• BIST 117.235
  • Altın 162,025
  • Dolar 3,7784
  • Euro 4,6204
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 9 °C

İnsansız hava aracı artık her alanda

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), özellikle ticari ve bireysel kullanım için ülke genelinde insansız hava aracı (İHA) araştırmaları ve test kullanımlarının yapılabilmesi amacıyla 6 kuruma yetki verdi.
Dünyada son yıllarda kullanımı hızla artan insansız hava araçları teknolojilerinin geliştirilmesi ve farklı maksatlar için kullanılabilmesi için çalışmalar her geçen gün artarken, bu araçlar halen yoğun olarak askeri amaçlarla kullanılıyor.
 
Üzerine takılan optik ve termal kameralarla riskli bölgelerde gözetleme işlevi gören İHA'ların yanı sıra ABD'nin Afganistan, Pakistan ve Yemen gibi ülkelerde saldırı amaçlı silahlı İHA'ları da bulunuyor.
 
İHA'ların son dönemde askeri amaçların dışında ticari olarak da insanlığın hizmetine sunulması ve ekonomiye kazandırılması için projeler üretiliyor.
 
Bu kapsamda Amazon CEO\'su Jeff Bezos, Amazon'un 2,3 kilogram ağırlığa kadar olan paketlerin teslimatını insansız hava araçlarıyla yapmayı planladıklarını, bunun için FAA'dan onay beklediklerini açıklmıştı.
 
Bezos, yakın bir zaman sonra insansız hava araçları kullanımının, kamyonların kullanımı kadar doğal karşılanacağını da ifade etmişti.
 
6 KURUMA YETKİ VERİLDİ
 
İHA'ların ticari amaçla yaygın kullanımına geçilebilmesi için hava sahasının kontrolü, çarpışmaların önlenmesi, bu cihazları kullanacak pilotların eğitimi gibi önemli sorunların çözülmesi gerekiyor.
 
ABD'de bu konulardan sorumlu kurum FAA, gerekli altyapı imkanlarının hazırlanması için çalışmalar yapıyor. FAA'dan yapılan açıklamada, İHA'ların geliştirilmesi ve test edilmesi için 10 aylık çalışmanın ardından teklif veren 25 kurumdan 6'sının seçildiği belirtildi.
 
Açıklamada, bu kurumların Alaska Üniversitesi, Nevada Eyalet yönetimi, New York Griffiss Havalimanı idaresi, Kuzey Dakota Ticaret Bakanlığı, Texas A&M Üniversitesi ve Virginia Polytechnic Enstitüsü olduğu ifade edildi.
 
Açıklamaya göre, seçilen 6 kurumun farklı iklim koşulları, coğrafi yapı ve teknolojilerle insansız hava araçlarının geliştirilmesi, test edilmesi, sertifika verilmesi, veri toplanması, güvenlik ve operasyonel sorunlarının çözülmesi için çalışacak.
 
70 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLAYACAK 
 
ABD'de çalışmaların tamamlanması ve Kongre'nin onay vermesinin ardından İHA sektörünün ilk üç yıl içinde 70 bin kişiye iş imkanı sağlayacağı tahmin ediliyor.
 
Havacılık sektörünün yaptırdığı araştırmalarda İHA pilotları yıllık 85 ila 115 bin dolar arasında para kazanacak. Bir çok üniversitenin sektöre yönelik personel yetişirmek için program açma hazırlığında olduğu ifade edildi.
 
www.istanbulhaber.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim