• BIST 94.552
  • Altın 193,677
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 27 °C

İŞKUR’dan İşbaşında Destek

İŞKUR’dan İşbaşında Destek
EDİRNE (İHA) – İşkur Edirne İl Müdürü Şengül Çildam, "Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği'nde önemli değişiklikler yapıldığını belirtti.

EDİRNE (İHA) – İşkur Edirne İl Müdürü Şengül Çildam, "Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği'nde önemli değişiklikler yapıldığını belirtti.

İşsizlikle mücadele kapsamında en önemli sorunlardan olan iş tecrübesi eksikliğini gidermek için uygulanan İşbaşı Eğitim Programlarının süresinin, yapılan mevzuat düzenlemesiyle 160 fiili günden 320 fiili güne çıkarıldığını kaydeden Çildam, "Buna göre 24 ay içerisinde işsizler ve öğrenciler toplam 320 fiili gün programlara katılabilecek ve katılımcılara günlük 50 TL cep harçlığı ödenmeye devam edecek. Yeni düzenlemeyle mesleki eğitim kursundan sonra İşbaşı Eğitim Programı yapılması halinde daha önce toplam süre 160 fiili gün iken, bu süre 480 güne çıkarıldı. İşbaşı Eğitim Programı'nın en az iki sigortalı çalışanı olan özel sektöre ait bütün kurum, kuruluş ve işyerlerinde uygulanması imkanı getirildi. Bu şekilde bankalar, meslek odaları, noterler ve sendikalar da programlardan faydalanabilecek. İşbaşı Eğitim Programları arasında 6 ay olan bekleme süresi 3 aya indirildi" dedi.

Çildam, işverenlere daha fazla katkı sağlamak amacıyla İşbaşı Eğitim Programında daha yüksek istihdam taahhüdü veren işverenlere çalışan sayısının yüzde 30'u kadar katılımcı talep etme imkanı getirildiğini ifade etti. Çildam, "Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği'nde yapılan diğer değişiklikler ise, İŞKUR tarafından yürütülen İşbaşı Eğitim Programlarında üniversite öğrencilerinin ve lise öğrencilerinin, yaz dönemlerinde ve zorunlu stajlarında yararlanması imkanı getirdi" şeklinde konuştu.

İşbaşı Eğitim Programlarının genel şartları kapsamında da açıklamalar yapan Çildam, "Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen İşbaşı Eğitim Programları ile kuruma kayıtlı 15 yaşını tamamlamış işsizler, lise ve üniversite öğrencileri nitelik gerektiren mesleklerde deneyim kazanmakta ve eksikliklerini giderebilmektedirler. En az iki ile on çalışanı bulunan ve kuruma kayıtlı işyerlerine bir katılımcı, 11 ve üstü mevcut sigortalı çalışanı olan işyerlerine ise çalışan sayısının onda biri kadar katılımcı verilebilmektedir. Program süresince katılımcı zaruri giderleri ve iş kazası ve meslek hastalıkları sigorta primi ile genel sağlık sigortası primi giderleri Kurum tarafından karşılanmaktadır. Bu şekilde işverenler, katılımcıyı işin başında görme imkanı bularak kendi ihtiyacına göre yetiştirebilmektedirler" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim