• BIST 108.550
  • Altın 154,159
  • Dolar 3,8341
  • Euro 4,5219
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 11 °C

Film Gibi Kaçak Hafriyat Operasyonu

Film Gibi Kaçak Hafriyat Operasyonu
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Gebze'ye İstanbul'dan getirdiği hafriyatı dökmek isteyen 9 kamyona baskın düzenledi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Gebze'ye İstanbul'dan getirdiği hafriyatı dökmek isteyen 9 kamyona baskın düzenledi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Hafriyat Denetim Şube Müdürlüğü, Kocaeli sınırları içinde kaçak hafriyata göz açtırmıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin kısa süre önce Marka Şehirler Yarışması'nda "En İyi Akıllı Kent Teknolojisi Ödülü'nü aldığı "Hafriyat Yönetim Bilgi Sistemi" ile entegre çalışan hafriyat araçları uydu takip sistemi sayesinde aralıksız takip edilen hafriyat alanlarına kaçak olarak döküm yapmak isteyen kamyonlara baskın düzenleniyor. Son olarak İstanbul'dan getirdikleri hafriyatı Gebze'ye dökmek isteyen kamyonlara müdahale edildi. 9 kamyon hakkında tutanak düzenlendi.

GEBZE'DE GECE OPERASYONU

Hafriyat Araçları Uydu Takip Sistemi'nden gelen uyarı doğrultusunda akşam saatlerinde ihbarı alan Hafriyat Denetim Şube Müdürlüğü teknik ekipleri, jandarmaya bilgi verdi. Koordineli yapılan gece denetimleri sonrası Gebze Mudarlı Mahallesi sınırları içerisinde mevzuata aykırı olarak İstanbul'dan yüklemiş oldukları hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarını taşıyan 9 adet araç tespit edildi. Yapılan baskınla araçlar ve sürücüleri hakkında tutanak düzenlendi. Mevzuata aykırı hareket edenler hakkında Hafriyat Denetim Şube Müdürlüğü tarafından Çevre Kanunu'na istinaden idari işlemler uygulanmaktadır.

7/24 HAFRİYAT DENETİMİ

Kocaeli'nde Hafriyat Denetim Şube Müdürlüğü, jandarma ve zabıta tarafından haftanın her günü, gece ve gündüz demeden aralıksız hafriyat toprağı, inşaat yıkıntı atığı denetimleri düzenli olarak yapılıyor. 2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun ve Hafriyat Toprağı İnşaat Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nin ilgili maddelerine istinaden yapılan denetlemelerde kanun ve yönetmeliğe aykırı hafriyat toprağı, inşaat yıkıntı faaliyeti yapanlar hakkında yaptırım uygulanıyor.

KAÇAK HAFRİYATA 147 BİN TL CEZA

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 20 Mayıs 2008 tarihli ve 882 sayılı 2008/6 genelgesiyle Kocaeli Büyükşehir belediyesi'ne verilen "İdari Yaptırım Kararı Verme" yetkisine dayanarak ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 28 Aralık 2015 tarihli ve 29576 sayılı 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca verilecek idari para cezalarına ilişkin (2016/1) tebliğe istinaden kaçak hafriyat döken şahıslara 49 bin 95 TL, firmalara ise 147 bin 285 TL idari para cezası uygulanıyor.

Film Gibi Kaçak Hafriyat Operasyonu

Film Gibi Kaçak Hafriyat Operasyonu

Film Gibi Kaçak Hafriyat Operasyonu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim