• BIST 112.122
  • Altın 175,002
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 23 °C

Hizmet-iş Sendikasından 23 Nisan Mesajı

Hizmet-iş Sendikasından 23 Nisan Mesajı
HAK-İŞ Konfederasyonu Kayseri İl Temsilcisi ve HİZMET-İŞ Sendikası Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla...

HAK-İŞ Konfederasyonu Kayseri İl Temsilcisi ve HİZMET-İŞ Sendikası Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

"Büyük emeklerle var edilen egemenliğimiz milletimize kutlu olsun. Türkiye Büyük Millet Meclisi, oluşumu, yaptığı görevler ve misyonu itibariyle son derece önemli çalışmalar yürütmüştür. Milletimizin bir arada ve bütünlük içinde verdiği var olma mücadelesi, 96 yıl önce simgeleşerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşu ile taçlanmıştır. Kurtuluş savaşını yöneten ve milli mücadeleyi kazanan, her ırktan, her dilden ve her inançtan toplumun bütün kesimleri TÜRKİYE adı altında birleşerek büyük Türkiye Cumhuriyetinin temelleri atılmıştır. Ülkemizin daha da güçlenerek geleceğe emin adımlarla yürümesi için bugün de bu ruha ihtiyaç vardır.

Türkiye, 95 yıllık birikimine bağlı olarak çağdaş, demokratik ve hukuk devletini güçlendirmeye devam etmelidir. Türkiye'nin kaderi gibi gösterilen statükocu anlayış yerine modern demokrasilerde halkın gücü ve rolünü öne çıkaran sivil siyasetin belirleyiciliğinin kabul edildiği ve güçlendirildiği bir anlayış egemen olmalıdır. Bunun için de daha özgürlükçü, katılımcı ve demokratik bir yeni Anayasanın hayata geçirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Bizler, ekonomiden demokrasiye kadar Türkiye'nin her alanda büyümesine ve gelişmesine emeğiyle katkı veren çalışanlar olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden en büyük beklentimiz, saygın iş ve insanca hayat için; daha özgür, daha müreffeh tam demokratik bir Türkiye için, özgürlükçü, katılımcı ve demokratik bir yeni Anayasanın hayata geçirilmesidir. Türkiye'nin yeni anayasayı hayata geçirecek gücü ve yeterliliği bulunmaktadır. Günlük siyasi tartışmaları geride bırakıp Türkiye'nin geleceği için yeni anayasa çalışmalarına hız verilmelidir.

HAK-İŞ / HİZMET-İŞ olarak, Anayasanın sosyal ve ekonomik haklar ve ödevlere ilişkin hükümleri düzenlenirken de sendikal hak ve özgürlüklerin garanti altına alınmasını, sendikal hakların özüne dokunan düzenleme ve yasaklamalardan kaçınılmasını ve sendikal haklara uluslararası normlara uygun sağlam güvenceler oluşturulmasını istemektedir.

HAK-İŞ / HİZMET-İŞ olarak, çalışma hayatının en önemli gündem maddelerinden biri olan taşeron, geçici ve mevsimlik işçilerin sorunlarının biran önce çözülmesini istiyoruz. Taşeron işçilerin kamuya kadrolu işçi olarak alınmasını istiyoruz. Taşeron işçilerin halen sonuçlandırılmayan toplu iş sözleşmelerinin biran evvel bağıtlanmasını istiyoruz.

Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunlarının acil olarak çözülmesini ve kamuya kadrolu işçi alınmasını istiyoruz.

Ulusal Egemenlik gününün "Çocuk Bayramı" olarak kutlanması, ulusal egemenlik bilincinin çocuklarımıza küçük yaşta kazandırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Millet olarak çocuklarımızı ulusal egemenliğimizin üzerinde hiçbir gücün olmadığı, demokrasimize, özgürlüklerimize, diyalog ve işbirliği bilincimize sahip çıkacak şekilde yetiştirmeliyiz. Tüm milletimizin ve yarınlarımız olan ülkemizin ve bütün dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim