• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 20 °C

Hocalı Katliamının Yıldönümü

Hocalı Katliamının Yıldönümü
AK Parti Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Mehri Bilgen, Hocalı'da yaşananların bir insanlık suçu olduğunu belirterek, "Bu insanlık suçunun uluslararası...

AK Parti Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Mehri Bilgen, Hocalı'da yaşananların bir insanlık suçu olduğunu belirterek, "Bu insanlık suçunun uluslararası arenada yankı bulamaması da ayrıca kınanması gereken bir durumdur" dedi.

Bilgen, "Hocalı Katliamı'nın yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeni kuvvetlerinin, yüzlerce Türk'ü katlettiğini, 21. yüzyılın eşiğinde, dünyanın gözleri önünde kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan eşine az rastlanır katliamlardan birisinin gerçekleştirildiğini söyledi.

Katliam sırasında 10 bin nüfuslu Hocalı'da yaklaşık 3 bin civarında Azerbaycan Türkü bulunduğunu aktaran Bilgen, "Ermeniler, 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gecede 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katletmiştir. O kara gecede yaşananlar maalesef yalnızca insanların katledilmesinden ibaret değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış ve gözlerinin oyulduğu tespit edilmiştir. Hamile kadınların ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir" diye konuştu.

Hocalı katliamının üzerinden tam 24 yıl geçtiğini hatırlatan Bilgen, şöyle devam etti; "Ermenilerin yaptıkları bu katliam insan haklarına ve uluslararası hukuki antlaşmalara, Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Beyannamesi, Vatandaş ve Siyasi Haklar Konusunda Uluslararası Sözleşme, Ateşkes Zamanında ve Askeri Çatışmalar Zamanı Kadın ve Çocukların Korunması Beyannamesi'ne karşı olarak işlenmiş bir suçtur. Geçen yıllar içerisinde o kara gecede yaşananlar uluslararası kamuoyu, uluslararası kuruluşlar ve Batı tarafından görmezden gelinmiştir. Oysa Hocalı" da yapılan katliam Azerbaycan'daki kardeşlerimiz başta olmak üzere, tüm insanlık nezdinde işlenmiş bir suçtur. Biliyoruz ki, masum bir insana kıymak inancımıza göre suçların en büyüğüdür. Bu insanlık suçunun uluslararası arenada yankı bulamaması da ayrıca kınanması gereken bir durumdur."

"AYNI ÇEVRELER, BUGÜNKÜ KATLİAMLARA KARŞI DA İKİYÜZLÜLÜĞÜNÜ SÜRDÜRMEKTEDİR"

Aynı çevrelerin ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan katliamlara karşı da umursamaz ve ikiyüzlü tutumlarını sürdürdüğünü ifade eden Bilgen, "Azerbaycan bizim için sadece devletlerden bir devlet, Azerbaycanlı kardeşlerimiz de milletlerden bir millet değildir. Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi geçmişi paylaşan, sözde değil özde kardeş iki milletiz. Hocalı" da zulme

maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, Anadolu halkı yüreğinde hissetmiştir ve acısını ilk günkü tazeliğiyle korumaktadır. Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti bugüne kadar merhum Haydar Aliyev'in dediği gibi, "Tek millet iki devlet" olarak ilişkilerini sürdürmüştür, bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir" ifadelerini kullandı.

"Bizim için dün Srebrenitsa'da, Halepçe'de, bugün Hama'da, İdlip'te, Türkmen dağında yaşananlar neyse tam 24 yıl önce Hocalı'da yaşananlar da odur" diyen Bilgen, konuşmasını şöyle tamamladı; " Bugün ülkemizde haince ve kalleşçe bomba yüklü araçlarla asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle, Hocalı" daki zihniyet birebir aynıdır. Yeryüzünde insanlığını kaybetmenin, katliamlar yapmanın hiçbir mazereti yoktur. Uzak yakın fark etmeden gönül coğrafyamızda yaşanan her olay, AK Parti olarak bizlere insani ve vicdani sorumluluklarımızı tekrar tekrar hatırlatmaktadır."

Hocalı Katliamının Yıldönümü

Hocalı Katliamının Yıldönümü

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim