• BIST 107.015
  • Altın 172,475
  • Dolar 4,0735
  • Euro 4,9314
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 28 °C

IŞİD'in Hama katliamı: 44 sivil öldü

IŞİD'in Hama katliamı: 44 sivil öldü
IŞİD, Hama'nın Mabuca köyünde, aralarında Sünnileri, İsmaililerin ve Alevilerin de bulunduğu 44 sivili yakarak, başını keserek ve kurşunlayarak katletti.

Son aylarda Hama ve Humus kentlerinin doğusuna saldırılarını arttıran IŞİD, dün gece girdiği Mabuca köyünde, Suriye muhalif İnsan Hakları Gözlemevine (SOHR) göre en az 37 ve Suriye resmi haber ajansına göre 44 kişiyi vahşice katletti.

Hasan Sivri'nin haberi şöyle:

IŞİD, geçen yılın yaz aylarından beri Hama ve Humus doğusuna saldırılarını arttırmıştı. Kobani'ye yönelik saldırıların olduğu ilk dönemlerde, Mabuca ve etrafındaki köylere de saldırılar vardı. IŞİD'in bu saldırılarından dolayı, Şii, Sünni ve Alevi köylerinden siviller köylerini boşaltmışlardı.

Çoğu genç olmak üzere geriye kalanlar Ulusal Savunma Güçleri ve Halk Komitelerinde gönüllü savaşçı olarak ordunun yanında savaşmıştı.

SALDIRI VE KATLİAM
SANA'ya konuşan askeri bir kaynağa göre IŞİD Mabuca köyüne saldırmadan önce köyü havan topları ile vurmuş. Aylardır havan topları ve roketlerle vurulan bölge buna alışkındı. Havan toplarından sonra birçok cepheden saldırıya geçen IŞİD, pazartesi gününü salıya bağlayan gece köyün bir kısmını ele geçirdi.

Yerel kaynaklardan 'Selemiyye Haber Ağı' bu sabah, köyden kaçıp yan köy Sabbura'ya sığınanların ''IŞİD birçok aileyi kaçırdı. Birkaç evde mahsur kalan aileler de var. Biz kaçabildik. Köyün yarısı onlarda''dediklerini aktarmıştı. Köyün büyük bir kısmını kontrol altına alan IŞİD, köyde 24 saat kalmadan, en az 44 kişiyi vahşice katlederek geri çekildi. Suriye Ordusu ve Ulusal Savunma Güçlerinin karadan ve havadan koordineli operasyonu ile IŞİD köyden çıkarıldı ve IŞİD'e birçok kayıp verdirtildi.SOHR'a göre Suriye Ordusu ve NDF'lilerin kaybı 6.

Suriye resmi haber ajansı katliamda en az 44 kişinin katledildiğini bir o kadar da yaralının olduğunu bildirirken Selemiyye Haber Ağı, Selemiyye hastahanesine getirilen ölü ve yaralıların son durumuna dair güncel bilgiler paylaşıyor ve ağır yaralıların olduğunu aktarıyor. Selemiyye Haber Ağının verdiği bilgilere göre katledilenlerin arasında birçk kadın ve çocuk da var.

Kayaklar, saldırı ve katliamdan sonra haber alınmayan ailelerin olduğunu bildiriyor. Bazı kaynaklar buna dair sayı verirken resmi kaynaklar kayıp ailelerin tam sayısı net olarak bilinmiyor diyor.

KATLEDİLENLER: ALEVİ, SÜNNİ, İSMAİLİ
Suriye muhalif İnsan Hakları Merkezi başkanı Rami Abdurrahman bağlandığı France24 Arabia televizyonuna şunları söyledi: ''Elimize ulaşan son bilgilere göre IŞİD, gece girdiği Mabuca köyünde 37 kişiyi, bir kısmını yakarak, bir kısmını keserek ve bir kısmının üzerlerine ateş ederek öldürdü. Köyde katledilenler Aleviler, İsmaililer ve Sünnilerden oluşuyor. IŞİD kimlikler arasında ayırım gözetmeksizin aileleri katletmiştir. IŞİD, orada bulunan Sünnileri de ''mürted'' oldukları ve Alevilerin yanında durdukları gerekçesi ile katletmiştir.''

IŞİD Hama'da 30 Aleviyi infaz etti
Selemiyye Haber Ağının hastahaneden aktardığı bilgilere göre katledilen aileler ve isimler şöyle:

1-Haşim Cindi, eşi ve çocukları yakılarak,
2-Galip Hebil, eşi ve kızları yakılarak,
3-Mahlef Sıbağ ve ailesi yakılarak,
4-Ebu Cevher ve ailesi kesilerek,
5-Otfa ailesi
6-İbrahim El-Mımar ve ailesi,
7-Bir diğer Otfa ailesinin 3 çocuğu
8-Kıyas El-Ahmed ve eşi yakılarak,
9-67'deki 6 gün savaşından yaralı olarak kurtulan 80 yaşındaki Muhammed Atiyye öldürüldü, ailesi ise kayıp
10- El-Hac Yusuf ve 95 yaşındaki annesi...

Bu listenin dışında, bir kısmı aynı soyadına sahip olmakla birlikte katleidilen isimler de var.

HEBİL AİLESİ
Katliamdan önce, saldırının ilk anlarında hayatını kaybeden Hasan Hebil adlı Savunma Güçleri savaşçısı hakkında internette bilgi ararken, katliam listesinde adı geçen Hebil ailesinin acı öyküsü ile karşılaştım.

Hasan Hebil geçen yıl silahlı gruplarca kaçırılmış ve ailesinden fidye istenmiş. Ailesi adına fidye ödemeye ve kardeşini kurtarmaya giden Ahmed Hebil, fidye alındıktan sonra öldürülmüştü. Daha sonra Hasan Hebil bir şekilde kurtulup Savunma Güçlerine katılmış.

Bu katliamda da Galip Hebil ve ailesi yakılarak katledildi. Hebil ailesinin Şam Üniversitesi 4. Sınıf Psikoloji bölümü öğrencisi kızları Lama Hebil de katledilenler arasında.

ONLARCA KADIN KAÇIRILDI
Kasiyun haber ajansının muhabiri, köyden onlarca genç kadının kaçırıldığını aktardı. Kaçırılan kadınların çoğunlukla İsmaili mezhebinden olduğunu bildiren muhabir, Mabuca köyünün Alevi ve İsmaili çoğunluklu bir köy olduğunu söyledi.

IŞİD'in köye yönelik saldırı ve katliamda en az 50 sivilin katledildiğini aktaran muhabir, diğer kaynakların bildirdiği gibi katledilenler arasında kadın ve çocukların da olduğunu bildirdi. Kasiyun muhabirine göre IŞİD bugün evleri yağmalamış ve birçok evi ateşe vererek köyden çekilmiş.

MABUCA'NIN KONUMU
Son bilgilere ve Suriye resmi haber ajansına göre en az 44 kişinin katledildiği Mabuca, Hama'nın doğusundaki Selemiyye beldesine bağlı.

Mabuca ayrıca kuzeydeki Maan köyünden de yarım saat uzaklıkta. Mabuca köyü Selemiyye beldesinin 5 km doğusunda bulunuyor.

Mabuca ve çevresindeki köyler aylardır saldırı altında. Bu köyler, Selemiye beldesi ile Rakka'yı bağlayan yol üzerinde bulunuyor.

Aynı zamanda Humus'u, Selemiyye ve kırsal yollar üzerinden hem Rakka'ya hem de Halep'e bağlayan bir noktadalar.                                                                                                     

IŞİD'in yayın organı Emak News'e göre de IŞİD, köyün 4 savunma noktasına aynı anda saldırı gerçekleştirmiş ve bu savunma noktalarını düşürdükten sonra köye girmiş.IŞİD ajansı bu saldırı ile stratejik Selemiyye beldesinin hedeflendiğini de aktarıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim