• BIST 109.462
  • Altın 172,165
  • Dolar 4,0442
  • Euro 4,9356
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 25 °C

Geniz Etinin, Çocuklarda Kalp Sağlığına Etkisi

Geniz Etinin, Çocuklarda Kalp Sağlığına Etkisi
Çocuklarda geniz eti büyümesinin uyku kalitesini bozarak sağlıklı gelişimi olumsuz yönde etkilediği, gece horlama, yatakta sık yer değiştirme, gece terlemesi...

Çocuklarda geniz eti büyümesinin uyku kalitesini bozarak sağlıklı gelişimi olumsuz yönde etkilediği, gece horlama, yatakta sık yer değiştirme, gece terlemesi ve diş gıcırdatma gibi şikayetlere neden olan geniz eti büyümesinin, birçok hastalığı da beraberinde getirebildiği bildirildi.

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü'nden Op. Dr. Hasan Yılmaz, çocuklarda geniz eti büyümesi ve tedavisi sebebiyle büyüyen bademcik ve geniz etinin kalp sağlığını bozabileceğine dikkat çekti.

Geniz etinin, burnun gerisinde yer aldığını ve bademciklere benzer şekilde görev yaptığını hatırlatan Op. Dr. Hasan Yılmaz, mikropların geniz eti ve bademciklere yerleşip, kronikleşerek ilaçla tedavi edilemez hale geldiğinde vücuda zarar vermeye başladığını, kalp, böbrek ve eklem sağlığını olumsuz yönde etkileyebildiğini, romatoid artrit ve nefrit gibi romatizmal hastalıklara neden olabildiğini kaydetti.

Op. Dr. Yılmaz, "Çocuklarda ayrıca baş ağrısı, yutkunma ve kulak rahatsızlıklarına da yol açabilmektedir. Geniz eti ve bademcik büyümeleri 1-2 yaş sonrası görülüyor. Doğum sonrası anneden bebeğe geçen bağışıklık salgıları sayesinde bebeğin bağışıklık sisteminin fazla çalışmasına gerek yoktur. Ayrıca bebeklik döneminde geniz eti ve bademcikler de küçük olmaktadır. Ancak 1-2 yaş ve sonrasında bakteriler, mikroplar, alerjenler, kimyasallar ve diğer yabancı maddelerle tanışan çocuğun bağışıklık sistemi de çalışmaya başlar. Enfeksiyonların, geniz eti ve bademcik büyümelerinin en sık karşılaşıldığı dönem ise 3- 9 yaş arasıdır" dedi.

"ÇOCUKLARDA KİŞİLİK DEĞİŞİKLİKLERİNE SEBEP OLABİLİR"

Çocukların gelişiminde kaliteli bir uykunun önemi vurgulayan Op. Dr. Hasan Yılmaz, geniz eti büyümesi olan çocuklarda ise burun tıkanıklığı, horlama, nefes almada ve uykuya dalmada zorluk görülebildiğine işaret etti.

Uyku kalitesi iyi olmayan, gece rahat uyuyamayan çocuğun yorgun hissettiğini ve günlük yaşamında zorluklar yaşayabildiğini söyleyen Op. Dr. Yılmaz, geniz eti büyümesinin diğer olumsuz etkilerinin ise saldırganlık ve huzursuzluk gibi kişilik değişimleri, diş yapısında bozukluklar, sık tekrarlayan diş çürükleri, yüzde şekil bozuklukları olduğunu dile getirdi.

"AMELİYAT 20 DAKİKA SÜRÜYOR"

Üst solunum yolu bademcik ve geniz eti büyüklüğüne bağlı olarak tıkanan, bademcik etrafında apse olan, kötü huylu tümör şüphesi bulunan, çene yapısı bozulan ve sık tekrar eden bademcik enfeksiyonları olan çocukların ameliyat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü'nden Op. Dr. Hasan Yılmaz, "Geniz eti ameliyatı, doğru tanı konulan her yaşta çocuğa yapılabilen cerrahi bir işlemdir. Hasta, 10- 20 dakika arasında süren bir ameliyatın ardından aynı gün içerisinde taburcu edilebilmekte ve günlük yaşamına dönebilmektedir. Ameliyat sonrası çocuğun beslenmesine dikkat edilmelidir. Çok katı besinlerin alınmaması, sıvı ve yarı sıvı ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmesi yeterlidir. Çocuklar geniz eti operasyonundan sonra hastalıklara daha az yakalanmakta ve yaşamlarını daha sağlıklı bir şekilde sürdürmektedir" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim