• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 13 °C

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ü Ziyaret Etti

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ü Ziyaret Etti
İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Kayseri Valisi Orhan Düzgün'ü ziyaret etti.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Kayseri Valisi Orhan Düzgün'ü ziyaret etti. Vali Düzgün, ziyarette, Büyükelçi Moore ve beraberindeki Ticari Ateşe Helen Flewker'i Kayseri'de misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Vali Düzgün, Türkiye ile İngiltere arasında ekonomik, siyasi, ticari ve turizm alanında çok güzel işbirliği örnekleri yaşandığını belirterek, Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilerin Kayseri ekseninde pozitif yönde ilerlemesini canı gönülden arzu ettiklerini ifade etti.

Vali Düzgün, Kayseri'nin çok köklü bir tarihi geçmişe sahip olduğunu ve bu geçmişte de 5 bin yıl öncesine ait ticari izlerin yer aldığını hatırlatarak, Kültepe kazı çalışmalarında bugüne kadar yaklaşık 23 bin tabletin çıkarıldığını söyledi.

Vali Düzgün, bu tabletlerin üzerinde yer alan yazılı metinlerde ticari sözleşmelerin yanında gelin kaynana ilişkisi gibi toplumsal olayların da yer aldığını belirterek, 2015 yılı içerisinde bu tabletlerin UNESCO tarafında "Dünya Belleği Mirası" listesine alındığına vurgu yaptı.

İngiltere'den Türkiye'ye yılda 2,5 milyon üzerinde turist geldiğini kaydeden Vali Düzgün, Büyükelçi konuğuna Kayseri hakkında şu bilgileri verdi:

"Kayseri'de de kültür turizmi ile beraber kış turizminin geliştirilmesi adına son yıllarda büyük tanıtımlar, yatırımlar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Kayseri Kapadokya bölgesinin bir parçası olmakla birlikte aynı zamanda Selçuklu medeniyetinin en yoğun olarak bulunduğu Türkiye'deki üç ilden birisidir. Asur, Hitit, Roma ve Selçuklu dönemi ve Osmanlı dönemine ait pek çok medeniyetin izlerine Kayseri'de rastlamak mümkündür. Gezdiğiniz Selçuklu müzesine ilave olarak Kayseri kalesi içerisine de Arkeoloji müzesi yapımı devam ediyor ve bu yılın ikinci yarısında açılmasını bekliyoruz. Kültür turizmine ilave olarak Erciyes Kayak Merkezi de hızla gelişiyor. İnfo turlar kapsamında Avrupa'dan, Amerika'dan, Orta Doğu'dan ve dünyanın değişik bölgelerinden turizm gazetecilerini ve tur operatörlerini davet ettik, Erciyes'i dünyanın en kolay ulaşılabilir kayak merkezi olarak nitelendirdiler. Erkilet Havalimanı'ndan Erciyes'e gayet konforlu bir ulaşım imkânıyla 30 dakikada gidebiliyorsunuz."

Büyükelçi Moore ise, Vali Düzgün'e nazik karşılamasından dolayı teşekkür ederek, 1990 yılında Kayseri'ye geldiğini ve o günden bu güne Kayseri'nin ciddi anlamda geliştiğine dikkat çekti.

Büyükelçi Moore, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında tarihi bir dostluk mevcut olduğuna vurgu yaparak, "Aramızdaki işbirliği çok farklı alanlarda değişmekte güvenlik işbirliğinden tutunda bugün dünyanın karşı karşıya olduğu terörle mücadele konusundaki ortak çalışmalarımızın yanı sıra ticaret alanında da ciddi ilişkilerimiz var" dedi.

Büyükelçi Moore, Kayserisiz bir Türkiye-İngiltere ilişkisinden söz etmenin mümkün olmadığını belirterek, Kayseri ve Gaziantep şehirlerinin ülkenin son 25 yılında ciddi gelişim gösteren güzel iki örnek şehir olduğunu söyledi.

Kayserili girişimcilerin ticari hayattaki ünlerinin farkında olduklarını belirten Büyükelçi Moore, Kayseri ile olan ekonomi, turizm ilişkilerinin geliştirilmesini arzu ettiklerini ifade etti.

Vali Düzgün, Valilik Şeref Defteri'ni de imzalayan Büyükelçi Moore'ye ziyareti anısına Kültepe kazılarında çıkarılan tabletin replikasını hediye etti.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ü Ziyaret Etti

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ü Ziyaret Etti

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ü Ziyaret Etti

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim