• BIST 94.552
  • Altın 193,677
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 27 °C

"İran, Van üzerinden dünyaya açılabilir"

"İran, Van üzerinden dünyaya açılabilir"
Türkiye Cumhuriyeti Tebriz Konsolosu Fahri Çağlar Çakıralp, yeni dönemle birlikte İran'ın dünyaya açılmak, ülkelerle ticaret yapmak istediğini belirterek,...

Türkiye Cumhuriyeti Tebriz Konsolosu Fahri Çağlar Çakıralp, yeni dönemle birlikte İran'ın dünyaya açılmak, ülkelerle ticaret yapmak istediğini belirterek, "Türkiye, İran için çok önemli bir komşu ve ticaret ortağı olabilir. Bu ticaretin gelişmesinde Van kilit rol üstlenebilir." dedi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası 1-3 Mart tarihleri arasında İran'a düzenlediği programın son durağı Tebriz oldu. İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti Tebriz Konsolosu Fahri Çağlar Çakıralp'i makamında ziyaret eden heyet, burada yeni göreve atanan Konsolosun yakın ilgisi ile karşılaştı.

Tebriz Urumiye Başkonsolosu Fahri Çağlar Çakıralp, yaklaşık 3 ay önce göreve atandığını belirterek, "Beni resmi olarak ziyaret eden ilk Türk heyeti olan Van TSO heyetine teşekkür ederim. Zamanlaması ve görüşülen konular açısından çok önemli bir ziyaret. Tebriz, İran'ın en önemli kentlerinden biridir. Yaklaşık 3000 bin üretim merkezi var. Ayrıca tarih boyunca köklü bir ticaret merkezi olmuştur. Uzun yıllar ambargo altında kalan İran, kendi standartlarını kendi oluşturmuş. Dolayısı ile yeni dönemde en büyük ihtiyaçları teknoloji. Artık onlar da dünyaya açılmak, ülkelerle ticaret yapmak istiyor. Bu nedenle Türkiye İran için çok önemli bir komşu ve ticaret ortağı olabilir. Bu ticaretin gelişmesinde Van kilit rol üstlenmelidir. Bunun için biz de gelen heyete elimizden gelen katkıyı sunacağız." ifadelerini kullandı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, göreve yeni başlayan Başkonsolos Fahri Çağlar Çakıralp'e hayırlı olsun temennisinde bulunarak, "Aslında iki gündür İran'da çok önemli görüşmeler yapıyoruz. Gözlemlerimiz neticesinde çok önemli bir zamanda geldiğimizi düşünüyorum. Buraya daha sık ve daha etkili gelmeliyiz. Aksi takdirde bu büyük pazarda yerimizi almakta zorlanacağız. Van, İran'la sınırı en fazla olan kent. Dolayısı ile yeni dönemde ilişkiler gelişecekse bu en çok Van'ın hakkıdır. Biz burada yerimizi alacağız." diye konuştu.

"VAN İRAN İÇİN ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLABİLİR"

Tebriz Ticaret ve Sanayi Odası ziyareti ile İran programını sürdüren Van TSO heyeti, burada Tebriz Ticaret Sanayi ve Maden Odası Başkanı Samed Hasanzade, İran-Türkiye İş Konseyi Başkanı Rıza Kamhi, Dışişleri Bakanlığı Tebriz Temsilcisi, Yabancı Yatırımcılar Dairesi Başkanı, Tebriz Eyaleti Turizm Dairesi Başkanı, Ulaştırma ve Lojistik Dairesi Başkanı, Tebriz Belediyesi Başkan Danışmanı gibi üst düzey yetkililer karşıladı.

Tebriz Ticaret Sanayi ve Maden Odası Yönetim Kurulu'na yeni seçilen Samed Hasanzade, Van Ticaret ve Sanayi Odası ile iyi ilişkiler içinde olduklarını belirterek, "Daha önce Van Oda Başkanı Necdet Takva ile birkaç farklı toplantıda bir araya geldim. Bugün de kendisini Tebriz Odası Başkanı olarak ağırlamaktan onur duyarım. En son Tahran'da yapılan iki ülke arasındaki toplantıda Sayın Necdet Takva'nın yapıcı, çözümden yana, yeni fikirler ortaya atan konuşmasına şahit oldum. Bu nedenle Van Ticaret ve Sanayi Odası heyeti bizim için çok değerlidir. Kendilerini burada ağırlamanın mutluluğunu yaşıyorum." şeklinde konuştu.

Cihan

"İran, Van üzerinden dünyaya açılabilir"

"İran, Van üzerinden dünyaya açılabilir"

"İran, Van üzerinden dünyaya açılabilir"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim