• BIST 111.494
  • Altın 174,770
  • Dolar 4,0466
  • Euro 4,9806
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 22 °C

Göbek Fıtığı Organlara Zarar Verebilir

Göbek Fıtığı Organlara Zarar Verebilir
Servergazi Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Gürdal Öztekin, göbek fıtığının doğumsal kökenli olduğunu ve göbek fıtığının içine...

Servergazi Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Gürdal Öztekin, göbek fıtığının doğumsal kökenli olduğunu ve göbek fıtığının içine karın içinde bulunan organların sıkışması halinde birden fazla organın aynı anda zarar görebileceğini söyledi.

Doğumdan önce anne ile çocuk arasındaki bağı oluşturan göbek kordonunun göbek halkasının içinden geçtiğini ve doğumla beraber bu halkanın kapandığını söyleyen Op. Dr. Mehmet Gürdal Öztekin, "Henüz tam kapanmamış olan göbek halkasının içinde oluşan boşluktan karın içi organlarının girip çıkmasıyla göbekte oluşan şişliğe göbek fıtığı denir. Bu nedenle göbek fıtığı doğumsal kökenlidir. Çocuklardaki fıtıkların çoğu zamanla kendiliğinden kapanır. Bu nedenle çocuklarda göbek fıtıkları dört yaşına kadar fıtık boğulması veya bağırsak tıkanması olmazsa izlenir. En sık nedeni kronik öksürük, gebelik, kabızlık, ağır yük kaldırma ve kilo almadır. Gebelik ve zor doğum nedeniyle kadınlarda iki kat daha fazladır. Göbek fıtıkları tüm fıtıkların yüzde 8-10'unu oluşturur. Ancak yetişkinlerde kendiliğinden kapanma söz konusu değildir. Mutlaka ameliyat gerekir" dedi.

"GÖBEK FITIĞI GÖBEKTE OLUŞAN ŞİŞLİK VE AĞRI İLE ANLAŞILABİLİR"

Göbek fıtığının göbekte oluşan ağrı, şişlik, hassasiyet, şekil bozukluğu ile anlaşılabileceğini, ayrıca parmakla göbeğe bastırıldığında açık olan göbek halkasının hissedilebileceğini anlatan Op. Dr. Öztekin, "Göbek fıtıklarını ameliyatla düzeltmek basit ve güvenli bir yoldur. Fıtık efektinin kenarlarının direkt olarak dikiş ile yaklaştırılmasıyla kesin tedavi yapılmış olur ve tekrarlama riski düşüktür. Fakat şişlik aniden büyümeye başladıysa fıtık yatınca ya da içeri itilmeye çalışıldığında içeri girmiyorsa, hassasiyet arttıysa, tuvalet yapamama, bulantı, kusma gibi bulgular mevcutsa acil olarak hastaneye başvurmanız gerekmektedir. Bu göbek fıtığınızın içine karın içi organlarından biri ya da birkaçının girdiği ve burada sıkıştığı anlamına gelir ki acil olarak sıkışan bu organlar canlılığını yitirmeden cerrahi girişimin yapılması gerekir. Aksi halde yapılacak olan ameliyat sadece göbek fıtığı ameliyatı olmayacak, sıkışan organa da yönelik cerrahi işlem gerekecektir" diye konuştu.

Göbek Fıtığı Organlara Zarar Verebilir

Göbek Fıtığı Organlara Zarar Verebilir

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim