• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 15 °C

Kıbrıs'ta dini liderler, müzakerelere destek için bir araya geldi

Kıbrıs'ta dini liderler, müzakerelere destek için bir araya geldi
Kıbrıs'taki dini liderler, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin de katılımıyla bir araya geldi.

Kıbrıs'taki dini liderler, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin de katılımıyla bir araya geldi. Dini liderler, Kıbrıs'ta süren barış görüşmelerine destek belirtti.

KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Ermeni Başpisikoposu Nareg, Maronit Başpisikoposu Yosif Sueyf ve Latin Başpiskoposu Jerzy Kraj, İsveç'in Lefkoşa Büyükelçisi Klas Gierov'un rezidansında yemekte görüştü.

İsveç Büyükelçiliği himayelerinde kurulan "Kıbrıs Barış Sürecinde Dini Yol Ofisi"nin organizasyonuyla gerçekleştirilen görüşme sonrasına açıklama yapıldı.

Eide, daha önce 2014 yılında bir araya geldiklerinde de, adanın bulunduğu coğrafyada kötüye kullanılarak dini çatışmaya çevrilen çatışmalar yaşandığını ancak Kıbrıs'ta bunun yaşanmadığını ve güçlü dini liderlik ve irade yüzünden yaşanmayacağını konuştuklarını hatırlattı. Eide, dini liderlerin adada barış ve birlikteliği desteklediğini vurguladı.

II. HRİSOSTOMOS: BARIŞ İÇİNDE BİRLİKTE YAŞAMAK İÇİN DUA EDİYORUZ

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos da konuşmasında Büyükelçi ve Eide'ye bu organizasyondan dolayı teşekkürlerini iletti. Hriostomos, "tüm dini liderlerin, iki siyasi Liderin müzakerelerde başarılı olması, çözüme ulaşılması ve adadaki insanların barış içerisinde birlikte yaşaması yönünde dua edip temennide bulunduklarını" söyledi.

Hrisostomos halkın barış ve özgürlük içinde yaşamasına katkı sağlamak için güçlerini kullandıklarını da ifade etti.

ATALAY: ADADAKİ BİRLİKTELİK DÜNYA İÇİN DE ÖNEMLİ

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay da konuşmasında İsveç Büyükelçiliği ile Eide ve Buttenheime'a toplantının gerçekleştirilmesine verdiği kaktıdan dolayı teşekkür etti. Adadaki dini liderlerin birlikteliğinin sadece Kıbrıs için değil tüm dünya için önemli olduğunu kaydeden Atalay, adadaki dini liderlerin geçmişte de iyi ilişkiler içerisinde olduklarını ve iyi hatıraları olduğunu belirtti.

Hayatın güzel hatıralar biriktirme sanatı olduğunu kaydeden Atalay, "Geçmişteki güzel hatıraların örnekliğinde geleceğimize güzel hatıralar bırakacak bir eylem içerisinde olalım." dedi. Atalay, çatışma yaşanan tüm bölgeler için barış diledi ve barışa ulaşarak o bölgeler için bir örnek olmak istediklerini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim