• BIST 117.240
  • Altın 166,401
  • Dolar 3,9296
  • Euro 4,8261
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 16 °C

Kadınlardan Anlamlı Etkinlik

Kadınlardan Anlamlı Etkinlik
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Yeşilyurt Nisa Derneği üyesi kadınlar, şehitliği ziyaret ederek, şehitler ve Türkiye'nin birlik ve beraberliği...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Yeşilyurt Nisa Derneği üyesi kadınlar, şehitliği ziyaret ederek, şehitler ve Türkiye'nin birlik ve beraberliği için Kuran-ı Kerim okudu ve dua etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gerçekleştirdikleri etkinlik ile ilgili bir açıklama yapan Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı ve Nisa Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Kavuk, ailenin temel taşı olan kadınların, toplumun da temel taşı ve mimarı olduğuna vurgu yaptı. Kavuk, "Toplum biz kadınların tasarım ve şekil vermesi ile değer ve görünürlük kazanır. Yuva nasıl dişi kuş tarafından yapılıyorsa toplum da kadınlar tarafından yoğrulur ve inşa edilir. Güçlü devlet ve güçlü toplum olmanın arka planında bilinçli ve güçlü kadınlar vardır. Bilinç için eğitim ve öz güven, güç için ise inanç ve mali destek lazımdır. Büyük ve güçlü yeni Türkiye'nin kimseye muhtaç olmadan dimdik ayakta durabilmesi için güçlü kadınlara ihtiyaç vardır. Bu yüzden kadınlarımızın çocukluğundan itibaren inançlı, güzel ahlaklı, insani değerlerini bilen ve koruyan, özüne sahip çıkan, şanlı tarihini tanıyan, çağın gerisinde kalmayan kalifiye bir eğitim ile donanımlı bir şekilde yetiştirilmesi gerekir. Bu topraklarda İslamiyet ile şeref kazanan Anadolu kadını Osmanlı'dan günümüz Türkiye'sine aktif özneler olma bilinciyle tarihsel sorumluluklarını üstlenerek gelmiştir. İstiklal Savaşı sonrası tarumar olan topraklarımız eşini, oğlunu kaybetmiş, yüreğine taş basmış kadınların, anaların nasırlı elleriyle şekil verilerek bir dolu anadan müteşekkil Anadolu olmuştur" şeklinde konuştu.

AHMEDİYE CAMİ'NDE SOHBET

Dernek üyeleri ve katılımcılar daha sonra ellerde karanfillerle Şehir Mezarlığında bulunan Şehitliğe sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdi. Katılımcılar, şehitliklere karanfil bırakarak dua okudu. Ardından Beydağı Devlet Hastanesi arkasındaki Ahmediye Cami'de ikindi namazı kılarak, şehitler ve Türkiye'nin birlik ve beraberliği için önce Kuran-ı Kerim'den sureler okundu, dualar edildi. Dr. Gülsehla Türkmen ve Vaize Fatma Geçici tarafından "Çağın getirileri ile kadının aile ve toplumdaki değişen misyonu" ve "İslam'da Kadının Rolü" konulu konuşma yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığının "Kadın" konulu sinevizyon gösterimi izlendi. Yeşilyurt Nisa Derneği, programa katılanlara "Kuran-ı anlamıyla en iyi şekilde anlayarak amel etmeliyiz" düşüncesiyle Diyanet İşleri Başkanlığının Türkçe Meal Kuran-ı Kerim-i hediye edildi. Karanfillerle uğurlanan kadınlara cami bahçesinde kurulan stantta lokma ikramı yapıldı.

Kadınlardan Anlamlı Etkinlik

Kadınlardan Anlamlı Etkinlik

Kadınlardan Anlamlı Etkinlik

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim