• BIST 110.932
  • Altın 174,635
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 25 °C

Hekimler torba yasaya karşı açıklama yaptı

İzmir Tabip Odası, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan Torba Yasa'ya tepki göstererek, öğretim görevlilerinin üniversiteyi terk etmeyeceklerini, Sağlık Bakanlığı'na mobbing davası açacaklarını söyledi.
İzmir Tabip Odası, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan Torba Yasa'ya tepki göstererek, öğretim görevlilerinin üniversiteyi terk etmeyeceklerini, Sağlık Bakanlığı'na mobbing davası açacaklarını söyledi. İzmir Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner, Ege Öğretim Elemanları Derneği (EGÖDER) üyesi bazı doktorlarla birlikte Tabip Odası'nda düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan Torba Yasa'ya tepki gösterdi. Kaptaner, 'Hekimlerin başına bu torbayı geçiremeyeceksiniz. Öğretim üyeleri kiralık işçi değildir. AKP iktidarı ve Sağlık Bakanlığı hekim düşmanlığını hala devam ettiriyorö diyerek başladığı konuşmasında Sağlık Bakanlığı'na mobbing davası açacaklarını söyledi. Kaptaner, Hükümet'in 'Tam Gün Yasası çıkaracağız, halkın bıçak parası vermesini önleyeceğizö diyerek kamuoyunu aldattığını, halkın sağlık akına saldırdığını öne sürerek, şunları söyledi;
 
'Bu yasa, hasta ile doktor arasında kalması gereken bilgilerin kişilerin onayı alınmaksızın resmi makamlara verilmesini sağlamak peşindedir ve her türlü etik anlayışa aykırıdır. Halkımız bir nevi fişlenme durumu ile karşı karşıyadır. Bu yasa yıllardır ülkemizde mevcut olan hekimlerin kendi kurumlarındaki mesailerini tamamladıktan sonra serbest hekimlik yapma hakkını ortadan kaldırmaktadır. Tıp fakültesi öğretim üyelerini üç ay içinde kapatmaya zorlamaktadır. Kapatmayanların üniversite ile ilişkileri kesilecektir. Muayenehanelerini kapatmak zorunda bırakılan öğretim üyelerine kiralık işçi olmak dayatılmaktadır. Halk düşünülüyor olsaydı hekimlerin tam gün statüsü ile sadece hastanelerinde çalışması gerekir deyip mesai sonrasında özel ve vakıf hastanelerine peşkeş çekilmesiyle savunulan tam gün ruhu en can alıcı noktasından hançerlenmezdi. Üniversite kurum olarak özel hastanelerle anlaşırsa öğretim üyeleri bu özel hastanelerde çalışabilecek. Özel hastaneden yurttaşlardan alınan katkı paylarıyla beraber elde edilen gelir, üniversiteye gelir olarak kaydedilecek, bu gelirin yarısı öğretim üyelerine verilecek.
 
İKTİDAR İŞÇİ BAŞI DAYILARI GİBİ
 
Kaptaner, iktidarın hekimlere Çukurova'da işçi simsarlarının pamuk toplayan işçilere yaptığı muameleyi yaptığını öne sürerek, 'Çukurova'da dayıbaşılar işçieri başka tarlaya kiralar ve yarısını kendi alır yarısını işçiye verir. Sağlık Bakanlığı da bizi pamuk tarlası işçileri gibi çalıştıracak. Vatandaştan yüzde 200'e yakın katkı payı alacak vatandaş bilmeyecek ki bu paraları kim alıyor Oylar iktidara ama bunu kamuoyuna anlatacağız dedi. 
 
MUAYENEHANE KAPANMAYACAK
 
İzmir Tabip Odası Başkanı Kaptaner, öğretim üyelerinin üniversiteyi terk etmeyeceğini belirterek, 'Öğretim görevlilerinin yasa çıktıktan sonra üç ay içinde muayenehanelerini kapatmaları gerekiyor. Yoksa üniversite ile ilişikleri kesilecek. Gelin ilişiğini siz kesin ve üniversiteden atın. Sağlık Bakanlığı inatçı bir biçimde hekimlere yönelik mobbing uyguluyor. Muayenehanelerini kapatmayacaklar ve hukuksal mücadelelerine devam edecekler. Türkiye kendi üniversite görevlilerini üniversiteden atacak kadar kendi kaynaklarını heder edecekse yapsın dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim