• BIST 109.666
  • Altın 156,804
  • Dolar 3,8860
  • Euro 4,5765
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 13 °C

Kayseri Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan:

Kayseri Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan:
Kayseri Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı" kapsamında Yeşilhisar, Yahyalı...

Kayseri Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı" kapsamında Yeşilhisar, Yahyalı ve Develi ilçelerinde hayata geçirilen projeleri ziyaret etti.

Kayseri Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından desteklenen "Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteklenmesi Projesi" kapsamında Yeşilhisar'da yapımı devam eden Kabak Ve Ayçiçeği Eleme Paketleme Tesisi projesini ziyaret eden Kayseri Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan " Müracat ettiği günden itibaren tesis son hale gelene kadar teknik personelimiz projeyle ilgilendi. Bu tesis bu bölgede bitkisel üretim sonucu ortaya çıkan hammaddenin değişik kademelerde sınıflandırılarak iç ve dış piyasada satılması için gerekli olan bir tesis. Bu tesisleri tarım ve sanayinin buluşması olarak görüyoruz" dedi.

Kayacan, bu tesisin buradaki kalkınma projesinde ilk adım olduğunu belirterek " Bu eleme, paketleme tesisinden sonra hedefimiz yarı mamul ve mamul hale getirecek tesisler yapmak olacak. Ama bu tesis olmadan diğer tesislerin olma şansı yoktu. İlk başta çiftçinin halini sınıflandırarak, paketlenmesini sağlayacak bir tesis olması gerekiyordu. Bu sadece Yeşilhisar değil bu bölge de üretim yapan Develi, Yahyalı ve bu ovadaki üretim bölgesinin tamamına hizmet verecek bir tesis olacak. Önümüzdeki dönem yeni tesislerin yapılmasına vesile olur" şeklinde konuştu.

Kabak Ve Ayçiçeği Eleme Projesi'nin sahibi Bünyami Sarıca " Bölgemizdeki ovanın potansiyelini değerlendirmek amacıyla burada bitkisel üretim amaçlı bir tesis projesi yaptık. Tarım İl Müdürlüğümüze başvurduk ve onlarda bunu değerlendirmeye aldılar. Tarım Bakanlığında bu kabul gördü ve böyle bir tesise kavuşmuş olduk. Bu tesisi yapmamızda vesile olan Tarım Bakanlığı, Tarım İl Müdürümüz ve Tarım İl Müdürlüğü teknik personeline teşekkür ediyorum" ifadesini kulandı.

'Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteklenmesi Projesi" kapsamında Develi'de yapımına devam edilen Süt Depolama Ve Soğutma Merkezi Projesi'ni de ziyaret eden Kayacan üretimle sanayinin bir araya gelmesiyle çiftçilerin daha fazla kazanım elde edeceklerini belirtti. Projeyi gerçekleştiren Kayseri Damızlık sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ünay Çakı amaçlarının süt üreticisinin gelir seviyesini yükseltmek olduğunu vurgulayarak "Şuan içinde bulunduğumuz tesis Tarım İl Müdürlüğümüz tarafından desteklenen yüzde 50 hibeli ve yaklaşım 1.5 milyonluk bir yatırım. Kayseri'de ki küçük işletmelerimizdeki 150-200 litre olan sütlerin süt sanayicileri tarafından alınmasında zorluklar yaşıyoruz. Bu zorluğu aşabilmek için de böyle tesislerimize ihtiyacımız var. Biz bu sütleri buraya getireceğiz. Amacımız süt üreticilerimizin gelir seviyesini yükseltmek, sütün hijyeninin sağlamak. Bu milletin bir tesisi olarak kalacak. Burası çalışmaya başladığı zaman da farkı göreceğiz" açıklamasında bulundu.

Kayseri Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan:

Kayseri Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan:

Kayseri Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan:

Kayseri Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan:

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim