• BIST 116.593
  • Altın 163,316
  • Dolar 3,8063
  • Euro 4,6601
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 13 °C

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Bartık:

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Bartık:
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, uzun zamandır Suriyelilerin kayıtlı istihdamı...

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, uzun zamandır Suriyelilerin kayıtlı istihdamı için mücadele verdiklerini belirterek, hükumetin üzerinde çalıştığı konunun hayata geçirilmesini beklediklerini söyledi.

Suriyelilerin iş hayatına dahil edilmesine yönelik yapılan çalışmada sona gelinmesi iş dünyasında memnuniyetle karşılandı.Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un Bakanlar Kurulunda görüştüklerini açıkladığı Suriyelilerin belli koşullar altında iş gücü piyasasına katılacağına dair düzenleme iş dünyası temsilcilerince olumlu karşılandı. Suriyelileri ilgilendiren birçok konu üzerinde detaylı çalışma yaptıklarını ve Şubat 2014'te hazırladıkları "Gaziantep Ortak Akıl Raporunu" ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaştıklarını anımsatan Bartık, "Raporumuzun "Kayıt Dışı Ekonomi" kısmında, Suriyelilerin, işverenler tarafından hem vicdani duygular hem de işgücüne olan ihtiyaçlarından dolayı zaman zaman kayıt dışı olarak çalıştırıldığını, kayıt dışı uygulamaların da hem Suriyeli sığınmacıların düşük ve güvencesiz ücretlerle çalıştırılmasına hem de yerel halka verilen maaşların düşmesine neden olduğu belirtmiştik. Her platformda Suriyelilerin iş hayatına kazandırılmasını dile getirdik ve bunun hem iş dünyası hem de Suriyeliler için faydalı olacağını belirttik. Uzun uğraşlar sonucu hükümetin Suriyelilerin iş gücü piyasasına katılmasını sağlayacak çalışmada sona gelmesi bizleri mutlu etti" diye konuştu. Suriyelilerin çalışmasına yönelik uygulamaların GTO raporunda sunulan birçok öneri ile uyuştuğunu dile getiren Bartık, "Biz hep Suriyelilere çalışma izninin çalışma barışını bozmayacak şekilde verilmesi gerektiğinin altını çizdik. Bunun için bir işyerinde Suriyeli çalışanların işyerinde çalışanların yüzde 10'unu geçmemesi, ücretlerin asgari ücretten düşük olmaması gibi önerilerde bulunmuştuk. Görüyoruz ki önerilerimiz dikkate alınmış" şeklinde konuştu.

Suriyelilerin ikamet ettiği şehirlerde çalışma hayatına katılacağını ifade eden Bartık, Suriyeli nüfusun yoğun olduğu illerin başında Gaziantep'in geldiğini hatırlatarak,"Gaziantep sanayi ve ticaret kenti ve hali hazırda Suriyeliler bazı iş kollarında çalışıyor. İş imkanlarının kısıtlı olduğu illerde yaşayan Suriyeliler ne yapacak, nasıl iş bulacak, bununla ilgili bir takım düzenlemeler yapılmasını bekliyoruz. En azından ikamet ettiği şehirde çalışma koşulu genişletilip istediği ilde çalışma fırsatı sunulması iş dünyasını da Suriyelileri de rahatlatacaktır" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim