• BIST 115.795
  • Altın 166,487
  • Dolar 3,9369
  • Euro 4,8607
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 16 °C

Hakim Köse: Burhan Kuzu’nun aklına uyup AYM’yi hadım edersiniz

Hakim Köse: Burhan Kuzu’nun aklına uyup AYM’yi hadım edersiniz
AK Partili Hukuk Profesörü Burhan Kuzu'nun, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) hak ihlali kararlarına karşı mahkemelere direnme yetkisi getirecekleri yönündeki açıklamasına...

AK Partili Hukuk Profesörü Burhan Kuzu'nun, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) hak ihlali kararlarına karşı mahkemelere direnme yetkisi getirecekleri yönündeki açıklamasına hukukçulardan cevap geldi. Yargıçlar Sendikası İstanbul Temsilcisi ve İstanbul Hakimi Nuh Hüseyin Köse, "Uyanıklık iyidir de devletin tepesini yanlış yönlendirirseniz, yaptığınız akılcı bir davranış olmaz. Her şeyimiz ithal, hukuk da ithal olsun tam olsun. Burhan Hoca'nın aklına uyup, AYM'nin bireysel başvuru kararlarını hadım ederseniz." dedi.

Yargıçlar Sendikası İstanbul Temsilcisi Hakim Köse, Facebook adresinden, "Hukuk da ithal olsun tam olsun!" başlıklı paylaşımda bulundu. Hakim Köse, "Bilgisayar ithal, araba ithal, canlı sığır ithal, et ithal, saman ithal, ilaç ithal, inşaat malzemesi ithal, çiçek ithal, dün bizim Adem getirdi; civciv bile ithal. Şimdi de hukukta ithalata dönüş için sinyaller gelmeye başladı. Biliyorum "keşke hukuk Avrupalıya teslim olsa" dediğinizi. Ama nereye kadar? Ülkenin en uyanık! Hukuk profesörü Burhan Kuzu, Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararlarına karşı mahkemelere direnme yetkisi getirecekleri imasında bulunmuş." ifadelerini kullandı.

Kuzu'ya ve yetkililere seslenen Hakim Köse, şunları dile getirdi: "Uyanıklık iyidir ancak, devletin tepesini yanlış yönlendirirse yaptığınız akılcı bir davranış olmaz. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruları karara bağlama yetkisi getirilmeden önce, doğrudan AHİM'dan tedbir kararı istenebiliyordu. Şimdi, haksız tutuklama gibi durumlarda doğrudan İham'a gidilemiyor. Çünkü AHİM, "senin ülkende bu talebini karara bağlayacak bir Anayasa Mahkemesi var" diyor."

Yetkililere seslenerek Burhan Kuzu'nun aklına uyulmaması tavsiyesinde bulunan Yargıçlar Sendikası İstanbul Temsilcisi, " Burhan Hoca'nın aklına uyup, Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru kararlarını hadım ederseniz, etkili başvuru yolunu tıkar, Avrupa İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'ne (AHİM) doğrudan başvuru yolunu açarsınız. Hem sormazlar mı , "o zaman 2010 referandumunu neden yaptınız?" diye. Gelin hukuk üretimimizi bari kendimiz yapalım."

Cihan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim