• BIST 90.383
  • Altın 144,409
  • Dolar 3,6117
  • Euro 3,9021
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 8 °C

Gazeteciler madene karşı nöbet tuttu

Gazeteciler madene karşı nöbet tuttu
Artvin Gazeteciler Cemiyeti, Cerattepe'de sürdürülen maden nöbetinin 210'uncu gününü devraldı.

Artvin Gazeteciler Cemiyeti, Cerattepe'de sürdürülen maden nöbetinin 210'uncu gününü devraldı.

Artvin Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde çıkartılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı yöre halkı 20 yıldır mücadelesini sürdürüyor. Bu mücadele kapsamında 21 Haziran 2015 tarihinde başlatılan Cerattepe nöbetleri 210'uncu gününe ulaştı. Karlı ve soğuk havaya aldırış etmeyen Artvinliler, gerek bulundukları topluluklarla gerekse bireysel olarak nöbet tutma görevlerini yerine getiriyorlar.

Siyasi partiler, STK'lar, mahalle ve köy muhtarlıkları, ev kadınları, apartman sakinleri, iş adamları, üniversite öğrenciler gibi çok sayıda Artvinli sırası geldiği zaman, doğasını korumak için nöbet tutuyor. Bu kapsamda son nöbeti Artvin Gazeteciler Cemiyeti üyeleri devraldı. Dernek Başkanı Zeki Alkan ve yönetim kurulu üyeleri, Yeşil Artvin Derneğinden Ceratttepe maden nöbeti için gün talep etti. 210'uncu nöbetin gününü Halkevlerinden devralan Artvin Gazeteciler Cemiyeti üyeleri nöbet tutma görevini yerine getirdi.

'BU İŞ ÇÖZÜLENE KADAR BURADAYIZ'

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan ve yönetim kurulu üyeleri, karlı ve soğuk havaya aldırış etmeden nöbet tutan basın mensuplarına Artvin döneri ikramında bulundu. Cemiyet Başkanı Zeki Alkan, burada yaptığı konuşmada, "Artvin Gazeteciler Cemiyeti olarak Cerattepe'nin 210'uncu nöbet günün devraldık. Doğduğumuz, çocukluğumuz geçtiği bu toprakların yok olmasına izin vermeyeceğiz. Bu iş çözülene kadar, madencilerin burayı terke de ne kadar Artvin halkı olarak her gün 24 saat nöbet tutacağız." dedi.

Doğan Haber Ajansı Muhabiri Adem Güngör şunları kaydetti: "Bölgede görev yapan basın mensupları olarak Artvin halkının bu haklı mücadelesinde yanlarında olmak istedik. Bugün burada karlı ve soğuk havaya aldırış etmeden nöbet tutan, dernek üyelerimize ve basın mensubu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Gecen gün gördüğümüz gibi ormanlarımızı ormancıdan korur hale geldik. Oysa burada madenciler değil, ayılar, kurtlar, çakallar, böcekler, kuşlar olması gerekiyor. Bizler tamamen yaşam hakkımız kullanıyoruz. Çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakmak istiyoruz. Bu mücadelede kullanılan hiçbir slogan öylesine hazırlanmış sloganlar değildir. Onun için "Cerattepe geçilmez Artvin Halkı Yenilmez" diyorum."

'HALKI HALK YAPAN YAŞADIĞI YERDİR"

Artvin'in Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Başak Sezgin burada yaptığı açıklamada, "Artvin'deki bütün gazeteciler adına buradayız. Bir kez daha Artvin Cerattepe" de yenilmeyeceğini kanıtlasın istiyoruz. Bizden sonraki nesillere bir Artvin bırakmak adına buradayız. Unutmayalım ki halkı halk yapan yaşadığı yerdir. Yaşadığımız yere sahip çıkamazsak, geleceğimize sahip çıkamazsak bir ömür boyu büyük pişmanlık yaşayacağımız için herkesi buraya nöbete davet ediyoruz. Burayı yalnız bırakmayalım Artvin'i yalnız bırakmayalım." ifadelerini kullandı.

Nöbet tutma görevini yerine getiren Artvin Gazeteciler Cemiyeti üyeleri daha sonra nöbeti Hod köylülerine devretti.

Gazeteciler madene karşı nöbet tuttu

Gazeteciler madene karşı nöbet tuttu

Gazeteciler madene karşı nöbet tuttu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim