• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 16 °C

İhracat Yapan Sanayici Vergi İadesini Gecikmeden Alıyor

İhracat Yapan Sanayici Vergi İadesini Gecikmeden Alıyor
Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Yönetim Kurulu...

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, ihracat yapan sanayicilerin "e-vergi" sisteminde altyapının güçlendirilmesiyle vergi iadesi ve mahsuplaşma konularındaki sıkıntıları aştıklarını belirtti. Bekir Sütcü, "Vergi iadesinde aksama yaşamayan sanayicilerimiz artık daha fazla üretim yapmaya ve istihdam sağlamaya yoğunlaşıyor" dedi.

AOSB Başkanı Bekir Sütcü, "Vergi Haftası" nedeniyle Adana Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Tunalı ve beraberindeki yönetici bürokratları konuk etti. Tunalı, AOSB Yönetim Kurulu Üyesi Vahit Gözek, Denetim Kurulu Üyeleri Hilal Aksöz ve Mustafa Fidan ile ASOB Müdürü Mustafa Keskin'in de bulunduğu ziyarette, Başkan Bekir Sütcü'ye çiçek sunup, Vergi Dairesi Başkanlığının kokartını taktı.

"ÖDENEN VERGİ, GELECEĞE YAPILAN YATIRIMDIR"

Başkan Bekir Sütcü, misafirlerine AOSB'nin alan büyüklüğü ve ticaret hacmi bakımından Türkiye genelindeki 290 OSB arasında ilk 10 içinde yer aldığını, 19 sektörde 400 sanayicinin ülke ekonomisine daha fazla katma değer kazandırmak için uğraş verdiğini anlattı.

Vergi vermenin vatandaşlık görevi olduğunu vurgulayan Bekir Sütcü, vergi haftasındaki etkinliklerin vergi bilincinin oluşturulması ve bu bilincin toplumun tüm kesimleri tarafından benimsenmesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Bekir Sütcü, eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerji ve güvenliğe kadar yaşamın her alanında kamu hizmetlerinin sürdürülebilmesi için ödenen vergilerin geleceğe yapılan yatırım olduğunu ifade etti.

"İHRACATÇININ VERGİ İADESİ ARTIK GECİKMİYOR"

Başkan Sütcü, vergi ödemelerinin düzenli yapılması kadar ihracat gerçekleştiren sanayicilerin Katma Değer Vergisi (KDV) iadelerinin aksatılmadan verilmesinin de büyük önem taşıdığının altını çizdi. Adana'nın yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracatının yarıya yakınını AOSB'deki sanayicilerin gerçekleştirdiğini anımsatan Sütcü, "Hem yönetim kurulu, hem de sanayicilerimizle bir araya geldiğimiz toplantılarda ihracatta KDV iadesi konusunu değerlendirdik. Elektronik ortama geçildiği ilk zamanlarda bir takım sıkıntılar yaşandı. Sistem altyapısının güçlendirilmesiyle artık vergi iadesi ve mahsuplaşmalarda gecikmeler geride kaldı" diye konuştu.

Bu konulardaki iyileştirmelerden dolayı memnuniyetini dile getiren Başkan Sütcü, "Artık sanayicilerimiz daha fazla üretim, daha fazla istihdam ve daha fazla katma değer oluşturmaya yoğunlaşıyor" dedi.

VERGİ KONUSUNDA SEMİNER DAVETİ

Başkan Sütcü, güneyin sanayi üssü olan AOSB'de büyük önem verdikleri eğitim çalışmaları kapsamında vergi uzmanlarının güncel konular ve sanayicilerin beklentilerine dönük seminer vermesi için Adana Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Tunalı'ya davette bulundu.

Ahmet Tunalı ise en kısa sürede seminerin gerçekleşmesi için planlama yapılacağını belirtti. Tunalı, Vergi Haftası kapsamında düzenledikleri vergi rekortmenleri ödül töreni davetiyesini de Başkan Sütcü'ye sundu.

ADANA'NIN İLKLERİ ONORE EDİLECEK

Tunalı, kamu hizmetlerinin etkin ve verimli şekilde yürütülebilmesi için gerekli finans kaynağının sağlanmasında vergi gelirlerinin büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Adana Vergi Dairesi Başkanlığı olarak sanayici mükelleflere de mevzuat çerçevesinde her türlü kolaylığı sağladıklarını ifade etti. Tunalı, bu yılki vergi rekortmenleri töreninde girişimcilikte, ticarette ve ülkenin kalkınmasında ilk yapı taşlarını bir araya getiren, topluma örnek olan sanayicileri ve esnafları şükran plaketleriyle onore edeceklerini açıkladı.

İhracat Yapan Sanayici Vergi İadesini Gecikmeden Alıyor

İhracat Yapan Sanayici Vergi İadesini Gecikmeden Alıyor

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim