• BIST 110.268
  • Altın 174,389
  • Dolar 4,0938
  • Euro 4,9967
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 25 °C

İnternette yeni teknoloji: Grafen

İnternette yeni teknoloji: Grafen
IBM, elektronik dünyasının 'mucizevi' maddesi olarak anılan 'Grafen'den yapılan gelişmiş bir devreyi tanıttı.

Daha hızlı, daha ucuz ve daha etkin kablosuz internet erişimine bir adım daha yaklaşıldı.

Ibm'e bağlı araştırmacılar, çok ince bir madde olan ve elektronik dünyasının 'mucizevi' maddesi olarak anılan 'grafen'den yapılan genişmiş bir devreyi tanıttı. 

PREZERVATİFLERLE DENENİYOR 

Yeni madde 'grafen' prezervatiflerde deneniyor. Dünyanın en hafif maddesi Edison'ın pili grafen ile geliştirildi. 'Grafen' devreleri sayesinde, mobil cihazlar eskisine oranla verileri çok daha hızlı bir şekilde iletebiliyor.'Grafen' maddesi, 2004 yılında Manchester Üniversitesi'nde Andre Geim ve Konstantin Novoselov tarafından üretildi. Karbondan imal edilen grafenin yapısı, bal peteği şeklindeki tek bir atom inceliğinde.Bilim insanları, birçok elektrik, optik, mekanik ve Termal ürünlerin silikon maddesine kıyasla grafen sayesinde daha ucuza üretilebilmesi ve daha etkin kullanılabilmesi amacıyla araştırmalar yürütüyorlardı.

NANO BOYUTLAR 

Ibm Araştırma Merkezi'nin fizik bilimlerinden sorumlu müdürü Supratik Guha, "Silikon teknolojisine kıyasla kablosuz modern iletişim sistemlerinin işletimi için kullanılabilecek grafen cihazları ve grafenden üretilen devreleri ilk defa sergileniyor" dedi.Veri uygulamalarının giderek daha yaygın hale gelmesi, daha etkin ve kısa yollardan bilgi paylaşımı sağlayan mobil cihazlara verilen önemi de arttırdı. 

KABLOSUZ İNTERNET AĞLARINA UYGUN 

Ibm, grafen maddesinin özellikle kablosuz internet bağlantılarına uygun olabileceğini söylüyor. Grafenden yapılan entegre devrelerin üretimi, maddenin nano boyutlara sahip olmasından dolayı, üretim sırasında zarar görebileceği gerekçesiyle zor bir çalışma olarak görülüyordu. IBM, 2011 yılında genişbantlı erişim için grafen benzeri bir madde üretmiş ancak maddenin iletkenliği imalat sürecindeki kusurlar nedeniyle zayıf kalmıştı. İlk denemenin ardından araştırmacılar, maddenin benzerlerini ve daha gelişmişini üretmek için çalışmalar yürütüyordu. Bilim insanları iletkenlik kalitesini koruyan yeni bir yol geliştirdi ve bu yol sayesinde de gelişmiş grafen devrelerini kullanmaya başladı. Grafen devrenin bir önceki benzerlerine göre 10 bin kat daha gelişmiş olduğu belirtilirken, araştırmacılar bu buluşun grafen teknolojisinde atılan büyük bir adım olduğunu söyledi. 

www.istanbulhaber.com

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim