• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 17 °C

İstanbul'da 69 yerde yüzülebilir

İstanbul'da 69 yerde yüzülebilir
İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün son analizlerine göre, kentteki 69 yüzme alanındaki deniz suyunun yeterli kalitede olduğu tespit edildi.


 İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri, kentte plaj alanı olarak belirlenen 80 noktada, 15 Mayıs'tan itibaren denetimlerine başladı. Ekiplerin 15 günde bir yaptığı son analize göre, İstanbul'daki 69 yüzme alanının "iyi kalite", 11 yüzme alanının ise "yeterli kalite"de deniz suyuna sahip olduğu belirlendi.

15 GÜNDE BİR DENİZ SUYU ANALİZİ YAPILIYOR

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Çevre Sağlığı Şube Müdürü Hüseyin Özyurt, insan sağlığı ve çevreyi koruma adına 15 günde bir deniz suyu analizleri yaptıklarını belirtti.
 

Çalışmaları, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinatörlüğünde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü gibi paydaş kuruluşlarla yaptıklarını aktaran Özyurt, yalnızca deniz suyu açısından değil, yüzme alanlarını güvenlik ve sosyal hizmetler gibi konularda da denetlediklerini aktardı. Çalışmaların yıllık olarak planlandığını, 15 Eylül'e kadar belirlenen 80 yüzme alanında ve 27 kirlilik izleme noktasında 963 numune alacaklarını ifade eden Özyurt, şöyle konuştu:

80 YÜZME ALANI BELİRLENDİ

"İlimizde 80 yüzme alanı belirlenmiştir. Yapılan analizlere göre kötü kalitede suya rastlanılmamıştır. Bütün yüzme alanları halkımızın güvenle gireceği şekilde sezona hazırdır. Sayın halkımızı şu konularda da uyarmak istiyoruz. Yüzme dönemlerinde üzücü hadiseler de olabiliyor. Özellikle yüzme alanı olarak belirlenmeyen yerlerde boğulmalar yaşanabiliyor. Bu nedenle yüzme alanı olarak belirlenmemiş yerlerde denize girilmemesini rica ediyoruz."

Özyurt, 15 günde bir yapılacak denetimlerde kötü kalitede suyla ya da güvenliği tehdit edecek herhangi bir durumla karşılaşılması halinde o plajı kapatabileceklerini de sözlerine ekledi.

NERELER ALARM VERİYOR

İstanbul Sağlık Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer verilen deniz suyu analizlerinde ise bir tek Riva sahili kırmızı noktayla gösteriliyor ve alarm veriyor. İstanbul'un en çok denize girilen yerlerinden olan Adalar'da yapılan analizlerin hepsi "iyi" kalitede. Yine çok kalabalık şekilde denize girilen Büyükçekmece Sahili'nde de suyun iyi kalitede olduğu görülüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim