• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 14 °C

Guardian: Suriye'yi Korumak İçin Türkiye'yi Gözden Çıkarmayın

Guardian: Suriye'yi Korumak İçin Türkiye'yi Gözden Çıkarmayın
Guardian gazetesindeki "Suriye'yi korumak için Türkiye'yi gözden çıkarmayın" başlıklı yazıda, batılı ülkelerin Türkiye'ye destek vermesi gerektiği savunuldu.

İngiliz Guardian gazetesinde "Suriye'yi korumak için Türkiye'yi gözden çıkarmayın" başlıklı yazıda çok sayıda krizin içine sürüklenen Türkiye'nin bu mücadelesinde batıdaki komşularının araya girmesi gerektiği yazıldı.

Gazetenin görüş sayfasında yazar Jean-Marie Guéhenno, son olarak 17 Şubat'ta Ankara'daki patlamayla birlikte Rusya krizi, Türkiye toplumundaki ayrışmalar ve devam eden Suriyeli mülteci dalgası ile Türkiye'nin içinde bulunduğu zor durumu değerlendirdi.

JEOPOLİTİK AÇIDAN ÖNEMLİ

Yazar, Türkiye'nin bütün sıkıntılarına karşın jeopolitik açıdan Rusya ile batı ve Ortadoğu ile Avrupa arasında bir denge çengeli olarak varlığını sürdürdüğüne vurgu yaparak Türkiye'yi hala 57 Müslüman ülke arasında ekonomisi gelişmiş, laik görüşlü ve 80 milyon nüfusu ile en demokratik Avrupa'nın güney doğu sınırdaşı olarak değerlendirdi.

"BATILI ÜLKELER PKK'NIN ATEŞKESİ SABOTE ETTİĞİNİ KABUL ETMELİ"

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde Rusya, İran ve Kürt savaşçılarla karşı karşıya kaldığını dile getiren yazar Guéhenno şunları kaydetti:

"Türkiye Suriye Kürtleri konusunda batı ile anlaşmazlığa bir son vermeli. IŞİD ile mücadelede ABD, PKK'nın Suriye yapılanması olan YPG ile samimi bir işbirliği yapıyor... Batılı ülkeler diğerleriyle kendi politikalarını birbirleriyle uyumlu hale getirmeli. Türkiye'yi Kürt hakları olmak üzere uluslararası standartlarda tutmalı ve geçen yıl yarıda kesilen barış görüşmelerine yeniden başlaması için ikna etmeli. Aynı zamanda PKK'nın ateşkesi sabotaj etmede büyük rol oynadığını kabul etmeli"

Yazar böyle bir atmosferde batılı ülkelerle Türkiye'nin atması gereken adımları ise şöyle sıraladı:

TÜRKİYE İLE BATI AYNI BOTUN İÇİNDE

"Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi batılı ortaklarıyla birlikte hareket etmeli ve PKK ile barış görüşmelerine yeniden başlamalı, YPG ile de doğrudan görüşmelerle bir anlaşmaya varması gerekiyor. Buna karşılık batı; PKK'yı Türkiye'nin dengesini bozmasının kabul edilemeyeceği yönünde uyarmalı ve barış görüşmelerine geri dönmesi konusunda çağrı yapmalı, Türkiye'nin Rusya ile gerginleşen ilişkilerinin yumuşatılmasına yardımcı olmalı ve Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusuna öncelik vermeli"

Yazar yazısını şu sözlerle noktaladı:

"Suriye savaşı çoğalan uluslararası bir trajedi. Bu son coğrafi fırtınalarda Türkiye ve batı açıkça aynı botun içinde"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim