• BIST 106.935
  • Altın 171,749
  • Dolar 4,0527
  • Euro 4,8911
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 23 °C

Göçmen Kaçakçılığı İle Mücadelede Taviz Yok

Göçmen Kaçakçılığı İle Mücadelede Taviz Yok
Muğla Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Huzur Toplantısı" Emniyet Müdürlüğü çok amaçlı salonunda...

Muğla Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Huzur Toplantısı" Emniyet Müdürlüğü çok amaçlı salonunda yapıldı. Toplantıya Vali Amir Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Cumhur Çoban, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu, Mahalle muhtarları ve STK temsilcileri katıldı.

Toplum Destekli Polislik hizmetleri çerçevesinde düzenlediğimiz huzur toplantısında konuşan Muğla İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, "Suçlarla mücadelede yalnızca polisiye çalışmalarla tek başına yeterli olmayacağı bir gerçektir. Temel ilkemiz suçla mücadelenin her aşama ve alanda vatandaş katılımının sağlanmasıdır. Bizler Muğla Emniyet Müdürlüğü olarak "insan Odaklı Hizmet" anlayışı çerçevesinde toplumun güvenlik hizmetlerine ilişkin beklenti, ihtiyaç ve taleplerini dikkate alan, bireysel özgürlük alanlarını daraltmayacak ve aynı zamanda da kamu düzenini sağlayacak etkili, çağdaş ve bilimsel yeni yöntemlerle daha huzurlu bir kent Muğla modelini oluşturmayı hedeflemekteyiz" dedi.

Vali Amir Çiçek ise, Muğla'da huzur, güvenlik, asayiş konusunda hiçbir problem ve sıkıntının yaşanmadığını söyledi. Vali Çiçek, "Bugüne kadar yapılan suç istatistiklerine baktığımızda azalma var. Bu sevindiricidir. Yani trend aşağıya doğru iniyor, yukarı çıkmıyor. Bu iyi bir gelişmedir. Yani iletişimin ve teknolojinin çok iyi olduğu bir ilde, insan hareketinin yoğun olmasına rağmen, mala karşı işlenen suçlarda yüzde 20 oranında düşüş olması bizi mutlu etti. Biz isteriz ki yüzde yüz azalsın, ama insan hareketinin olduğu bir alanda bu mümkün değil" dedi.

Toplantısının sonunda davetlilerden gelen sorular cevaplandırıldı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Muğla Şube Başkanı Sayim Akdeniz, Muğla'daki Suriyeli göçmenlerin durumu ile ilgili sorusunu cevaplandıran Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, "Muğla topraklarında AB ülkelerine geçiş yapmak için gelen vatandaşlar var. İkincisi de Türkiye'de ikamet almış ve çalışma hayatına atılmış olanlar var. Bu konuda net bir sayı vermemiz mümkün değil. İkamet almış olan ve Ortaca Köyceğiz, Dalaman ilçelerimizde tarım alanında çalışanlar var. Bunun yanından Milas ve Yatağan bölgelerimizde de mermer sektörlerinde çalışan Suriyeliler var" dedi.

Vali Çiçek ise Muğla bölgesinde sadece Suriyeli değil, Irak'lılarında bulunduğunu ve çalışma hayatında yer aldıklarını söylerken, "Bu insanlar ile hiçbir sıkıntımız yok. Bunun ötesinde Muğla'yı bir geçit gibi kullanma anlayışı ile getirilip, yönlendirilip başka bir ülkeye aktarma zihniyeti ile gelenler veya getirilenler var. Bunlarla ilgili Emniyetimiz, Sahil Güvenliğimiz ve Jandarmamız Bin 484 km kıyımızda ve ormanlarda bütün imkânları ile seferber oldular. Kusura bakmasınlar, bir insanı seni bir yerden bir yere taşıyacağım diyen, taksici, otobüs firması, barındıran otelci, onlara imkân sağlayanlar ile ilgili kanunların verdiği yetkiye dayanarak mücadele ediliyor. Daha 15 gün önceye kadar 17 bin, sadece Suriyeli değil, başka ülkelerin vatandaşları da var bunlar denizden hayatları kurtarılıp Muğla dışında ikamet ettikleri illere gönderdik. Bunun dışında daha birkaç gün önce Bodrum'dan Fethiye'ye kadar kıyılarda bekleyen ve kaçmak için hazırlık yapan insanlar ikna edildi. Biz bu insanları burada tutamayız. Burada tutmamız durumunda Muğla'nın nüfusu ikiye katlanır" dedi.

Göçmen Kaçakçılığı İle Mücadelede Taviz Yok

Göçmen Kaçakçılığı İle Mücadelede Taviz Yok

Göçmen Kaçakçılığı İle Mücadelede Taviz Yok

Göçmen Kaçakçılığı İle Mücadelede Taviz Yok

Göçmen Kaçakçılığı İle Mücadelede Taviz Yok

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim