• BIST 116.593
  • Altın 162,981
  • Dolar 3,8063
  • Euro 4,6601
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 14 °C

Kentsel Dönüşümden Çıkan Betonlar Yeniden Kazanılacak

Kentsel Dönüşümden Çıkan Betonlar Yeniden Kazanılacak
Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılan binalardan çıkan atıkların tekrardan betona dönüştürülebileceğini ifade eden Yalova Çevre ve Şehircilik...

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılan binalardan çıkan atıkların tekrardan betona dönüştürülebileceğini ifade eden Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Ulukaya, ülkenin kaynaklarının ülkede kalacağını dile getirdi..

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Ulukaya, müdürlük bünyesinde 3 tane AR-GE çalışmalarının olduğunu, bu çalışmaların vatandaşları yakından ilgilendirdiğini dile getirdi. Ulukaya, yaptığı açıklamada; Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılan binalardan çıkan molozların tekrardan betona dönüştürülebileceğini ifade etti.

Kentsel Dönüşüm Projesi'nde yıkılan binalardan çıkan molozların tekrardan betona dönüştürüleceğini söyleyen Ulukaya, "Kentsel Dönüşüm Projesi'nde yıkılan binalar var. Bu binalardan çıkan malzemeyi tekrar yeni beton üretiminden nasıl kullanabiliriz? Onu çalıştık. Çok önemli bir konu. Ülkede israfı önleyecek bir şeydir. Taş ocaklarının kullanımını azaltacak bir şey. Yeniden beton yapımının maliyetini azaltacak bir unsurdur. Bunun denemelerini yaptık. Üretimini de yaptık. Üretilen betonun da sıfır kumdan çakıldan oluşan beton kadar iyi olduğunu gördük. Bunun şimdi maliyet açısından analizlerini yapıyoruz. İnsanlara bunun daha iyi olduğunu göstereceğiz. Yeni ürettiğimiz beton kadar maliyeti olsa bile vatandaşlarımızın geri dönüşüm ile üretilen betonu tercih etmelerini isteyeceğiz. Ülkenin kaynakları ülkede kalacak" açıklamasında bulundu.

Kolonlarda ve kirişlerde bulunan demirlerin paslanıp paslanmadığını öğrenmek için de çalışmaların yapıldığını söyleyen Ulukaya, daha sonra şunları söyledi: "Binalardaki kolon ve kirişlerdeki demirin paslanması sonucu ortaya çıkabilecek sorunları araştırıyoruz. Olası bir depremde binadaki demirler ne kadar sağlam? Bunun araştırması içerisindeyiz. Bunu ihmal ediyoruz gibi bir durum var. Öte yandan beton katkı maddelerini denetlemektir. Betonda kullanılan katkı maddeleri ne kadar dayanacak bunu araştırıyoruz. Değişik türlerde beton ürettik. 3 ayda bir betonu kırarak deneyler yapıyoruz. Bu deneyler 10 yıl gibi uzun bir süre sürecek."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim