• BIST 102.410
  • Altın 186,636
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 26 °C

Gül'den Aliyev'e devlet nişanı

Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e "devlet nişanı" verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e "devlet nişanı" verildi.

Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Nişan Tevcih Töreni ve resepsiyona Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Abid Şerifov, İçişleri Bakanı Remil Usubov, Haberleşme Bakanı Ali Abbasov, Enerji Bakanı Natig Aliyev, Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov ile Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Kapsamlı kalkınma hamlesi ve artan refah seviyesiyle Azerbaycan, kısa sürede gıpta edilen bir ülke haline gelmiştir. Bölgesindeki ve uluslararası toplumdaki saygın konumunu her geçen gün daha da pekiştirmektedir" dedi.

"Ülkemizin en yüksek nişanı olan 'Devlet Nişanı'nı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, kıymetli dostum Sayın İlham Aliyev'e takdim etmekten büyük memnuniyet duyuyorum" diyen Gül, daha önce de umum milli lider, büyük devlet adamı Haydar Aliyev'e de tevcih edilen aynı nişanı, Aliyev ailesinin bir başka saygın mensubuna takdim etmekten büyük onur duyduğuna işaret etti.

Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Azerbaycan'da göreve geldiğiniz günden bu yana ülkelerimiz arasındaki kardeşlik ilişkilerinin daha da derinleşmesi için büyük çaba harcadınız. Üstün gayretlerinizle, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin tarihinde müstesna bir yer edindiniz. Ülkelerimizin ortak menfaatleri doğrultusunda gösterdiğiniz liderlik dolayısıyla Zat-ı Devletleri'ne, Türk Milleti adına, Türkiye Cumhuriyeti'nin ihdas ettiği en yüksek nişan olan "Devlet Nişanı"nı takdim etmekten onur duyuyorum. Büyük bir şerefle taşıyacağım "Haydar Aliyev Nişanı"nın tarafıma tevcihi dolayısıyla da, şahsınızda tüm Azerbaycan halkına en samimi duygularımla teşekkür etmek istiyorum. Bu vesileyle, Türkiye-Azerbaycan kardeşliği için tarih boyunca her türlü fedakarlığa katlanan atalarımızı ve aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, aramızdaki eşsiz kardeşlik bağlarının ilelebet devam edeceğine olan sarsılmaz inancımı yineliyorum."

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasını ise "Yaşasın Can Azerbaycan! Yaşasın Türkiye! Yaşasın Türkiye-Azerbaycan kardeşliği!" diyerek bitirdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev

Türkiye ve Azerbaycan'ın dostluğunu sağlamlaştırmak için çalışacağının altını çizen Aliyev, iki ülkenin birliğinin ebedi ve sarsılmaz olması dileğinde bulundu. Bu nişanı alırken geçmişe baktığını ve Türkiye ile Azerbaycan'ı tarihin, etnik köklerin, ortak medeniyet ile aynı zamanda siyasi ve iktisadi işbirliklerinin birleştirdiğini ifade eden Aliyev, dünyada birbirine yakın çok halk bulunduğunu ancak hiçbirisinin Türkiye ve Azerbaycan kadar yakın olamayacağını söyledi. İki ülkenin müttefikliğinin derin tarihi kökler üzerinde kurulu olduğunu aktaran Aliyev, Azerbaycan'ın bağımsızlığını ilan ettiğinde ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlattı.

Aliyev, o günden bu yana iki ülkenin birliği ve dostluğunun devam ettiğini ve devam etmesi temennisinde bulunarak, Türkiye ile ilişkilerin Azerbaycan'ın dış siyasetinin birinci sırasında bulunduğunu anlattı. Aliyev, "Türkiye bizim için en yakın dost, gardaş müttefik ülkedir. Son yıllarda bu müttefiklik yeni birliğe kavuştu. Türkiye Azerbaycan ilişkileri ülkeler, bölge ve dünya için önemli bir pakta çevrildi. Siyasi, iktisadi ve enerji anlaşmaları bizi daha sıkı birleştirmektedir" diye konuştu.

www.istanbulhaber.com
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim