• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 16 °C

Girişimciler sertifikalarını aldı

Girişimciler sertifikalarını aldı
Tüm Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Hatay Şubesinde eğitim gören kursiyerlere katılım sertifikaları verildi.

Tüm Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Hatay Şubesinde eğitim gören kursiyerlere katılım sertifikaları verildi.

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifika töreni İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'nda (İTSO) gerçekleştirildi. Törende konuşma yapan KOSGEB Başkanı Recep Biçer, KOSGEB Türkiye olarak Her il de bizim Müdürlüğümüz var. Olabildiğince bu KOSGEB desteklerini anlatmaya gayret ediyoruz. Girişimcilik son yıllarda revaçta, girişimci sayılarımız da arttı. Verilen destekler de arttı. Ama sadece bu değil tabi girişimcilik bizim yaptığımız işlerin önemli kısmından bir tanesi. Bunun yanında biz işleri yürütürken de yani mevcut iş yerlerine mevcut KOBİ'lere dönük de Ar-Ge İnivasyon endüstriyel destek programı işbirliği destek programı KOBİ proje dediğimiz geçen yıl başlattığımız KOBİ geliştirme projesi dediğimiz genel destek dediğimiz ve içerisinde 15 çeşit desteği olan nitelikli elamandan tutun da yurt dışı iş gezilerine kadar bir çok destek verdiğimiz yaygın bir destek programımız var. Öncelikle biz bunları sahada nasıl daha fazla duyururuz ona gayret ediyoruz" dedi.

KOSGEB Başkanı Biçer, Türkiye geneli yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler vererek; "İl gezilerimiz ve bu tür ziyaretlerimizle paydaşlarla yaptığımız bu çalışmalar üniversitelerle, Ticaret ve Sanayi Odalarıyla, değişik sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içerisine giriyoruz. Bütçemiz arttı ama biz daha da büyük bir bütçe talep ediyoruz. Birlikte kullandıkça bu bütçe daha da büyüyecek. Geçen sene toplam destek bütçemiz, sadece destek olarak verdiğimiz bütçemiz 351 milyon iken, bu sene yüzde 182'lik artışla 991 milyon lira oldu yani 1 milyar lira sınırına dayandık inşallah bu rakamı kullandıkça 5 milyar hedefe ulaşacağız. KOBİ'lere ne kadar fazla verirsek Türkiye'nin ekonomisinin, sosyal imkanlarının, refahının büyümesi de mümkün hale gelecektir. Bu vesile ile ben belge alan tüm girişimcilerimizi tebrik ediyorum" diye konuştu.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, girişimcilere yönelik yaptığı konuşmasında şunları belirtti: "Bölgemizde KOBİ'lerimize destek veren ajanslarımızdan bir tanesi olan KOSGEB'i çok önemsiyoruz. KOBİ'lerimiz ekonominin omurgası olarak bilinir. KOBİ'leriniz yoksa büyük işletmeler de yok demektir. O yüzden KOBİ'lerin büyük ve orta ölçekli işletmelerin işlerini sürdürebilmeleri, aslında bu destek programlarına başlıdır. Yeni girişimcilere sertifika vererek onlara iş imkanı sağlamanın ötesinde onların sorunlarını da masaya yatırmamız gerekmektedir. Zaman zaman toplantılarımızda KOBİ'lerimizin sorunlarını biz de paylaşıyoruz. Biz diyoruz ki işini sürdürenler için de bir destek sağlansın. Bizim işverenlerimize o bağlamda iş yeri kurmuş bir milyon TL'nin üzerinde yatırım yapmış, işlerini sürdürmekte zorlanan işverenlerimiz var. Bunlar için ne yapılabilir, gözden geçirilmekte fayda var diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

İTSO Başkanı Yılmaz konuşmasının devamında ise girişimcilik kursları ile ilgili bilgiler vererek, "İskenderun'da yaklaşık 25 civarında girişimcilik eğitimi verilmiş. Bu eğitim faaliyetlerinde bine yakın girişimcimiz sertifika almış, bu sertifika alan girişimcilerimizden 50'nin üzerinde arkadaşımız iş yerlerini açmış durumdalar. Açılan her iş yerini biz fazlasıyla önemsiyoruz. Çünkü yanında bir ya da birkaç kişi de olsa insan çalıştırıyor ve istihdama katkı sağlıyorlar. Bu sayının daha da arttırılmasını temenni ediyorum. Bugün burada belge alan arkadaşlarımıza da kuracakları işlerde şimdiden hayırlı işler temenni ediyorum." diye konuştu.

TÜMSİAD Hatay Şube Başkanı Doğan Gülsüren, yeni girişimcilere sertifikalarının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Törene KOSGEB Başkanı Recep Biçer, KOSGEB Başkan Yardımcısı Süleyman İslamoğlu, Hatay KOSGEB Hizmet Müdürü Kenan Sert, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Müstakil Sanayici ve İşdamları Derneği (MÜSİAD) Başkan Yardımcısı Nuri Günal ve kursiyerleri katıldı. Cihan

Girişimciler sertifikalarını aldı

Girişimciler sertifikalarını aldı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim