• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 16 °C

IŞİD, 49 ismi takasla bırakmış iddiası gündeme bomba gibi düştü

IŞİD, 49 ismi takasla bırakmış iddiası gündeme bomba gibi düştü
Yeni Şafak yazarı Abdulkadir Selvi, IŞİD'in Musul konsoloslundan rehin aldıkları 49 kişiyi, çok önemli bazı isimler karşılığında takas ettiğini yazdı. Bir astsubay ve bir polisi şehit eden teröristler olabileceği konuşuluyor.

Yeni Şafak yazarı Abdulkadir Selvi, IŞİD'in Musul konsolosluğumuzdan rehin aldıkları 49 kişiyi, çok önemli bazı isimler karşılığında takas ettiğini yazdı. IŞİD örgütü ile, Niğde'de bir astsubay ve bir polisi şehit eden teröristlerin takas edilmiş olabileceği konuşuluyor.
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Amerika’ya giderken kendisine sorulan, “Türk rehinelerin kurtarılması için takas yapıldı mı?” sorusuna “Velev ki olsa dahi böyle bir takas olmuş olsa bile ben şuna bakarım: Benim 49 vatandaşımızın karşılığı hiçbir şeyle değişmez, hamdolsun ailelerine kavuştu diye düşünürüm” diye cevap vermişti.

İktidarın yayın organlarından biri olarak kabul edilen Yeni Şafak gazetesinin yazarı ve Ankara temsilcisi Abdülkadir Selvi, bu sözlerin detayını köşesine taşıdı.
 
Konuyu iktidar çevrelerinden araştırdığını söyleyen Abdulkadir Selvi, "49 kişinin karşılığında “IŞİD için çok ama çok önemli olan birkaç isim takasta kullanılmış” diye yazdı.
 
KİM O İSİMLER
 
IŞİD’le yapılan pazarlıklarda Türkiye’de tutuklu bulunan IŞİD militanları ile rehinelerin takası gündeme gelince Erbil-Ankara güzergahından vazgeçildiği ve Akçakale yolunun seçildiği öğrenildi.
 
Akçakale sınır kapısında gerçekleştirilen takasta hangi IŞİD militanlarının verildiği ise şimdilik bilinmiyor.
 
Hatırlanacağı gibi Niğde’nin Ulukışla İlçesi’nde bir polis ile bir astsubayı şehit eden, bir vatandaşı da öldüren IŞİD üyesi 3 terörist tutuklanmıştı. Şimdi merak edilen bu isimlerin bırakılıp bırakılmadığı.
 
"ÇOK AMA ÇOK ÖNEMLİ BİRKAÇ İSİM..."
 
Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşesinde 49 rehine karşılığında “IŞİD için çok ama çok önemli olan birkaç isim takasta kullanılmış” diye yazdı.
 
Selvi'nin yazısının ilgili bölümü şöyle;
 
“Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'ye giderken, rehinelerin kurtarılması için takas yapılıp yapılmadığı yönündeki soruya, 'Velev ki takas oldu' şeklinde verdiği karşılık, bu konuda merakları kamçıladı.
 
Bu durum Erdoğan'ın, başörtüsü konusunda ki, 'Velev ki' demesine benzemiyor ama biraz işin perde arkasını araştırdım, mutfakta bir şeyler olmuş. IŞİD için çok ama çok önemli olan birkaç isim takasta kullanılmış. Bu MİT'in çok önemli bir operasyonel başarısı. Her türlü imkan devreye sokulmadan, böylesine muazzam bir başarı elde edilebilir miydi?”
 
MİT YASASI KULLANILDI
 
Selvi'nin de açıkladığı  takas olayında, 17 Nisan 2014'te kabul edilen ve kamuoyunda MİT yasası olarak bilinen kanun yatıyor.
 
MİT Kanunu'nun 6. maddesinde şu yazıyor:
 
"Türk vatandaşları hariç olmak üzere, tutuklu veya hükümlü bulunanlar, millî güvenliğin veya ülke menfaatlerinin gerektirdiği hâllerde Dışişleri Bakanının talebi üzerine, Adalet Bakanının teklifi ve Başbakanın onayı ile başka bir ülkeye iade edilebilir veya başka bir ülkede tutuklu ve hükümlü bulunanlar ile takas edilebilir."
 
TAKAS YENİ MİT YASASI İLE YASAL HALE GETİRİLDİ
 
Öte yandan, IŞİD ile takas yapıldıysa bunun yasal bir zemini var mı? Evet var. 17 Nisan 2014'te kabul edilen ve kamuyounda "MİT Yasası" olarak bilinen kanun böyle bir takasa izin veriyor.
 
6532 no'lu yasanın 6. maddesi şöyle:
 
"Türk vatandaşları hariç olmak üzere, tutuklu veya hükümlü bulunanlar, millî güvenliğin veya ülke menfaatlerinin gerektirdiği hâllerde Dışişleri Bakanının talebi üzerine, Adalet Bakanının teklifi ve Başbakanın onayı ile başka bir ülkeye iade edilebilir veya başka bir ülkede tutuklu ve hükümlü bulunanlar ile takas edilebilir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim