• BIST 115.147
  • Altın 163,214
  • Dolar 3,8058
  • Euro 4,6547
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara -5 °C
  • İzmir 1 °C

Gümüşhane’de Kuş Yemliği Etkinliği

Gümüşhane’de Kuş Yemliği Etkinliği
Gümüşhane'de TEMA Vakfı ve Gümüşhane Çevre Derneği (GÜÇED) öncülüğünde kuşların olumsuz hava şartlarından etkilenmemesi için kuş yemliği etkinliği...

Gümüşhane'de TEMA Vakfı ve Gümüşhane Çevre Derneği (GÜÇED) öncülüğünde kuşların olumsuz hava şartlarından etkilenmemesi için kuş yemliği etkinliği düzenlendi.

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Gümüşhane temsilciliği, Gümüşhane Çevre Derneği (GÜÇED) ve Gümüşhane Üniversitesi Genç Tema kulübü ortaklığında gerçekleştirilen etkinlik Belediye Başkanlığı önündeki Fatih Parkında gerçekleştirildi.

Boş plastik şişelerin içinin buğdayla doldurulması, altına yoğurt veya boya kutusu kapağı geçirilmesi ve ortadan bir iple hepsinin birbirine bağlanmasıyla oluşturulan kuş yemlikleri hem isteyen vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı, hem bölgeden geçen dolmuşlara binen vatandaşlara dağıtıldı, hem de parkta bulunan ağaçlara asıldı.

Aşırı soğuk havaya aldırış etmeden pet şişelere buğday dolduran çevrecileri Gümüşhane Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İlbeyi Aydın da yalnız bırakmadı.

Ülke genelinde zor geçen kış şartları, köylerde tarım ve buna bağlı nüfusun azalmasına bağlı olarak özellikle kuşların kış mevsiminde yem bulmakta zorluk çektiğine işaret eden TEMA Vakfı Gümüşhane temsilcisi Yusuf Oral, böyle bir sosyal sorumluluk projesi başlattıklarını ve iki yıldır devam ettirdiklerini söyledi.

Amaçlarının bu faaliyetlerin ülke geneline yayılması ve tüm şehirlerde de basitçe bu yemliklerin yapılması olduğunu dile getiren Oral, "Ülkemizde yaklaşık 465 kuş türü bulunmakta iken bu sayı Gümüşhane de yaklaşık 141'dir. Yani ülkemizde yaşayan toplam kuş türlerinin yaklaşık üçte biri şehrimizde de bulunmaktadır. Biyolojik çeşitliliğimizin azalmaması, bu kuş türlerinin aç kalıp göç etmemesi için ekolojik dengeleri de bozmadan yaban hayatına yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.

Kuşları yemlemenin yanında plastik atıklara da dikkat çektiklerini ifade eden Oral, genelde çöpe atılacak olan malzemeleri kullanarak bu yemlikleri yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Kuşların bu pet şişelerdeki buğdayı 10 gün içerisinde bitirdiğini gözlemleyerek belirlediklerini kaydeden Oral, katkı sağlayan herkese teşekkür etti ve herkesten ilkbahar aylarında imkanları ölçüsünde buğday alıp yaşam alanlarından uzak yerlere ekmelerini istedi.

Gümüşhane’de Kuş Yemliği Etkinliği

Gümüşhane’de Kuş Yemliği Etkinliği

Gümüşhane’de Kuş Yemliği Etkinliği

Gümüşhane’de Kuş Yemliği Etkinliği

Gümüşhane’de Kuş Yemliği Etkinliği

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim