• BIST 110.932
  • Altın 175,102
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 20 °C

Filtreli sigara sağlığa daha zararlı

Filtreli sigara sağlığa daha zararlı
Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, sigaranın zararlı etkilerini azaltmak için kullanılan filtrelerin kanserojen etkiye sahip olduğunu söyledi.

Bitki dokularının analizinde doğada bulunan tüm elementleri hemen hemen bulmanın mümkün olduğunu ifade eden Uslu, "Bitkiler yetiştikleri ortamda bulunan elementleri, kendileri için gerekli olsun veya olmasın az da olsa bünyelerine almaktadırlar. Son dönemlerde madenlerin, metal ve kimya fabrikalarının, termik santrallerin çevremize saçtıkları toksik ağır metaller bu tip topraklar üzerinde yetişen tütün gibi ürünler tarafından bünyelerine alınmakta ve yapraklarına kadar geçmektedir" dedi.

Uslu, bilim adamlarının yaptıkları araştırmaya göre, tütünde çevre kirlenmesinden gelen bu ağır metallerin yanı sıra ayrıca Po-210 gibi radyotoksik minarelerin de tütün yapraklarına geçtiğinin tespit edildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Filtreli sigaralar aynen bir körük gibi tütüne daha fazla oksijen göndererek sigaranın 600-650 santigrat alev sıcaklığını, diğer bir deyişle yanma verimini artırmakta, tütün yaprağındaki ağır metaller ve radyotoksik maddelerin, alev sıcaklığının artması sonucu neredeyse tümünü buharlaştırarak, akciğere geçmesine neden olmaktadır. Bu yüzden sigaranın zararlı etkilerini azaltmak için kullanılan filtreler sanıldığı gibi faydalı değil, tam tersi filtresiz sigara içmeye göre daha kanserojen etkilere sahiptir."
Filtrelerin selüloz asetat gibi gözle görülmeyecek derecede küçük lifli yapılardan oluştuğuna da dikkati çeken Uslu, şunları kaydetti:

"Sigara içilmesi sırasında filtredeki on binlerce çoğu mikro hatta nano boyuttaki lif zerrelerinin ciğerlerimizin en iç bölümüne kadar yerleşmesi söz konusudur. Yapılan bir araştırmaya göre, filtresiz sigara kullananlarda epidermoid (bölgesel) kanser türü ön planda iken filtreli sigara içenlerde çok daha tehlikeli olan adeno (daha uzak organlara sıçrayan) kanseri görülmektedir. Bunun da sigaradaki toksik elementlere ilaveten mikro ve nano boyuttaki liflerden kaynaklandığı düşünülmektedir."

http://www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim