• BIST 94.541
  • Altın 194,542
  • Dolar 4,7355
  • Euro 5,5009
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 22 °C

Kemik İliği Naklinde Çifte Birincilik

Kemik İliği Naklinde Çifte Birincilik
Adana'da ölümcül kan hastalıklarının tedavisinde uygulanan kemik iliği naklinde başarılı sonuçlar yüz güldürdü.

Adana'da ölümcül kan hastalıklarının tedavisinde uygulanan kemik iliği naklinde başarılı sonuçlar yüz güldürdü. Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Adana Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ndeki Erişkin Kök Hücre Nakli Merkezi, Sağlık Bakanlığı'nın 2014 yılı değerlendirmesine göre ülke genelindeki 69 merkez arasında 2 kategoride Türkiye birincilikleri elde etti. 2014'te 90 hastanın tedavi edildiği merkezde "hastanın kendisinden nakil" ile "hastanın kardeşi veya akrabasından nakil" sonrası kritik süreç olan ilk 100 günde tüm hastalar yaşatıldı.

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Adana Uygulama ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Ana Bilim Dalı Erişkin Kök Hücre Nakli Merkezi Klinik Program Direktörü Prof. Dr. Hakan Özdoğu, kemik iliği nakli ve hücresel tedavide uluslararası düzeyde kalitenin göstergesi olan FACT-JACIE akreditasyonuna sahip olan merkezlerinin 2014 yılı sonuçlarına göre elde ettiği Türkiye birinciliklerinin sevindirici olduğunu belirtti.

Prof.Dr. Hakan Özdoğu, meslektaşı Prof. Dr. Can Boğa ile birlikte 2004 yılında kurdukları merkezde başlıca; akut lösemi, aplastik anemi, lenfoma, multiple myeloma, immun sistem bozukluğu, orak hücre hastalığı gibi kemik iliği nakli ve hücresel tedavilerden yarar görebilecek olan, iyi ve kötü huylu kan hastalıklarının tedavi edildiğini bildirdi.

HEM TEDAVİ HİZMETİ, HEM DE EĞİTİM VERİYOR

Prof.Dr. Hakan Özdoğu,"Hücresel tedavi alanında tedavi gereksinimlerini dünya standartlarında karşılayan, bilimsel gelişmelere katkıda bulunan, kendisini sürekli güncelleyen, çağdaş eğitimin yapıldığı, hasta, donör ve çalışan güvenliğini ön planda tutulduğu, uluslararası üstün nitelikli sağlık hizmetinin üretildiği önder bir sağlık kuruluşu olmak misyonumuzdur." dedi.

Hem tedavi, hem eğitim hizmeti verdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Hakan Özdoğu, Başkent Üniversitesi Hematoloji Ana Bilim Dalı Adana Erişkin Kemik İliği Nakli Merkezi'nde hastanın kendisinden, tam uyumlu kardeşinden veya akraba dışı gönüllü bir kök hücre bağışçısından nakil yapılabilecek olanaklara sahip olduğunu, uyumlu verici taramasının beklenemeyeceği acil durumlarda uyumsuz nakillerin de yapılabildiğini anlattı.

Sağlık Bakanlığı'nın 2014 yılı değerlendirmesini yorumlayan Prof. Dr. Hakan Özdoğu, söz konusu dönemde Türkiye genelinde 69 merkezde 3 bine yakın kemik iliği nakli yapıldığını, Başkent Üniversitesi Hematoloji Ana Bilim Dalı Adana Erişkin Kemik İliği Nakli Merkezi'nin ise kapasitesine uygun olarak 90 nakil ile 8'inci sırada yer aldığını belirtti.

BAŞARI AVRUPA STANDARTLARIYLA EŞDEĞER

Prof. Dr. Hakan Özdoğu, "Nakil sonrasında 100 gün değerlendirmesinde hem hastanın kendisinden yapılan nakillerde, hem de tam uyumlu akrabalardan yapılan nakillerde hasta kayıp oranı "sıfır" oldu. Yani nakil yapılan hastalarımızın tamamı ilk 100 günde yaşatıldı. Nakilden sonraki ilk 6 aylık değerlendirmede ise merkezimizde tedavi gören hastaların yaşama oranı yüzde 97 düzeyinde gerçekleşti. Bu oranlar Avrupa standartları ile eşdeğer düzeydedir" diye konuştu.

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Adana Uygulama ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Ana Bilim Dalı Erişkin Kök Hücre Nakli Merkezi Klinik Program Direktörü Prof. Dr. Hakan Özdoğu, bir lösemi türü olan Akut Myeloid'te ise tedavi edilen hastaların yüzde 75'inde nakilden sonraki 3 yılda hastalığın tekrar etmediğini, bu sonuçların uluslararası ortalamaların üzerinde olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim