• BIST 94.437
  • Altın 194,223
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 25 °C

"Hayatı kolaylaştıran asansörler insan güvenliğini tehlikeye atmamalı"

"Hayatı kolaylaştıran asansörler insan güvenliğini tehlikeye atmamalı"
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hüseyin Atıcı, asansörlerin hayatı kolaylaştırdığını, ancak güvenliği de tehlikeye atmaması...

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hüseyin Atıcı, asansörlerin hayatı kolaylaştırdığını, ancak güvenliği de tehlikeye atmaması gerektiğini söyledi. Adana'da Çukurova, Seyhan, Kozan, Karataş, Saimbeyli ve Feke ilçelerinde 2015 yılında asansör bakım ve periyodik kontrollerinin MMO ekipleri tarafından gerçekleştirildi. 2016 yılı için Çukurova ve diğer ilçelerde de TÜRKAK tarafından onaylı MMO ekipleri tarafından yapılması için görüşmelerin sürdüğü bildirildi.

MMO Adana Şube Başkanı Hüseyin Atıcı, Çukurova Belediyesi ile Makina Mühendisleri arasında 21.04.2010 tarihinde asansörlerin yıllık periyodik kontrollerinin yapılmasına için protokol imzalandığını kaydetti. 2010'da imzalanan protokol sırasında yasal olarak zorunlu olmamasına rağmen örnek bir davranış sergilendiğini ifade eden Atıcı, "Türkiye'de İzmir dışında asansörlerin yıllık periyodik kontrollerini yapan ilk belediye olmuştur. Protokolle beraber başlangıçta binalardaki asansörlerin sayısı tespit edilmiş ve buna göre asansörlerin kontrollerinin nasıl yapılacağı tespit edilmiştir. Binalar teker teker dolaşılmış ve kontroller için gerekli envanterler elde edilmiştir." dedi.

Protokol çerçevesinde asansörlerin kontrollerine başlandığını dile getiren TMMOB Makina Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Asansörlerin kontrolleri sırasında kontrol ekiplerimiz fazlaca problemlerle karşılaşmıştır. Odamız gerek asansör firmaları, gerekse apartman yöneticileri ile toplantılar düzenleyerek asansör kontrollerinin nasıl ve niçin yapıldığı hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. 2010 yılında Çukurova Belediye sınırları içerisindeki yeşil etiketli güvenlikli asansör oranı yüzde 3 iken bugün bu oran yüzde 41 düzeyine yükselmiştir. Kamusal denetim bakış açısıyla yapılan periyodik kontrollerin güvenlikli asansör oranına etkisi çok net bir şekilde gözlemlenmiştir. Asansörler hayatımızı kolaylaştırırken güvenliğimizi de tehlikeye atmamalıdır. Bunun içinde gerek aylık bakımlarının gerekse de yıllık kontrollerinin periyodik bir şekilde yapılması gerekmektedir."

Yıllık periyodik kontroller sırasında bulunan eksiklilerin ivedilikle giderilmesinin kullanıcılar ve bakım personeli açısından büyük önem taşığını vurgulayan Hüseyin Atıcı, "Çukurova Belediyesi sınırları içerinde ölümlü kazalarında olduğu çeşitli asansör kazaları meydana gelmiştir. Kontrolü yapılmamış veya kırmızı etiket aldığı halde kullanılan asansörlerde kazalar sıklıkla olmuştur. Son yıllarda yapılan kontroller ve bununla beraber yapılan revizyonlar sayesinde asansörlerdeki kazalar önlenmiştir. Çukurova Belediyesi 2010 yılından bu yana protokoller yenilenmiş ve bu sayesinde belediye sınırları içerisinde asansörlerin tamamı kontrol edilmiştir. Kontrol edilen bu asansörlerin yarısından fazlası yeşil etiket almıştır. Yani kullanıcıların ve bakım personelinin can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturması önlenmiştir. Geri kalan kırmızı etiketli asansörlerin ise birçok eksiklikleri tamamlanmış fakat bazı kusurlar yüzünden kırmızı etiketten yeşile dönememiştir." şeklinde konuştu.

Atıcı, 2015 yılında Çukurova İlçesi Belediyesi sınırları içerisinde saptanan 5 bin 68 asansörün tamamının bakım ve periyodik kontrollerinin gerçekleştirildiğini, 2 bin 55 asansöre yeşil, 2 bin 889 asansöre kırmızı, 76 asansöre sarı ve 40 asansöre de mavi etiket yapıştırıldığını açıkladı.

ETİKETLER NE ANLAMA GELİYOR?

KIRMIZI ETİKET: Bilgi etiketi iliştirilen ve güvensiz olarak tanımlanan asansörün kullanımına bina sorumlusu tarafından izin verilmez. Bu asansörün en fazla otuz gün içerisinde güvenli hale getirilmesi bina sorumlusunca sağlanır. Periyodik kontrol raporunun ilgili idareye, bina sorumlusuna ve asansör monte edene veya onun yetkili servisine iletildiği tarihten itibaren otuz gün sonra, yüklenici tarafından takip kontrolü yapılır. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idareye yüklenici tarafından bildirilerek ilgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir. Söz konusu mühürleme işleminde ilgili idare tarafından Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği ek-5'teki formata uygun tutanak üç nüsha olarak düzenlenir ve birer nüshası yüklenici ile bina sorumlusuna iletilir. Güvensiz olarak tanımlanan asansörün bu maddede belirtilen süre içerisinde güvenli hale getirilmeden çalıştırılmasından doğabilecek can ve mal kaybından bina sorumlusu mesuldür.

SARI ETİKET: Bilgi etiketi iliştirilmiş olan asansör kusurlu olarak tanımlanır ve uygunsuzlukların en fazla altmış gün içerisinde giderilmesi bina sorumlusunca sağlanır. Periyodik kontrol raporunun ilgili idareye, bina sorumlusuna ve asansör monte edene veya onun yetkili servisine iletildiği tarihten itibaren altmış gün sonra, yüklenici tarafından takip kontrolü yapılır. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idareye yüklenici tarafından bildirilerek, ilgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir.

MAVİ ETİKET: bilgi etiketi iliştirilmiş olan asansör hafif kusurlu olarak tanımlanır ve belirlenen uygunsuzlukların bir sonraki periyodik kontrole kadar giderilmesi bina sorumlusunca sağlanır.

YEŞİL ETİKET: Bilgi etiketi iliştirilmiş olan asansör kusursuz olarak nitelendirilir ve can ve mal güvenliği açısından uygun olduğunu gösterir.

"Hayatı kolaylaştıran asansörler insan güvenliğini tehlikeye atmamalı"

"Hayatı kolaylaştıran asansörler insan güvenliğini tehlikeye atmamalı"

"Hayatı kolaylaştıran asansörler insan güvenliğini tehlikeye atmamalı"

"Hayatı kolaylaştıran asansörler insan güvenliğini tehlikeye atmamalı"

"Hayatı kolaylaştıran asansörler insan güvenliğini tehlikeye atmamalı"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim