• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 15 °C

Geçmişten Günümüze Kıyafet Tasarımı

Geçmişten Günümüze Kıyafet Tasarımı
Proje hakkında konuşan Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, kurstan mezun olacak kişilerin özellikle büyükşehirlerde aranak istihdam edildiğini söyledi.

Proje hakkında konuşan Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, kurstan mezun olacak kişilerin özellikle büyükşehirlerde aranak istihdam edildiğini söyledi.

Odabaş şunları aktardı:

"Bir şeyler yapmak lazım. bir şeyler üretmek lazım üretmeden tüketen bir toplumlar devamlı zarardadır. yani bir şeyi üretip değerlendirmek ve ürettiklerimizle kendi ekonomilerimize de katkıda bulunmamız lazım. Burada tekstil sektörü fazla yok ancak büyükşehirlerde oldukça mevcut. Bu kurslardan mezun olanları onlar özellikle arayarak işçi alıyorlar."

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Selahattin Karaman ise, proje hakkında şunları söyledi;

"Bayburt, kişi başına milli gelirin Türkiye ortalamasının çok altında olan bir il konumundadır. Bu genel ekonomik yapı toplumun tüm kesimlerini etkilemekte, ancak sorunların etkisi daha çok kadınlar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Kadınlar istihdam alanlarına ulaşamadıkları gibi, ailelerinin düşük gelir düzeyinden kaynaklanan çeşitli sorunlarla başa çıkmak zorunda kalmaktadırlar. Ancak özellikle son dönemde kadınların değişime olan eğilimi, onların çalışma istekleri ve sosyal hayata katılma çabalarıyla kendini göstermektedir. Bu noktadan projemize bakıldığında, kadınların içerisinde bulundukları olumsuz şartların değiştirilebilmesi için, projenin hedef grubu olarak kadınlar belirlenmiştir.

İlimizde kadınların öncelikli olarak ilgilendiği sektörlerde girişimci ya da çalışan kadın olmasının talebi arttırıcı bir etki olmuştur. Dolayısıyla bu projemizde, 20 işsiz kadına dış kıyafet tasarımı eğitimi verilerek iş gücü piyasalarına girmeleri desteklemiştir.

Mesleki Eğitim Merkezi Oluşturulması:

Bu faaliyet kapsamında kadınların sadece eğitim değil aynı zamanda üretim etkinlikleri de gerçekleştirebilecekleri bir eğitim merkezi oluşturulacaktır. İlimizde uygulamalı eğitime imkan verecek böyle bir birime duyulan ihtiyaç proje tasarlanırken çıkış noktası olmuştur. Bu merkezde Bayburt'ta ikamet eden dar gelirli bayanlar hem eğitim alabilecek hem de daha önce eğitim almış fakat üretim yapabilmek için gerekli ekipmanları bulunmayan bayanlar haftanın belli günleri üretim yapabilecektir.

Bilgisayar Destekli Dış Kıyafet Tasarımı Eğitimi:

Uygulamalı olarak verilecek bu eğitimler için bir sınıf oluşturulacak ve 20 kişi eş zamanlı olarak eğitim alacaktır. Eğitimler 5 ay, haftada 5 gün, günde 4 saat devam edecek ve her kursiyer toplam 440 saat eğitim alacaktır.

Bayburt Esnaf ve Sanatkârlar Odası Biriliği Başkanlığı kurum ve kuruluşlarla ilimize ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacak her alanda ortak projeler hazırlamakta ve yürütmektedir. Kadın İstihdamının Desteklenmesi SODES Programı kapsamında hazırlayıp yürüttüğümüz projemizde ortak olarak yer alan Bayburt Milli Eğitim Müdürlüğüne ve sayın Valimize projemize sağladıkları katkılardan dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim