• BIST 109.462
  • Altın 172,165
  • Dolar 4,0442
  • Euro 4,9356
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 25 °C

İTB, 75 milyar dolarlık gıda ithalatından pay almak için Japonya’da

İTB, 75 milyar dolarlık gıda ithalatından pay almak için Japonya’da
İzmir Ticaret Borsası (İTB) Japonya pazarından daha fazla pay almak için, yönetimden oluşan bir heyetle ülkenin en büyük gıda fuarı olan FOODEX 2016'ya...

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Japonya pazarından daha fazla pay almak için, yönetimden oluşan bir heyetle ülkenin en büyük gıda fuarı olan FOODEX 2016'ya katıldı. İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Meclis Başkanı Barış Kocagöz, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, Meclis Başkan Yardımcıları Ömer Gökhan Tuncer, Moiz Hemsi, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Arman, Yönetim Kurulu Üyeleri Tayfur Akın, Özhan Şen, İlhan Zincircioğlu, Şeref İyiuyarlar, Genel Sekreter Dr. Erçin Güdücü ve Başkanlık Danışmanı Dilara Sürgü'den oluşan heyet ziyaret süresince iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek üzere önemli temaslarda bulundu.

Bu kapsamda Türkiye Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç ziyaret edildi. Ziyarette İTB heyetine Tokyo Ticaret Başmüşaviri Musa Demir eşlik etti. Büyükelçi Ahmet Bülent Meriç, Borsa heyetini Tokyo'da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, her biri farklı tarım sektörü temsilcisi borsa üyeleri ile karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Japonya'da güçlü Türk markalarının bulunmamasının eksiklik olduğunu ifade eden Büyükelçi Meriç, "Japonlar, hediye almayı ve vermeyi seven bir millet. Gıda ürünleri burada çok değerli. Özellikle, incir gibi güçlü olduğumuz ürünlerde bu ülkede büyük potansiyel var. Japonlar ambalajın gösterişli olmasını seviyorlar. Bu nedenle, iyi tasarlanmış ürünler ve iyi bir tanıtım kampanyası ile bu ülkede güçlü bir yer edinebiliriz." dedi. İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye'nin ilk borsası olduklarını belirterek, "Bu yıl 125'inci yaşımızı kutluyoruz. İki bine yakın üyemiz, 109 tarımsal üründe 9 milyar lirayı aşkın işlem hacmimiz var. Türkiye'de pek çok ilke imza atmış önemli bir kurumuz. Bizim temel hedeflerimizden biri, üyelerimizin küresel tarım ticaretindeki payını artırmak. İzmir, bu anlamda potansiyeli çok yüksek bir kent." dedi.

JAPONYA, 75 MİLYAR DOLARLIK GIDA İTHAL EDİYOR

Görüşmede Japonya'nın 75 milyar dolarlık gıda ithalatı ile dünyanın en büyük alıcılarından biri olduğu vurgulandı. Ticaret Başmüşaviri Musa Demir, ülkenin en büyük gıda ithalatçılarının Osaka ve Kobe'de kümelendiği bilgisini paylaştı. Toplantıda Tokyo Büyükelçiliği büyük gıda ithalatçılarından oluşan bir Japon heyetini organize edip İTB ev sahipliğinde İzmir'e göndermesi konusunda çalışmalara başlanması kararlaştırıldı. Büyükelçilik ziyaretinin ardından İTB Yönetimi, FOODEX 2016 Japonya Gıda Fuarı'na katıldı. Fuar süresince farklı günlerde katılım sağlanarak İspanya ve Fransa gibi ülkelere E-Commodity Bazaar platformu tanıtılarak olası işbirlikleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca, İTB Heyeti Fuar'da Borsa üyesi kuruluşlar ve Ege İhracatçı Birlikleri Standı'nı da ziyaret etti.

TÜRKİYE-JAPONYA TİCARETİNDE AÇIK BÜYÜK

Türkiye ile Japonya arasındaki dış ticarette ibre, açık ara Türkiye aleyhine işliyor. Japonya'dan 3,14 milyar dolar ithalata karşın sadece 334 milyon dolarlık ihracat bulunuyor. Toplam 3,5 milyar dolarlık dış ticaret, Japonya'nın toplam dış ticaretinin binde 2,3'üne denk geliyor.Cihan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim