• BIST 107.401
  • Altın 173,624
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 21 °C

Florence Nightingale’den Işık Alarak Mesleklerine Başladılar

Florence Nightingale’den Işık Alarak Mesleklerine Başladılar
Haliç Üniversitesi Hemşirelik Meslek Yüksekokulu birinci sınıf öğrencileri modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen sembolik Florence Nightingale'in taşıdığı...

Haliç Üniversitesi Hemşirelik Meslek Yüksekokulu birinci sınıf öğrencileri modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen sembolik Florence Nightingale'in taşıdığı meşaleden ışık aldı.

Haliç Üniversitesi Kağıthane Kampüsü'nde düzenlenen tören Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Çetin ve Hemşirelik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Necmiye Sabuncu'nun konuşmalarıyla başladı. Konuşmacıların ardından öğrenciler Hemşirelik Yüksekokulu Müdürü Yardımcısı Öğretim Görevlisi Fatma Özhan'ın önderliğinde yemin etti.

Işık alma törenini her yıl mesleğe adım atacak öğrencileri için yaptıkları bir ritüel olarak adlandıran Haliç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Necmiye Sabuncu, "Amacımız öğrencilerimizi mesleğe ısındırmaktır. Bilindiği üzere Florence Nightingale modern hemşireliğin kurucularındandır. Biz de Florence Nihtingale'in ışığından alıyoruz ve öğrencilerimizi hemşirelik mesleğine adapte etmek için böyle bir tören düzenliyoruz" dedi.

Aynı zamanda hemşirelik denilince halk arasında yanlış tanımlama yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Sabuncu, "Hemşirelikten bahsetmek gerekirse, halk arasında hemşirelik nedense hasta olanlara bakmak olarak tanımlanıyor. Hâlbuki hemşireler sadece hastalara değil sağlıklı bireylere de bakar. Sağlıklı bireyin sağlığının korunması ve devam etmesi gibi görevleri de vardır. Hasta olduğunda da belli bir plan çerçevesinde yardım ve bakım verilir. Hemşireler, aynı zamanda sağlıklı ve hasta bireylerden bir takım veriler toplar ve hemşirelik tanısına yönelik olarak da bakımını üstlenir" diye konuştu.

"SEVGİ OLMAZSA HEMŞİRELİK OLMAZ"

Hemşireliğin en önemli unsurlarından olan sevgi ve şefkate dikkat çeken Sabuncu, "Hemşirelik bir bilim ve sanattır. Benim her zaman kullandığım bir tabir vardır. Kafa bilimi, eller sanatı, kalp de sevgi ve şefkati temsil eder. Yani yüreğinde şefkat ve sevgi olmadan kimse bu mesleği yapamaz. Bunların yanısıra aynı zamanda disiplin de çok önemlidir. Kısacası sevgi ve disiplin olmadan bu meslek olmaz" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Florence Nightingale’den Işık Alarak Mesleklerine Başladılar

Florence Nightingale’den Işık Alarak Mesleklerine Başladılar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim