• BIST 110.932
  • Altın 175,054
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 22 °C

Fethullah Gülen’e kırmızı bülten mi çıkabilir!

Fethullah Gülen’e kırmızı bülten mi çıkabilir!
ABD’de Dış İlişkiler Konseyi’nde yaptığı konuşmada Amerikalıları ‘paralel yapı’ya karşı uyaran Erdoğan’ın, toplantının kapalı bölümünde, ABD Başkanı Obama’dan iadesini istediği Gülen hakkında kırmızı bülten çıkabileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi’nde (CFR) yaptığı konuşmada, ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin IŞİD’e yönelik operasyonlar nedeniyle Türkiye’ye yaptıkları destek çağrıları için, “Görüşmeler sürüyor” dedi. Erdoğan, konuşmasında sert eleştiriler yönelttiği Fethullah Gülen hakkında da kırmızı bülten çıkabileceğini söyledi. Erdoğan, özetle şunları söyledi:  

DİKKATE ALINMADI: Türkiye’nin Arap uyanışına ilişkin yıllar öncesinden yaptığı uyarılar dikkate alınmadı. Suriye’de, krizin başladığı anlarda, hem Beşar Esed’i, hem de dünyayı samimi bir şekilde uyardık. Ne yazık ki dikkate alınmadı ve acı netice ortaya çıktı. Suriye krizi, modern dünyanın ilgisizliği nedeniyle arkasında yüz binlerce masum insanın cansız bedenini, 6 milyona yakın insanın yer değiştirmesini bırakmış, adım adım tırmanan bir trajediye dönüşmüştür.  

TERÖRLE YAN YANA OLAMAYIZ: Bir süredir belli bazı çevrelerin Türkiye’yi, terörle yan yana göstermeye yönelik gayretleri olduğunu gözlemledik. Özellikle ABD’deki bazı medya kuruluşlarının ve bazı STK’ların, tamamen asılsız yayınlarla tamamen mesnetsiz iftiralarla planlı şekilde Türkiye’yi hedef aldıklarına şahit oluyoruz. Özellikle IŞİD konusunda, Türkiye, bazı medya kuruluşları tarafından son derece haksız ve ART niyetli haberlere konu ediliyor. Uzun yıllardır terörle mücadele eden, terör sebebiyle ağır bedeller ödeyen, terörle mücadelesinde de yalnız bırakılmış bir ülke olarak, hiçbir terör örgütüne destek vermemiz asla söz konusu değildir.

IŞİD İDDİALARINA YANIT: IŞİD’le petrol ticareti yaptığımız iddiası tamamen asılsızdır ve müteaddit defalar yalanlanmıştır. IŞİD militanlarının Türkiye’de tedavi edildiği, militanlara müsamaha gösterildiği, tamamen asılsız bir iddiadır. Türkiye rehinelerini dikkate alarak dikkatli hareket etti. Türkiye’nin bu hassasiyeti, ne yazık ki belli bazı malum çevreler tarafından saptırılıyor.

PARALEL YAPININ ETKİSİ: ABD’deki bazı medya kuruluşları ve düşünce kuruluşlarının, ‘Paralel Yapı’ adını verdiğimiz bu örgütün kısmen de olsa etkisi altında kaldığını görüyoruz. Bu Türkiye içinde, yaklaşık 30 yıldır varlık gösteren bir örgüt. Bu örgütün elebaşı, 1999’da Türkiye’den ayrıldı ve ABD’nin Pensilvanya eyaletine yerleşerek, faaliyetleri buradan idare etmeye başladı. Çeşitli ülkelerde elde ettiği güç ile ciddi bir tehdit haline geldiği anlaşıldı.

İSTİHBARAT TAŞERONU: Düşününüz ki bir ülkenin polis teşkilatı, bu örgütün etkisi altına giriyor. Polisler, amirlerinin talimatıyla değil, Pensilvanya’dan gelen talimatla hareket ediyor. Yargı teşkilatı, hâkimler delillere göre, vicdanlarıyla değil, Pensilvanya’daki örgüt liderinden gelen talimatlarla karar veriyor. Faaliyetlerin, ulusal sınırları aşarak, uluslararası istihbarat taşeronluğuna kadar ulaştığını da tespit ettik. Ulusal güvenliğe karşı tehdit oluşturan bu örgüte karşı çok kararlı tedbirler almaya başladık.

ARKADAN HANÇERLER: Söz konusu örgüt, hedefleri ve faaliyet tarzıyla asla güvenilmeyecek, kendisini kullananları dahi gün gelip arkadan hançerleyecek bir örgüttür. Biz bu örgütü, 11. yüzyılda ortaya çıkan ‘Haşhaşiler’ adlı örgüte benzetiyoruz.

GÜLEN’İ İSTEDİK: Başkan Sayın Obama başta olmak üzere, ABD’li dostlarımıza bu meseleyi etraflıca izah ettik. Başkan Obama’ya, ‘Bizden istediğiniz teröristleri biz size nasıl teslim ediyorsak siz de bizim ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu şahsı ya sınır dışı edin ya da bir suçu olmadığı iddiasında ise bize verin’ dedik. Umuyorum ki Türkiye ve Amerikan yönetimi, her iki ülke için tehdit teşkil eden bu örgütle mücadelede işbirliği yapacaklardır.

OBJEKTİFLİK UYARISI: Sizlerden ve Amerikalı dostlarımızdan ricam, Türkiye’ye ilişkin değerlendirmeleri, objektif kaynaklardan temin etmenizdir.

Atılan tweete kızdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının kapalı bölümünde son NATO toplantısındaki ABD Başkanı Obama görüşmesinde Fethullah Gülen’in iadesini veya sınır dışı edilmesini istediğini söyledi. Obama’dan tam istediğini alamadığına yönelik mesaj verdiği öğrenilen Erdoğan’ın, “Bu bir süreç belki de ileride kırmızı bülten çıkacak” dediği belirtildi. Erdoğan, çıkışta bir gazetecinin, “CFR Başkanı bir tweet attı ve ‘Obama’dan Fethullah Gülen’i istedim ama vermedi’ dediğinizi yazdı” diye sorması üzerine ise, “Ben öyle bir şey söylemedim” karşılığını verdi.

ABD ile ‘model ortaklık’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dış İlişkiler Konseyi’nde (CFR) yaptığı konuşmada Ortadoğu’daki sorunların Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasıyla başladığını anlatarak şunları söyledi:
“Bugün, Ortadoğu’da ve Doğu Avrupa’da ağır krizlerin yaşandığı bölgeler, 100 yıl öncesine kadar Osmanlı Başkenti İstanbul’dan idare ediliyordu. Asırlar boyunca sorunsuz yaşanmıştı. Bu sorunlar Osmanlı Devleti’nin dağılmasıyla ortaya çıkmış sorunlardır. Bu büyük tecrübeyi, bölgesel krizlerin çözümünde aktif olarak kullanmanın her zaman kararlı şekilde verdik.
Türkiye, sahip olduğu bu bilgi ve tecrübeyi, model ortaklık çerçevesi içerisinde, ABD ile paylaşmayı son derece sağlıklı bir şekilde sürdürüyor. Esasen, sahip olduğumuz bu bilgi ve tecrübe, AB için de ‘eşsiz bir fırsat’ anlamına geliyor. Bu bile tek başına, Türkiye’nin neden AB üyesi olması gerektiğinin cevabını ortaya koyuyor.”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim