• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 20 °C

Kalça Ve Diz Protezleri İle Eve Bağımlılık Sona Eriyor

Kalça Ve Diz Protezleri İle Eve Bağımlılık Sona Eriyor
Vücuttaki eklemlerde bulunan kıkırdakların birçok nedene bağlı olarak işlevini yapamaz hale gelmesi sonucu ortaya çıkan "eklemin yıpranma hastalığı"...

Vücuttaki eklemlerde bulunan kıkırdakların birçok nedene bağlı olarak işlevini yapamaz hale gelmesi sonucu ortaya çıkan "eklemin yıpranma hastalığı" veya "dejeneratif eklem hastalığı" tedavisinde uygulanan kalça ve diz protezlerinin hastaları hem ağrılarından kurtardığı hem de sosyal yaşama yeniden kazandırdığı bildirildi.

Memorial Antalya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, diz ve kalça protezi ameliyatlarının hastaların yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini anlattı.

"EKLEM KIKIRDAK KAYIPLARININ GERİ DÖNÜŞÜ OLMUYOR"

Eklemlerin zarar görmesi ve aşırı yıpranmasının, kıkırdak kayıpları sonucu kemiklerin birbirine sürtünerek aşınmalara neden olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Aydın, eklem kıkırdağının kaybı ile ortaya çıkan durumun, çok ilerleyici ve geri dönüşümü olmayan bir hastalık halini aldığına dikkat çekti.

Çocukluk çağında geçirilmiş enfeksiyonlar, romatizmal hastalıklar, tümörler, travmalar, genetik yatkınlık, fazla kilo, ağır yük taşıma ve özellikle kalça, diz ve ayak bileği gibi eklemlere baskı ile yaşlanma gibi faktörlerin bu soruna yol açtığını hatırlatan Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, "Kişi eklem sorunları nedeniyle yürüyemez, merdiven inip çıkamaz, yatağından kalkamaz ve günlük kişisel ihtiyaçlarını yerine getiremez hale gelmektedir. Hastanın günlük aktiviteleri ileri derecede sınırlandığından bazen yatağa bağımlılık ve sakat bırakıcı etkiye yol açmaktadır. İleri yaşta olan, sigara içen, istirahat sırasında ağrı duyan, gece ağrı nedeniyle uykusundan uyanan, tuvaleti kullanamayan, dizlere yük bindiren hiçbir hareketi yapamayan, yerden eğilerek bir şey alamayan ve 100 metreden fazla yol yürüyemeyen hastalar için protez ameliyatları gerekli olmaktadır" dedi.

"HASTANIN YAŞAM KALİTESİ DEĞİŞİYOR"

Protezlerin, yaşam kalitesine doğrudan etkileri olan ameliyatlar olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aydın şu ifadeleri kaydetti: "Protezler, titanyum, krom kobalt ve molibden gibi özel alaşım, çelik, seramik alaşımlı özelliklere sahiptir. Protezlerde bugün 3 ayrı kayma yüzeyi bulunmaktadır. Metal, seramik ve plastik yüzeylerin her biri arzu edilen 20-25 yıllık bir yaşamı sağlayabilmektedir. Hasta için en uygun protez kullanılmaktadır. Özellikle 50-55 yaşın altındaki genç hastalarda seramik protezler tercih edilmektedir. Protez ameliyatları sonrası hastanın diz ve kalça eklemlerindeki ağrılar ortadan kalkmaktadır. O bölgede hareket kabiliyeti artmakta, taşıma yüzeyleri düzgünleşmekte, şekil bozuklukları ortadan kalkmakta, hareket genişliği artarak hastanın günlük normal aktivitelerini yapması sağlanmaktadır."

"DİZ VE KALÇA PROTEZİ OLAN HASTALAR NELER YAPABİLİR"

Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, diz ve kalça protezi olan hastaların hareketli durumda ya da istirahat sırasındaki ağrılarının ortadan kalkacağını, ameliyat sonrası 2'nci ya da 3'üncü gün hastanın bacağının üzerine basarak yürüteçle yürüyebileceğini, oturup kalkabileceğini dile getirerek, "Hasta bir hafta içinde yürüme periyoduna gelebilir, yürüyüş ve spor için 3 ay gerekir. Eve bağımlılık sorunu ortadan kalkar, ameliyat sonrası hasta günlük ihtiyaçlarını dışarıya çıkarak da giderebilir. Kalça ve diz protezli hastalar seyahat edebilir, gemi yolculuklarına çıkabilir, uçağa binebilir, golf oynayabilir, hafif yol yürüyüşü yapabilir, yüzebilir ve bisiklete binebilir. Özellikle kalça protezi uygulanan hastaların özel yaşamları da olumlu etkilenmektedir. Genç hastalar ameliyat sonrası mutlu olabilecekleri bir rahatlığa kavuşmaktadır" dedi.

Protezi olan hastaları öncelikle oturma şekline dikkat etmesi gerektiği konusunda uyaran Prof. Dr. Aydın, "Kalça protezi olan hastaların bacak bacak üstüne atması, bağdaş kurarak oturması, çömelerek iş yapması sakıncalıdır. Hem diz hem de kalça protezinde, arabaya binerken ve arabadan inerken, merdiven inip çıkarken çok dikkatli olunmalı, mümkünse asansör tercih edilmelidir" açıklamasında bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim