilerde onlarca öğrencisi var.

“11 AY ÖMÜR BİÇTİLER, 10 YILIN SONUNDA KANSERİ YENDİM”

1996 yılında beyin kanseri teşhisi konulduğunu ifade eden Mehmet Ali Hoş, doktorların kendisine 11 ay ömür biçtiğini söyledi. İstanbul’da çeşitli hastanelerde tedavi gördüğünü anlatan Hoş, yaşanan süreci şöyle anlattı:

“Ben bu kanseri yeneceğimi söyledim. İstanbul’dan geldikten sonra çalıştığım yerde bulunan atölye kısmında arkadaşlarım vardı. Onlar gemi yapıyorlardı. ’Bana da bir gemi yapın, hatıra kalır’ dedim. Onlar da ‘Yapamayız kendin yap, elin ayağın yok mu?’ dediler. Ertesi gün Eskişehir’e giderek bir kıl testere alıp geldim. İlk başladığımda 3 santimetre kesebiliyordum. Sağ tarafımda tamamen uyuşma vardı. Zamanla daha fazla kesmeye başladım. Baktım ki daha fazla kesmeye başladığımda, ’ben bu işi yapabilirim’ dedim. İlk önce peçetelik yaptık. Eve getirdiğimde eşim olsun, annem, babam olsun beğendiler. Bu zaman tam 1 yıl oldu. Bana 11 ay ömür biçmişlerdi. Bu şekilde yaklaşık 5 yıl kıl testeresiyle devam ettim. Tabi bu arada 3 aylık periyotlarla doktora gittim. Bana ‘şuadan uyuyor, şuanda ilerlemiyor’ dediler. Hastalık ilk başladığında günde 23 hap kullanıyordum. Ama 5 yıl sonra haplar azaldı. Bu süre 10 yıla çıktığında hap sayısını 2’ye düşürdüm. Bu arada kullandığım haplardan dolayı midem rahatsızlandı, dişlerim döküldü. 10 yılın sonunda yapılan kontrollerde beyin kanserinden hiçbir iz kalmadığını, hastalığı yendiğim söylendi.”

“ARTIK FUTBOL BİLE OYNUYORUM”

Hastalığı yendikten sonra bir atölye kurduğunu anlatan Hoş, “Daha sonra bu işi profesyonel olarak ‘Miras Kent Projesi’ kapsamında atölyeyi kurduk. Öğrencilerim var. Bu işi onlara gönüllü olarak öğretiyorum. Artık futbol bile oynuyorum. 16 yıl önce değil futbol oynamak, yürüyemiyordum. Bir çay bardağını kaldıramıyordum. Bu kıl testere sayesinde hayata tutundum” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim