• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 15 °C

İlk Toplantı Bu Özel Günde

İlk Toplantı Bu Özel Günde
Düzce Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Kurulu toplantısı ilk kez gerçekleştirildi.

Düzce Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Kurulu toplantısı ilk kez gerçekleştirildi. Vali Başkanlığında toplanan kurul Düzce'de kadına yönelik şiddeti önleme adına çalışmalar yapacak.

Düzce'de kadına yönelik şiddeti önleme ve uygulama adına çalışmalar yapmak amacıyla oluşturulan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Kurulu ilk toplantısını 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde yaptı. Vali Ali Fidan ve protokol üyeleri ile ilgili kurumların idarecilerinin katıldı.

"DİNİMİZDE, ÖRFÜMÜZDE KADININ MÜSTESNA BİR YERİ VAR"

Vali Ali Fidan, toplantıda yaptığı konuşmada kadının toplumdaki önemi ve yerine değindi. Kurulun şiddeti önleme tedbirlerinden çok bu tedbirleri hayata geçirme adına çalışma yapacağını vurgulayan Vali Ali Fidan, "Tolumda çok önemli bir yeri olan, fedakar şefkat dolu, gelecek nesillerin yetiştirilmesinde fedakar rol üstlenen tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum. Kadınların eşit bir şekilde toplumun her kesiminde her alanda daha aktif şekilde fırsat bulduğu, kadına şiddetin olmadığı günlerde buluşmayı temenni ediyorum. Dinimizde, örfümüzde kadının müstesna bir yeri var. Kitabımız Kur'an da birçok ayette kadının korunmasına dair tavsiyeler var. Aile ve toplum hayatımızda kadının anne ve eş olarak önemli bir yeri var. Kadınların iş hayatında, sanatta, sporda katılımı erkeklere göre oldukça geride. Kadınların bir şekilde toplum hayatına katılmasına yönelik çabalarımız var. Kadınların istihdamda, kamuda, özel sektörde yer almalarını kolaylaştırmak için yasalar çıkarıldı. Ama sadece yasalarda yer vermek yeterli olmuyor. Bunların fiili hayatta uygulanması için bizlere, sivil toluma önemli görevler düşüyor. Kadına şiddet istemediğimiz toplum hayatının bir gerçeği. Kadınlar en çok güvendikleri yerde evlerinde, en çok güvendikleri kişilerden eşlerinden babalarından, çocuklarından şiddet görüyorlar. Toplumsal bir hastalık olan bu sorunu nasıl önleriz çalışmalar yapıyoruz. Bu kurul da bu çalışmalardan birisi. İlk toplantısını da Dünya Kadınlar gününde yapıyoruz. Çalışmaların sadece planlar üzerinde kalmadan, kadınların sorunları için yol alınması en büyük temennimiz. Toplumsal bilinç sağlanması, okullarda işlenmesi daha verimli olur. Tedbir kararlarının yanında o aileye yönelik rehabilitasyon yapmamız lazım. Bu kurul bu çalışmaları değerlendirecek" dedi.

AİLE BÜTÜNLÜĞÜNÜN KORUNMASI ÖNEMLİ

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeki Yıldırım, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlarken, Bakanlığın kadına şiddeti önleme çalışmalarından söz etti.

Yıldırım, "Bakanlığımız aile problemlerinin her geçen gün daha karmaşık hale geldiğini bilincindedir. Bundan dolayı aile bütünlüğünün korunması ve kadına şiddetin azaltılması için kanun çıkartılmıştır. Bu kanunla aile eğitimleri verilemeye başlanmıştır. Aile destek sosyal projesi hayata geçirilmiştir. İlimizde sosyal desteğe ihtiyacı olan tüm aileler kayıt altına alınacaktır. Ailelere ekonomik ve sosyal rehberlik yapılacaktır" şeklinde konuştu.

Toplantıda, Nilüfer Kadın Kooperatifi Başkanı Selma Demirelli, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koruma ve Destek Projesi ile ilgili bilgiler verdi, toplumda kadına yönelik şiddetle manevi ve dini inançların kaybedildiğini vurguladı.

Psikolog Serenay Şakrak ise, Düzce Kadına şiddet önleme ve izleme merkezi hakkında konuşurken, merkezin kadınlara güçlendirici ve destekleyici danışmanlık, rehberlik ve yönlendirme hizmetlerini verdiğini belirtti. Kurulun ilk toplantısı Vali Ali Fidan'ın kadınlara çiçek takdim etmesi ve toplu fotoğraf çekilmesiyle sona erdi.

İlk Toplantı Bu Özel Günde

İlk Toplantı Bu Özel Günde

İlk Toplantı Bu Özel Günde

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim