• BIST 107.015
  • Altın 172,572
  • Dolar 4,0743
  • Euro 4,9248
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 22 °C

GYV: Gülen'e yapılanlar ahlakla bağdaşmıyor

GYV: Gülen'e yapılanlar ahlakla bağdaşmıyor
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’ndan yapılan açıklamada Fethullah Gülen'e yapılan karalamaların din ve vicdan ilkeleriyle bağdaşmadığı ifade edildi.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın düzenlediği ‘Siyasetin Dilindeki Din’ çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Tekineş’in okuduğu sonuç bildirgesinde İslam geleneğine sadakatle bağlı Fethullah Gülen Hoca Efendi’nin ‘yalancı peygamber’, ‘sahte veli’, ‘haşhaşi’, ‘hain’, ‘terörist’ gibi iftira ve yakıştırmalarla karalanarak itibarsızlaştırılmaya çalışılmasının din, ahlak, vicdan ve insaf ilkeleriyle asla bağdaşmadığı belirtildi. Tekineş, “Bu hakaretlerin bütün alimlere karşı yapılmış bir saygısızlık olduğu ve toplumda alimlere karşı olan saygıyı yıkacağı unutulmamalıdır.” dedi.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın düzenlediği ‘Siyasetin Dilindeki Din’ çalıştayının sonuç bildirgesi Beşiktaş Swiss Otel’de düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Fethullah Gülen'in de onursal başkanı olduğu vakıf 17 Aralık operasyonunun ardından Fethullah Gülen'e ve Hizmet Hareketi’ne yönelik iftira, karalama içerikli iddialara cevap verdi. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Tekineş’in okuduğu sonuç bildirgesinde, son günlerde bütün bu kamplaşma ve tartışmaların alevlenmesinin temel sebeplerinden birisinin17 Aralık operasyonları ile ortaya çıkan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları olduğu belirtildi.

İslam ilim geleneğinde ulemanın saygınlığının olduğunu belirten Tekineş, “Alimler, peygamberlerin varisleridir. Muhterem Fethullah Gülen Hoca Efendi de son asırda yetişen alim, arif ve bilge bir şahsiyettir. Kuran, sünnet, sahabe pratiği ve 14 asırlık İslam geleneğine bakıldığında, Fethullah Gülen Hocaefendi’nin eserleri, hizmetleri ve hizmet metodolojisi ile bu geleneği sadakatle izlediği görülmektedir. Dolayısıyla İslam geleneğine bu denli sadakatle bağlı bir alimin ‘yalancı peygamber’, ‘sahte veli’, ‘haşhaşi’, ‘hain’, ‘terörist’ gibi iftira ve yakıştırmalarla karalanarak itibarsızlaştırılmaya çalışılması din, ahlak, vicdan ve insaf ilkeleriyle asla bağdaştırılamaz. Bu hakaretlerin bütün alimlere karşı yapılmış bir saygısızlık olduğu ve toplumda alimlere karşı olan saygıyı yıkacağı unutulmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Politika içerisinde yapılan hakaret ve saygısızlıklarla esasında Fethullah Gülen Hoca Efendi’nin şahsında, İslam âlim profili ve geleneğini yıpratıldığını belirten Tekineş, “Fethullah Gülen Hocaefendi'ye karşı gösterilen bu tavrın yarın diğer alim ve kanaat önderleri için de sergilenmesinden endişe duymaktayız. Bu haksızlık karşısında gösterilen suskunluk ise son derece vahimdir. Bugünkü politik hamleler maalesef yalnızca Fethullah Gülen Hoca Efendi’nin ilmi şahsiyetine değil, 160 ülkede kültürel değerlerimizi, manevi dinamiklerimizi yansıtan kültür elçilerine ve onu seven milyonlara ve dolayısıyla Türkiye’nin uluslararası itibarına da yönelik olduğunu belirtmeliyiz.” diye konuştu.

Son zamanlarda bazı çevrelerin dindar kitlelerdeki vicdani ağırlığını kullanarak, sivil ve sosyal muhalefeti susturmaya çalışıldığını belirten Tekineş, şöyle devam etti: “Bu yalnızca dinin değil, dini duygu ve duyarlığın da istismarı anlamına gelmektedir. Atılan bunca iftiralara rağmen kaç aydır hukuken suçlamaya haklılık kazandıracak tek bir delil gösterilememesi, iddia ve iftira sahiplerini kamuoyu nezdinde yalancı ve müfteri konumuna düşürmektedir. Maalesef dini kavramlar suiistimal edilerek medya üzerinden aylardır politik ve sosyal bir karalama kampanyası yürütülmektedir. Daha acısı da bütün bunlar karşısında dini rehberlik etme konumunda bulunan insanların sessiz kalmasıdır.”

17 Aralık iddialarının ortadan kaldırılması için hukuki süreçler işletilmek yerine, yolsuzlukların her gündeme getirilişinde, paralel yapı muamması altında büyük bir Camia'yı zan altında bırakacak iftira, yalan ve hakaretlerde bulunulduğunu söyleyen Tekineş, “17 Aralık operasyonlarının temel konusu olan rüşvet, rant, yolsuzluk, irtikab ve fasit ihaleler ne dinen ne hukuken kabul edilemez.” şeklinde konuştu.

Dini ve ahlaki prensiplere göre başkalarının mahremini araştırmanın günah olduğu gibi, suizan, yalan ve iftiralarda bulunmanın günah olduğunu hatırlatan Tekineş, şöyle devam etti: "Kamuoyuna son günlerde sunulan özel hayatın gizliliğini ihlal eden, başkalarının ayıp ve kusurlarını deşifre eden kasetleri, hiçbir delil ortaya koymadan Camia'ya isnad etmek, karalama kampanyasının uzantısı olup itibar suikastıdır ve dinen günah olduğu gibi, hukuken de suçtur.”

http://www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim