• BIST 106.839
  • Altın 173,099
  • Dolar 4,0730
  • Euro 4,9572
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 22 °C

Kahramanmaraş’ta Turizm İstişare Toplantısı

Kahramanmaraş’ta Turizm İstişare Toplantısı
Nisan ayı içerisinde Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal tarafından yapılması planlanan "Turizm Çalıştayı" öncesi Kahramanmaraş 1. Kültür ve Turizm...

Nisan ayı içerisinde Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal tarafından yapılması planlanan "Turizm Çalıştayı" öncesi Kahramanmaraş 1. Kültür ve Turizm İstişare Toplantısı, KMTSO meclis salonunda yapıldı.

Moderatörlüğünü Serdar Erdoğanyılmaz'ın yaptığı ve KMTSO Meclis salonunda gerçekleştirilen 1. Kültür ve Turizm İstişare Toplantısı, gönüllü katılımcıların karşılıklı fikir alışverişi ile gerçekleşti. 18 bin yıllık tarihi, mavisi ile Akdeniz yeşili ile Karadeniz olan, ekonomisi ile Türkiye'nin 16'ıncısı olan Kahramanmaraş'ın Turizm varlıkları masaya yatırılarak tartışıldı.

Toplantı sonrası hazırlanan 14 maddelik sonuç bildirgesinin ilgili kuruluşlara ve Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine sunulacağı belirtildi.

Toplantıda alınan kararlar şunlar:

"Kahramanmaraş Turizm Bölgesi ilan edilmelidir. Mevcut Turizm haritasının güncellenmesi gereklidir. Germenicia Antik Kenti açık hava müzesi acilen hizmete açılmalıdır. Kahramanmaraş için 2016 yılı Kültür ve Turizm Yılı ilan edilmelidir. Turizm alanlarında alt yapı iyileştirilmesi yapılıp, ulaşım kolaylaştırılmalıdır. Yöresel ürünlerin tanıtılması ön plana çıkarılmalıdır. Bölgesel tarihi değerlerimiz ön plana çıkarılmalı ve baraj göllerimiz Turizm açısından değerlendirilmelidir.

Ashab-ı Kehf'in UNESCO geçici listesindeki durumu takibe alınmalı ve TURSAB inanç Turizm listesinde öne çıkarılmalıdır. Gavur Gölü Turizme kazandırılmalıdır. Kongre ve fuar turizmi geliştirilmelidir. Kahramanmaraş Turizminin canlandırılması için tanıtım lobisi kurulmalıdır. Güncel tur planlaması yapılarak turistlere neler sunulabileceğinin planlanması yapılmalıdır. Şehrimizdeki üniversite öğrencisi sayısının 100 bin hedefi ile turizm potansiyeline alt yapı oluşturulmalı. Ekoturizmin gündeme alınabilmesi için fauna ve flora türlerinin tespiti ve tanıtımı yapılmalı."

Kahramanmaraş’ta Turizm İstişare Toplantısı

Kahramanmaraş’ta Turizm İstişare Toplantısı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim