• BIST 110.932
  • Altın 175,280
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 18 °C

Kadem Karabük Şubesi Üyesi Kadınlardan Kılıçdaroğlu’na Suç Duyurusu

Kadem Karabük Şubesi Üyesi Kadınlardan Kılıçdaroğlu’na Suç Duyurusu
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) üyeleri, Karabük Adliyesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema...

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) üyeleri, Karabük Adliyesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'na yönelik sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Karabük Şubesi üyesi yaklaşık 30 kadın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin grup toplantısında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'na ithafen sarf ettiği sözleri nedeniyle 14 ilde eş zamanlı bireysel suç duyurusunda bulundu. Karabük Adliyesi önünde toplanan kadınlar, ellerinde taşıdıkları pankart ve dövizlerle küfürsüz siyasete dikkat çekti.

Bir kadın bakana bu sözlerin söylenmesinin doğru olmadığını belirten KADEM Karabük Şube Başkanı Hatice Bilici, "Bakanımıza yapılan sözel şiddeti kınıyoruz. Bundan sonra her ortamda siyaset dahil daha temiz bir uslupla, kadın onuruna yakışır şekilde davranılmasını istiyoruz" dedi.

KADEM Karabük Temsilciliği adına basın açıklamasını okuyan Avukat Emine Sarı, "Cinsiyeti sebebiyle bir kadın siyasetçiye yapılan bu çirkin ithamların faili ne yazık ki bir siyasi partinin başkanıdır. Hala özür dilemeyen ve sözlerinin arkasında durduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu'nun bu çirkin sözleri bir nefret suçudur, hiçbir gerekçeyle meşru gösterilemez. Bugünün Türkiye'sinde siyaset, bu tür hakaret ve nefret kıskacından kurtarılmalıdır. Kılıçdaroğlu'nun "tecavüz karşıtı" bir konuşma yaptığı sırada bir kadın bakana atfen kullandığı hakaret dolu bu sözler, dünyanın hiçbir yerinde herhangi bir ahlaki kıstasa sığmamaktadır. Kılıçdaroğlu'nun diğer erkek siyasetçilere herhangi bir cinsiyetçi ve ahlaksız ithamda bulunmayıp, kadın bakandan bahsederken doğrudan cinselliği çağrıştıran ahlaksız bir ithama yönelmesi, siyasi tarihimizde benzerine rastlanmamış bir seviyesizliktir. Kadını kadın kimliğinden dolayı cinsiyetçi bir dille aşağılayan, ahlaka sığmayan bu dil kabul edilemez. Kılıçdaroğlu'nun bir kadın siyasetçiye yönelik sarf ettiği cinsiyetçi ve ahlaksız sözlerine karşı tepkimizi duyurmak için, bu cinsiyetçi siyaset diline "dur" demek için, toplumun bu şiddet diline "artık yeter" dediğini göstermek için bugün burada Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunduk" ifadelerini kaydetti.

"SÖZEL ŞİDDET, FİZİKSEL ŞİDDET KADAR KABUL EDİLEMEZ"

Cinsiyete yönelik aşağılayıcı ifadeler içeren sözel şiddetin, fiziksel şiddet kadar kabul edilemez olduğunu dile getirerek çağrıda bulunduklarını kaydeden Sarı, "Toplumsal ayrışmaya körükleyen her türlü söylemin üretilmesi ve yayılması toplumsal ve siyasal barış açısından oldukça tehlikelidir. İfade özgürlüğü sınırlarını aşıp nefret söylemine varan bu şiddet yüklü politik dil, bizi bir arada tutan toplumsal zeminin kaybolmasına da neden olmaktadır. Bu düşünceyle, kadınlar olarak kadınlara yöneltilen cinsiyetçi ve ahlaksız politik dili reddediyoruz. Kamuoyunu toplumsal ve insani değerlerimize sahip çıkmaya, insanlık onurunu korumak için çaba göstermeye davet ediyoruz" diye konuştu.

Açıklamanın ardından kadın üyeler ellerindeki suç duyurusu dilekçelerini savcılığa sunmak üzere adliyeye giriş yaptı.

Kadem Karabük Şubesi Üyesi Kadınlardan Kılıçdaroğlu’na Suç Duyurusu

Kadem Karabük Şubesi Üyesi Kadınlardan Kılıçdaroğlu’na Suç Duyurusu

Kadem Karabük Şubesi Üyesi Kadınlardan Kılıçdaroğlu’na Suç Duyurusu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim