• BIST 110.932
  • Altın 175,280
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 18 °C

Gazi Üniversitesinde Alışılmadık Uygulama

Gazi Üniversitesinde Alışılmadık Uygulama
Gazi Üniversitesinde bir süre önce tüm fakülte ve yüksekokullara rektör imzalı bir yazı gönderilerek 2016'da gerçekleşecek olan Rektörlük seçimlerine...

Gazi Üniversitesinde bir süre önce tüm fakülte ve yüksekokullara rektör imzalı bir yazı gönderilerek 2016'da gerçekleşecek olan Rektörlük seçimlerine ilişkin seçim sürecinin şeffaflık ve eşitlik ilkelerince yürütülmesi istendiği ortaya çıktı.

Dekanlara ve müdürlere gönderilen yazıda tüm rektör adaylarına kendilerini tanıtma çalışmalarında tüm kolaylığın sağlanması ve eşit davranılmasının vurgulandığı talimatın üniversitelerde pek alışılmadık bir demokrasi örneği olduğu belirtilirken, ayrıca tüm rektör adaylarına istemeleri halinde üniversite tarafından web sayfası tahsis edileceği bildirildi. Daha önceki rektörlük seçim sürecinde böyle bir uygulamanın olmaması ve ilk defa böyle bir durumun yaşanması üzerine görüşlerini aldığımız mevcut rektör Süleyman Büyükberber, yazıyı geçen hafta gönderdiğini, yazının çok basit ama önemli amacı olduğunu belirterek,"Aslında rektörlük seçim süreçleri adaylar ve üniversiteler için çok yıpratıcı geçiyor. Sonrasında da ayrılıklara, küslüklere, düşmanlıklara hatta üniversitelerde bölünmelere yol açıyor. Akademik hayatı 4 yılda bir neredeyse 2 yıl durduran ve akademik üretimi, barış ve huzuru çok olumsuz etkileyen bu seçim sürecinde kimi adaylar kendi maddi imkanlarıyla, kimi adaylar ellerindeki derneklerin, vakıfların, kooperatiflerin imkanlarıyla propaganda çalışması yürütürken, bazı adaylar bunu yapamıyor. Fakülte dekanları ve okul müdürleri kendi adayı dışındaki adaylara salon tahsisi, öğretim üyeleriyle tanışma ve buluşma fırsatı tanımıyor. Kulağıma gelen sözlü bildirimler nedeniyle adalet, fırsat eşitliği ve şeffaflık ilkesi gereğince birimleri bu konuda uyardık. Bu süreci hoşgörü içerisinde hiç kimseyi kırmadan, germeden ve en önemlisi üniversitenin akademik hızını düşürmeden geçirmek üniversitemiz için önemli. Akademisyen bu olgunluğu göstermese başka kimden bunu bekleyebiliriz ki" dedi.

Kendisinin de Rektörlük sürecende henüz birinci dönemi olan Prof Dr.Süleyman Büyükberber'e "Siz de propaganda çalışması yapacak mısınız ?" sorusuna, "Çok işim var, devam eden akademik ve yapısal çok sayıda proje var, rutin sorumluluklarım var sadece onları takip edebiliyorum" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim