• BIST 110.932
  • Altın 174,417
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 26 °C

Geleceğin İş Kadınları İçin Girişimcilik Kursu Açıldı

Geleceğin İş Kadınları İçin Girişimcilik Kursu Açıldı
Bağcılar'da, istihdamın artması ve yeni girişimcilerin ortaya çıkması amacıyla düzenlenen KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi yoğun ilgi görüyor.

Bağcılar'da, istihdamın artması ve yeni girişimcilerin ortaya çıkması amacıyla düzenlenen KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi yoğun ilgi görüyor. Kursa katılan kadın kursiyerler, sertifika sahibi olduktan sonra birçok alanda üretime katkıda bulunmak istediklerini belirtti.

KOSGEB'in girişimciler için yeni destekleme limiti 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredi oldu. 100 bin liralık destek 150 bin liraya çıkarıldı. Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezindeki kurs sonunda sertifikasını alan kadınlar, iş kurmak istediklerinde bu destekten faydalanabilecek.

Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezindeki kursa katılan kadınlara uygulamalı girişimcilik eğitimi veriliyor. Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş, eğitim sırasında kursiyerlere bir işletmenin nasıl kurulacağı, girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikrinin geliştirilmesi, girişimcilik egzersizleri, bir iş planının nasıl oluşturulacağı ve KOSGEB'e nasıl başvurulacağı gibi konuları ayrıntılı olarak anlatıyor.

"UFKUMUZ AÇILDI"

Kursun iş alanındaki ufuklarını açtığını ifade eden kadın kursiyerler, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin vizyonlarını genişlettiğini söyledi. İki çocuk annesi ev hanımı Arzu Yıldırım, değişik branşlardaki mesleki eğitimlere katıldığını belirterek, öğrendiklerini uygulama imkanı bulacağını söyledi. Yıldırım, "Çok memnunum. Kafeterya açarak iş hayatına atılmak istiyorum" diye konuştu.

Ev hanımı Fikriye Aydın da süs eşyaları ile ilgili çalışma yapmak istediğini anlattı. KOSGEB kursunun kendisini cesaretlendirdiğini anlatan Aydın, "Aileme katkıda bulunmak ve iş hayatında yer almak istiyorum. Önceden cesaretim yoktu. Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezinde öğrendiğim mesleki bilgilerimi değerlendirmek istiyorum. KOSGEB kursunun bana bu fırsatı sunacağına inanıyorum. İş yeri açmak, üretime ve ailemin geçimine katkıda bulunmak istiyorum" dedi.

"KADINLAR İŞ HAYATINA ATILIYOR"

İlçede kadınların artık eğitim ve mesleki alanlara yöneldiğini belirten Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, 2011 yılında hizmete sundukları Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezine ilginin her geçen gün arttığını belirtti. Kadınların değişik branşlarda kurslara katılarak meslek öğrendiklerini anlatan Çağırıcı, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin önemine dikkat çekti. Değişik branşlarda meslek öğrenen kadınları iş hayatına atılması konusunda cesaretlendirdiklerini anlatan Çağırıcı, "Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa 45 farklı branşta kadınlarımıza meslek edindirme eğitimi veriyoruz. Şu an bin civarında kadın meslek eğitimi alıyor. İstiyoruz ki, kadınlar aldıkları bu eğitimi değerlendirerek üretime katkıda bulunsun, ailelerinin geçimine katkı sağlasın. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

"KOSGEB'TEN 150 BİN LİRA DESTEK"

KOSGEB, geçen yıla kadar 30 bin lira hibe, 70 bin lira faizsiz kredi veriyordu. Yeni destekleme limiti 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredi oldu. 100 bin liralık destek, 150 bin lira oldu. Bu desteklerden faydalanmak için KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almak ve daha sonra iş kurmak gerekiyor. Kurs sonunda girişimcilik sertifikası alacak olan kadınlar bu destekten faydalanabilecek.

Geleceğin İş Kadınları İçin Girişimcilik Kursu Açıldı

Geleceğin İş Kadınları İçin Girişimcilik Kursu Açıldı

Geleceğin İş Kadınları İçin Girişimcilik Kursu Açıldı

Geleceğin İş Kadınları İçin Girişimcilik Kursu Açıldı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim