• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 14 °C

IŞİD'liler Türkiye'de tatil yapıyor iddiası Meclis'te

IŞİD'liler Türkiye'de tatil yapıyor iddiası Meclis'te
CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Kilis’te 2 cami üzerinden IŞİD’in ve El Kaide’nin asker temin ettiği ve birçok IŞİD lideri ve üyesinin Türkiye’de rahatça tatil yaptığı iddialarına ilişkin TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren Mehmet Tüm, Suriye’nin El Bab şehrinde IŞİD’in istihbarat amiri olan Said’in, militanlarını Türkiye üzerinden Suriye’ye nasıl soktuklarını, Türk istihbaratının IŞİD’le ilişkilerini, IŞİD’in istihbarat kaynaklarını ve daha birçok konuyu anlattığına işaret ederek, şunları kaydetti: “Said konuşmasında ‘uzun bir zaman Türklerin de dediği gibi IŞİD’e ‘açık sınır kapısı’ politikası uygulandığını, Tel Abyad’ı Kürtler aldığı için sadece Kilis tarafından IŞİD’in eleman sokma imkânının olduğunu dile getirdi. Kilis’ten Suriye’ye adam transfer etme çalışmalarının ise Kilis’te iki cami üzerinden gerçekleştiğini bunlardan birinin El Kaide’ye gidenler için, diğerinin de IŞİD’e gidecekler için kullanıldığını söyledi. Said, Kobane savaşı sırasında Türk istihbaratının IŞİD’le iyi bir işbirliği içinde olduğunu söyledi. 'Hiçbir sıkıntımız, sorunumuz olmadı Türk istihbaratı ile' diye de ekledi.” 

Said’in, IŞİD’in Suriye-Türkiye sınırında bulunan El-Rai şehrindeki emirin Türk istihbaratından gelme olduğunu iddia ettiğine de dikkat çeken Milletvekili Tüm, şöyle devam etti: “Bu kişinin Türk istihbaratından tamamen kopup kopmadığını bilmesinin imkânsız olduğunu ama IŞİD emiri olmasında bir mani görülmediğinin altını çizdi. Said IŞİD’in içinde birçok kişinin Türk istihbaratı ile yakın ilişkide olduğunu tahmin ettiğini de söyledi. Birçok IŞİD liderinin çatışmalardan uzaklaşarak tatile Türkiye’nin farklı şehirlerine gittiğini İstanbul ve Ankara’nın ise en sık gidilen yerler olduğunu belirtti. Bu seyahatlerin önünde bir engel olmadığını belirtti. IŞİD Musul’u ele geçirip oradaki Türk konsolos ve diğer Türk vatandaşları rehin aldığında sadece bir gün içinde kuzey Suriye’deki Özgür Suriye Ordusu’nun farklı grupları tarafından tutsak alınan IŞİD militanlarından düzinelercesinin Türkiye’ye transfer edildiğini anlatan Said, ‘Bunlara çok iyi bakıldı. Moral verildi. Kurtulacakları söylendi. Bu militanlar daha sonra Türk konsolosluk çalışanları ve ailelerini kurtarma adına yapılan pazarlığın bir parçası olarak Türkiye tarafından değiş-tokuş edildi’ diye konuştu.”

CHP’li Tüm bu bilgiler ışığında İçişleri Bakanı Selami Altınok’a şunları sordu: “Suriye’nin El Bab şehrinde IŞİD’in istihbarat amiri olan Said’in yaptığı açıklamaları yalanlamayı düşünüyor musunuz? IŞİD’in Kilis üzerinden eleman temin ettiği ve sınırı rahatça kullanabildiği doğru mu? IŞİD’in Kilis’te yürüttüğü faaliyetlere ilişkin herhangi bir bilginiz var mı? Bu açıklamalar sonrası Kilis’te kapsamlı bir soruşturma yürütmeyi düşünüyor musunuz? Kilis’te iki cami üzerinden IŞİD’in ve El Kaide’nin asker temin ettiği doğru mu? Doğru ise bu camiler hangileridir? Birçok IŞİD lideri ve üyesinin Türkiye’de rahatça tatil yaptığı iddiası doğru mudur? IŞİD Musul’u ele geçirip oradaki Türk konsolos ve diğer Türk vatandaşları rehin aldığında sadece bir gün içinde kuzey Suriye’deki Özgür Suriye Ordusu’nun farklı grupları tarafından tutsak alınan IŞİD militanlarından düzinelercesinin Türkiye’ye transfer edildiği iddiası doğru mudur?”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim