• BIST 107.401
  • Altın 173,392
  • Dolar 4,0693
  • Euro 4,9572
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 19 °C

Hükümetten Türk Turizmini ve Yüz Binlerce Kişinin İşini Kurtarma Planı

Hükümetten Türk Turizmini ve Yüz Binlerce Kişinin İşini Kurtarma Planı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk turizmini ve sektördeki yüz binlerce çalışanın işini kurtarmak için hükümetin yaptığı eylem planını duyurdu. Planın 9 ayağı var.

Türkiye'nin Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası turizmde girdiği dar boğazı aşmak için hükümet sektörle görüşerek bir eylem planı hazırladı. Planla turizm sektöründe çalışan yüz binlerce kişinin işini kaybetmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde 2016 Turizm Eylem Planı'nı açıkladı.

BAŞBAKAN'IN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI

Özgüven sadece kendisine güvenmek değil, başkalarının güvenini de kazanmaktır. Başkalarının fikirlerini de dikkate almaktır.Etrafımızın yangın yerine döndüğü bugünlerde bir yandan büyük bir fedakarlıkla milletimizin güvenliğini koruyoruz. 1 Kasım seçimlerinden sonra hazırladığımız eylem planlarını tek tek gerçekleştirdik. Bugün de turizm eylem planımızı açıklayacağız.

"KİMSE İÇE KAPANACAĞIMIZI DÜŞÜNMESİN"

Türkiye'nin bütün şehirleri medeniyet tarihinin birer sayfasıdır. Dünyanın 17'nci en büyük ekonomisiyiz. Kimse etrafımızdaki ateş çemberi nedeniyle içe kapanacağımızı düşünmesin. Dünyaya daha çok açılacağız. Türkiye her halukarda güvenliğini ve istiklalini, vatandaşlarını koruyacaktır.

"RUSYA İLE YAŞANAN GERİLİMİN ARDINDAN..."

Türkiye algısını negatife çevirmeye çalışanlar tarih önünde hesap verecektir. Terörle mücadelemiz sürecek, içeride ve dışarıda olması fark etmez hak edene hak ettiği cevabı veririz. Rusya ile yaşanan gerilim ve çevre faktörleri nedeniyle eylem planı hazrırladık. Devletler arasında sorun yaşansa da turizmi bir yaptırım aracı olarak kullanmak doğru değildir.

Turizm halklar arası iletişim aracıdır, ülkeler arasında sorunlar olsada turizm bunları onarıcı etkiye sahiptir.Türkiye dünyanın 6. büyük turist çeken bir ülkedir.Bu nedenle son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle sekteye uğrayan sektörü için bir dizi önlem aldık.

İŞTE O EYLEME PLANI

1-) Tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentasına uçuş başı destek vereceğiz. Bakanlar Kurulu kararını Resmi Gazete'de yayımladık. 1 Nisan- 31 Mayıs arasında tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentasına uçuş başı 6 bin dolar destek vereceğiz. Destek verecek havalimanları Alanya Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Bodrum, İzmir Adnan Menderes ve Kütahya için sadece 8 ülke için kullanmıştık. Zafer Havalimanı'nı da ekledik, tüm dünyadan gelecek olan turistlere uyguluyoruz.

2-) Türkiye'ye turist getiren A grubu firmalara Kredi garanti fonu ile kredi kullanma imkanı sağladık. En az 400 bin turist getiren A Grubu firmalara 100 milyon kredi kullanma imkanı sağlanacak.

3-) Turizmde muhtemel bir daralma söz konusu olduğunda sektör firmalarının banka borçları yeniden yapılanmaya gidilecek.

4-) Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan bağlı deniz turizmi işletmelerine Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenecek.

5-) Bakanlıktan belgeli deniz turizmi tesisleri, ihracatçı kapsamına alınıyor. 750 bin dolar ve üzeri gelir getiren tesisler ihracatçı sayılacak. Belgeli deniz turizm tesisleri, yeni yatırımlarında bölge teşviklerinden yararlanabilecek.

6- Çevreye duyarlı tesislere su ve katı atık bedelinde en düşük bedel uygulanacak. Farkı devlet karşılayacak.

7- Bakanlık belgeli tesislerin ödediği ecri misil değeri azaltılacak

8- Bakanlığa ait konaklama tesislerinden ciro üzerinden alınan paylar 2016'da ertelenip 3 taksite bölünecek

9-) Bu destek paketi telafi edilecek tedbirler geçirecektir. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığımız yapısal tedbirler üzerine de çalışmaktadır. Sektörümüze 255 milyon destek sağlıyoruz. 288 milyon TL'lik ödemelerini de erteliyoruz ve 3 yıla yayılmış bir şekilde düzenliyoruz.

"TURİZM TÜRKİYE ÜSTÜ BİR ALANDIR"

Hassas bir dönemden geçiyoruz. Turizm Türkiye'nin ortak çıkarlarını ilgilendiren siyaset üstü bir alandır. Hükümete, AK Parti'ye muhalefet edeceğim diye Türkiye'yi karalamak kabul edilemez. Bütün dünyaya sesleniyorum gönül rahatlığıyla Türkiye'ye gelebilirsiniz. Hedefimiz turizmi deniz turizmi olmaktan çıkarığ diğer alanlara kaydırmaktır. İç turizme yönelik erken rezervasyon teşviği sağlandı.

"TÜRKİYE'YE DÖNÜK KARAPROPAGANDA YÜRÜTÜLÜYOR"

Türkiye'ye dönük bir karapropaganda yürütülüyor. Ülke içinden siyasi partilerin ve STK'ların bu propagandaya alet olmaması gerekiyor. 2015 yılında petrol üreten ülkelerin gelirlerinde azalma olmasına rağmen Türkiye'ye gelen turist sayısında azalma yaşanmadı. Şu anda telafi edici tedbirleri devreye sokuyoruz. Bıunu yapısal reformlarla da destekleyecğiz. Turizm eylem paketi herhanbi bir şekilde ekonomiye yük getirmeyecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim